OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Lubanice
Lubanice (woj. lubuskie)
Żary
Żary (woj. lubuskie)
Żary
Żary (woj. lubuskie)
Żary
Żary (woj. lubuskie)
Widełka
Widełka (woj. podkarpackie)
Widełka
Widełka (woj. podkarpackie)
Widełka
Widełka (woj. podkarpackie)
Widełka
Widełka (woj. podkarpackie)
Widełka
Widełka (woj. podkarpackie)
Poznań Główny
Poznań Główny (woj. wielkopolskie)
Blachownia
Blachownia (woj. śląskie)
Poznań Karolin
Poznań Karolin (woj. wielkopolskie)
Gdańsk Żabianka AWFiS
Gdańsk Żabianka AWFiS (woj. pomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Wałcz – Złotów
Wałcz – Złotów

Marek Potocki (2020-01-19 21:25:25)

Takiego kolesia swego czasu widziałem, jak ciął w poprzek torów towarowych stacji Wrocław Brochów.

Góra Śląska
Góra Śląska

wasiukibic (2020-01-19 00:00:00)

https://www.salon24.… "Dyrekcja koncernu zamknięcie cukrowni w Górze tłumaczy zmianami na rynku cukru, brakiem możliwości rozbudowy obiektu a także oraz zbyt dużym oddaleniem cukrowni od bazy plantacyjnej. W prasie pojawiły się nawet nieprawdziwe informujące o tym, że górowska cukrownia już dwa lata nie produkuje cukru. Przeciwko tym oszczerstwom stanowczo protestował górowski starosta. Tymczasem jak się okazuje Cukrownia Góra Śląska osiągnęła jedne z najlepszych wyników produkcyjnych podczas ostatnich kampanii, wyprzedzając pod tym względem między innymi cukrownię w Miejskiej Górce czy gruntownie zmodernizowaną za duże pieniądze cukrownię Środa Wielkopolska. Ponadto zakład zużywał znacznie mniej energii na wyprodukowanie tony cukru, co przy spadających dopłatach do produkcji cukru ma duże znaczne znaczenie ekonomiczne. W ramach koncernu nieznacznie mniejszym zużyciem energii wykazała się tylko Cukrownia Gostyń. Wokół Cukrowni Góra Śląska znajduje się wiele hektarów nieużytków oraz pól uprawnych, na których można rozbudowywać i tak spory już zakład. Ale zarzut niemożności rozbudowy postawiono zakładowi w Górze, a nie znajdującej się w centrum miasta Cukrowni Gostyń, której możliwości rozbudowy są niemalże zerowe, a dojazd jest znacznie utrudniony ze względu na konieczność przejechania niemal całego miasta."

Toruń Wschodni
Toruń Wschodni

Cezary Mirowski (2020-01-18 21:39:00)

POLMOS to teraz Toruńskie Wódki Gatunkowe i mają się dobrze. Niestety, zrezygnowali z bocznicy m.in. dlatego, że nie ma odbiorców na toruński spirytus z którego te zakłady słynęły. Inne Polmosy mają "swój zacier". Poza tym Kolej nie miała ochoty odbierać paru beczek miesięcznie. Elana to już tylko elektrociepłownia. Ruch magazynowy jest chyba żaden. Toruń Miasto i Wschodni, PKP (budynki) i PLK (infrastruktura), obiecują wyremontować do 2022. Poza tym przy Wschodnim miasto ma wybudować platformę przesiadkową.

Oława Port
Oława Port

ACdVL (2020-01-18 20:39:57)

Marek: W większości jest tak jak mówisz. Wszelako, wówczas i wcześniej, gdym jechał na ową wycieczkę to młody byłem i wiele nazw mogło mi się poprzestawiać. To była rzeczywiście Ścinawa Polska. Dalej - za owym mostkiem był faktycznie wymieniony przez ciebie podwójny rozjazd. Bocznica w owym czasie, gdy ją ostatni raz widziałem, i do fabryki domów i dalej była nieużywana od dłuższego czasu. Ja mówię, co pamiętam. Jednakże może kolega ma mapę Oławy z, mniej więcej, lat 90-tych? Chętnie bym wtedy rzucił okiem, bo niewykluczone, że mogłem się pomylić. :) Wiem też, że niedaleko mostku nad ową strugą był rozjazd, a za rozjazdem przejazd wielotorowy i stary, kratownicowy słup niskiego napięcia. Takich rzeczy trudno nie pamiętać. Aha: jeśli kolega może, to niech spisze mi zakłady korzystające do lat 90-tych z usług kolei/takie, które, choć już nie korzystały z usług transportu szynowego, to nadal miały taką możliwość. Wówczas lepiej sobie przypomnę i - może nieco zmodyfikuję wspomnienia. Dziękuję za informacje. 89% z nich są dla mnie bardzo cenne, bo choć nie mieszkam już w Oławie, to przecież tam się urodziłem, częściowo wychowałem i pamiętam wiele rzeczy z młodości w tamtym mieście.

Kościan – Opalenica (376)
Kościan – Opalenica (376)

Jacek jacek (2020-01-18 19:35:36)

Prawdopodobnie zdjęcie wykonano przed Urbanowem.

Gdańsk Żabianka AWFiS
Gdańsk Żabianka AWFiS

Dawid Jastrzębski (2020-01-18 18:36:12)

Jest... https://www.bazakole…

Żarki Wielkie – bocznice
Żarki Wielkie – bocznice

ACdVL (2020-01-18 10:55:45)

Identyczny, choć nieco mniejszy i wyłącznie drogowy most znajduje się w Oławie, w drodze na Zwierzyniec (dzielnica miasta).

Poznań Główny
Poznań Główny

ROPA Poznań (2020-01-17 23:01:42)

Mam w swoich "archiwach" zdjęcia z wizualizacji propozycji przebudowy "starego dworca" ba nawet pokazywanych w holu właśnie jeszcze czynnego dworca. Z moich informacji oraz warunków jakie stawia konserwator zabytków "nie przejdzie" koncepcja całkowitego rozebrania bryły, lecz wybudowania nowej z odtworzeniem "starego czoła" dworca.

Piła Główna – Ustka (405)
Piła Główna – Ustka (405)

Darek Nowak (2020-01-17 22:41:01)

Ciekawe ilu jest teraz pasażerów, bo pamiętam, że przed remontem wcześniej jeździły 'piętrusy".

Ustka Uroczysko
Ustka Uroczysko

Darek Nowak (2020-01-17 22:35:10)

Tylko że w Darłowie trzeba by wybudować 1,5 km nowej linii od Ronda drogi 203 do ul. Nadmorskiej, za Marine. A i stamtąd do plaży 650 metrów. https://www.google.c…

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...