Ostatnia zmiana: 2024-08-23
Wyślij nowe pliki »
Zgadzam się z warunkami wysyłki i publikacji zdjęć .
Jakie zdjęcia przesyłać?
Bardzo prosimy o staranny wybór zdjęć do bazy. Ze względu na oglądających powinniśmy stawiać na jakość, a nie ilość.
Prosimy nie wrzucać zdjęć nieostrych, źle oświetlonych, wielu niemal takich samych ujęć tego samego obiektu, oraz taboru kolejowego (chyba, że w jakiś sposób jest on w tym miejscu one
wyjątkowy).
Galerie dużo przyjemniej przegląda się, jeśli zdjęcia są różnorodne i dobrej jakości.
Bardzo prosimy również o niewysyłanie zdjęć, bez zgody ich autorów.
Dziękujemy bardzo.
Wg wieku
Wg czasu dodania
|
[Wersja podstawowa ]
infrastruktura
tabor
infrastruktura i tabor
|
--- wszystkie ---
Dworzec
Wieża wodna
Żuraw wodny Eisenwerk Schafstädt b.Halle/S
budynki do obsługi taboru
budynki dworcowe
budynki towarzyszące (inne)
budynki związane z prowadzeniem ruchu
ciekawostki
detale
dokumenty/bilety/mapy
infrastruktura do obsługi taboru
infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne
inne
materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe
mosty/wiadukty/estakady/przepusty
panoramy/widoki ogólne
perony/rampy/place/zadaszenia
przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)
przejścia nad/podziemne, windy
sygnalizacja/słupki/znaki itp.
szlak (trasa)/pojedyncze tory
tablice informacyjne/plakaty/ogłoszenia
tabor
wieże wodne
wnętrza
wydarzenia i ludzie
zdjęcia lotnicze
bez tagów
Adrian Nichols
Arek Jonderko
Bolesław Wojtyniak
Daniel Domoradzki
Dawid Jastrzębski
domino
Karol Romaniuk
Leszek Zabdyr
Luftgau-Kdo. I (Königsberg)
Marcin Kulinicz
Mateusz Kreczko
Michal__TG
Michał Sosnowski
Miłosz Telesiński - Zbąszynek
nieznany
octanq
Paweł
Paweł Niedomagała
Przemysław Więcek
Rafał Wąsowicz
ROBERT KOŃPA
Sebastian Falba
Stadtbauamt Braunsberg
Stanisław Stanisław
TM
Tomasz
Tomasz Bielecki
Waldemar Gosk
Wojciech Koliński
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Stanisław Stanisław ; data:
pomiędzy 1898 (???) a 1907 (???) ;
(uwagi:
prawdopdobnie przełom XIX/XX w. )
Pierwszy dworzec Królewskiej Pruskiej Kolei Wschodniej (Königlich Preußische Ostbahn) w Braniewie (ówcześnie Braunsberg). Ukończony w 1852/1853 r., funkcjonujący do ok. 1906/1907 r. (zastąpiony obecnie stojącym dworcem - określanym jako Empfangsgebäud, ukończonym w 1907 r.). Oceniając po fotografii, ściany dawnego dworca zbudowane były (przynajmniej częściowo) z tzw. pruskiego muru, opartego na drewnianym szkielecie (który bardzo często pełnił rolę ozdobnej elewacji) i ceglanym murze wypełniającym drewniany szkielet.
Tagi: budynki dworcowe, budynki towarzyszące (inne), materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, perony/rampy/place/zadaszenia
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Stanisław Stanisław ; data:
przed 1900 ;
Panorama stacji Braunsberg (obecnie Braniewo). Pocztówka z epoki, z końca XIX w.
Tagi: budynki dworcowe, budynki towarzyszące (inne), materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, panoramy/widoki ogólne, perony/rampy/place/zadaszenia
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Stanisław Stanisław ; data:
przed 1908 ;
Pierwszy dworzec w Braunsbergu (obecnie Braniewo). W dali widoczna prawdopodobnie pierwsza wieża/stacja wodna, wybudowana na planie prostokąta.
