OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Kożuchów
Kożuchów (woj. lubuskie)
Kożuchów
Kożuchów (woj. lubuskie)
Łobez Wąskotorowy
Łobez Wąskotorowy (woj. zachodniopomorskie)
Miejska Górka
Miejska Górka (woj. wielkopolskie)
Tama Brodzka
Tama Brodzka (woj. kujawsko-pomorskie)
Tama Brodzka
Tama Brodzka (woj. kujawsko-pomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Jezioro Wirów
Jezioro Wirów (woj. zachodniopomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Gryfino
Gryfino (woj. zachodniopomorskie)
Cierpice
Cierpice (woj. kujawsko-pomorskie)
Cierpice
Cierpice (woj. kujawsko-pomorskie)
Szklarska Poręba Górna
Szklarska Poręba Górna (woj. dolnośląskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Poznań Kobylepole Wąskotorowy
Poznań Kobylepole Wąskotorowy

ROPA Poznań (2020-07-03 22:57:17)

Już pisałem o tym, w 1960 sam, jako dzieciak ruszałem z tego miejsca wąskotorówką do miejscowości Tulce. Ten budynek to dawna jej stacja . Dzisiaj zamieszkała; rozmawiając z właścicielem, powiedział mi, że nie może wbić nawet jednego gwoździa, bo to zabytek.

Gryfino
Gryfino

wasiukibic (2020-07-03 21:20:15)

"W Gryfinie wystarczy zupełnie ten peron wyspowy." - jakieś merytoryczne uzasadnienie?

Poznań Kobylepole Wąskotorowy
Poznań Kobylepole Wąskotorowy

Prochiron (2020-07-03 20:35:35)

Oznakowania jest taka ilość, jakby odbywał się tu normalny ruch. Tymczasem pociąg tutaj widać raczej sporadycznie. Ogólnie miejsce dość wyjątkowe na mapie Poznania jeśli chodzi o ciekawostki kolejowe.

Wrocław Świebodzki
Wrocław Świebodzki

ACdVL (2020-07-03 20:11:41)

Były dworzec (właściwie jego główne tereny, niekoniecznie sam budynek), sfilmowany przeze mnie ok. 2012 roku, wyglądał wtedy tak: https://www.youtube.… Jeśli się nie mylę to wtedy część torowiska przy peronach wyglądała na użytkowaną. Ten dworzec (jak i wiele innych) nie ma niestety szczęścia do kraju swojego położenia, że tak oględnie się wyrażę - taka jest prawda. W innym wypadku coś zapewne by drgnęło, a tu? Można potargować, coś tam kupić, posprzeczać się, choć o przyszłych planach nikt się nie zająknie. Szkoda tylko i okolicy, i ludzi, którzy chcieliby powrotu dworca do jego oryginalnego i pierwotnego przeznaczenia. Tak jak z rowerem - służy do jeżdżenia, a po pewnym czasie odstawiasz go. Jest rower, a jakoby nieużytkowany, w dodatku poczyna ci rdzewieć, powietrze z opon schodzi.. Podobnież rzecz ma się z tym pięknym przecież dworcem. Nauka prawdziwa brzmi: nigdy nie wierz tym, co najwięcej obiecują i co wiecznie obiecują, bo będzie na odwrót wobec tego, co obiecają..

Męcikał
Męcikał

Stanisław Stanisław (2020-07-03 15:46:55)

...no ale mnie ciekawi to, co konkretnie mogło znajdować się w uwidocznionym na zdjęciu fragmencie budynku ? magazyn ? kasa dworcowa, poczekalnia [choć te okna z kratami nie wyglądają na to, że za nimi znajduje się np poczekalnia :)))], pomieszczenie dyżurnego ruchu (ale kraty uniemożliwiałyby np. wychylenie się z okna) ? pomieszczenie dróżnika ? telegraf ? Bo na to nie dają odpowiedzi zdjęcia podobnych budynków na sąsiednich stacjach... wiadomo tylko tyle, że jest to budynek, można rzecz "ogólnokolejowy". W dodatku ta reklama na ścianie, kalka do maszyn do pisania marki Drakon, produkt fabryki chemicznej M. Leszczyński i S-ka, Spółka Akcyjna w Warszawie https://sklep.raraav… jakoś "nie pasuje" mi do kolejowego, służbowego pomieszczenia, które mogło znajdować się za ścianą... no ale może się mylę i w 20-leciu międzywojennym, takie reklamy mogły bez problemu wisieć (za przyzwoleniem władz kolejowych) na budynkach PKP (???).

Żagań
Żagań

Givexnine Poznań (2020-07-03 15:13:15)

To prawda, ale przydałaby się jeszcze wymiana nawierzchni peronów (podwyższać ich już nie trzeba, bo od dawna są w Żaganiu perony wysokie), wiaty już pięknie odmalowane i połatane. Jeszcze trochę więcej połączeń do pełni szczęścia brakuje...

Wrocław Świebodzki
Wrocław Świebodzki

wasiukibic (2020-07-03 14:21:49)

Te podkłady zostały umieszczone na torze celem powiększenie powierzchni handlowej. Z tego samego powodu na innych torach przy krawędziach peronowych wysypano tłuczeń. A władze miasta, województwa i kolei przez następne 25 lat będą dywagować, czy i dlaczego na Świebka mają wrócić pociągi pasażerskie, konserwując panujący tu syf, bylejakość i tymczasowość.

Wrocław Świebodzki
Wrocław Świebodzki

wasiukibic (2020-07-03 14:17:31)

To był Wagon Club, nie wiem jednak, czy to dalej istnieje i w jakiej formie.

Tułowice Sochaczewskie
Tułowice Sochaczewskie

tulowice (2020-07-03 13:31:14)

Biblioteka, salka na zebrania wiejskie, jakieś aktywności kulturalne.

Ostróda – Morąg (257)
Ostróda – Morąg (257)

tomimaki (2020-07-03 13:08:21)

To super.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...