Tagi: budynki dworcowe, budynki towarzyszące (inne), materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, perony/rampy/place/zadaszenia, wieże wodne
powiększ
Autor:
Stadtbauamt Braunsberg
Przesłał:
subsens ; data:
pomiędzy 1910 (???) a 1924 ;
Wycinanka z mapy opracowanej w II dekadzie XX w. z zasobów udostępnianych przez Bildarchiv Ostpreussen, przedstawia Haffuferbahnhof - stację Braunsberg Ostbahnhof (Ostbf, Ostbahnhof der H.U.B. etc.), później Braunsberg Ost (Braniewo Wschód), prywatnej tzw. kolei nadzalewowej (Haffuferbahn, HUB) w Braniewie.
Na górnym obrazku widać jej usytuowanie względem stacji kolei państwowych, wybudowanej wcześniej przez królewską kolej wschodnią (Königlich Preußische Ostbahn) - jest to szczegół objaśniający genetyczną dezorientację w zakresie identyfikacji obu punktów.
Podział funkcjonalny stacji państwowej wskazują trzy obiekty zakreślone na czerwono, od lewej: magazyn z biurem ekspedycji (Güterabfertigung) na stacji towarowej, zaplecze trakcyjne z dwustanowiskową lokomotywownią oraz budynek recepcyjny.
Dolny obrazek pokazuje infrastrukturę stacji końcowej kolejki normalnotorowej (HUB uruchomiono jako Kleinbahn na mocy znanej ustawy z 1892) z usytuowanym czołowo niewielkim obiektem. W 1924 stanął tu dwukondygnacyjny budynek (w ramach większego, spójnego architektonicznie założenia - dziś dom wielorodzinny i budynek gospodarczy) ze stałą rampą czołowo-boczną wykazywaną po 1929.
Układ torowy z rozmieszczonymi poprzecznie: obrotnicą i szopą z zasiekiem sugeruje przeznaczenie wyłącznie techniczne, z ograniczoną możliwością prowadzenia prac ładunkowych na skrajnym torze teoretycznie dostępnym z krótkiej drogi gruntowej (Feldweg).
Jedną z zagadek pozostaje zwłoka w udzieleniu zgody na włączenie toru HUB w stację państwową i urządzeniu tam punktu zdawczo-odbiorczego, co nastąpiło dopiero w 1908. Skąpe źródła kartograficzne wskazują, że rozbudowę stacji państwowej w kierunku północnym poprzedziło funkcjonowanie układu poprzecznego ze zlokalizowaną po stronie wschodniej, tj. naprzeciw dworca i parowozowni, częścią towarową (jej relikty, m.in. plac ładunkowy, widać na górnym obrazku). W każdym przypadku kolizyjne przebiegi przez tory główne z – i na stację HUB wymagały co najmniej przebudowy głowicy południowej, ukształtowanej po wprowadzeniu od wschodu linii z Pieniężna (1885).
Tendencje do pomijania stacji Braunsberg Ost w historii HUB oraz węzła braniewskiego mają wiele przyczyn. Fundamentalną jest legenda królewsko-pruskiej kolei wschodniej skutkująca zakotwiczeniem marki Ostbahn w świadomości i języku. Po 1880 słowo to znika z nazwy dyrekcji bydgoskiej, ale nadal wspomaga mniej lub bardziej formalny opis rzeczywistości. Jako określenie zwyczajowe Ostbahnhof pojawia się zatem na pocztówkach z początku XX w. przedstawiających okazałe budynki recepcyjne na stacjach państwowych zarówno w Elblągu, jak i Braniewie. Jednocześnie zarząd HUB ma oczywisty interes, pełne prawo i zdecydowaną wolę, by użyć słowa 'Ostbahnhof' w urzędowych nazwach własnych punktów na obu końcach linii.
Amnezja, która dotyka Ostbahnhof der HUB wynika również z pojemności znaczeniowej słów: stacja, dworzec, Bahnhof, Station, jak również trwałości artefaktów, spośród których wyobraźnię i pamięć absorbują przede wszystkim spektakularne obiekty kubaturowe. Braniewski 'dworzec mały' - Braunsberg Ost pozostaje w cieniu eklektycznego gmachu z czerwonej cegły, od którego dzieli go dystans 40 m, ale także odległego o 24 km, przestylizowanego przedmiotu powszechnego zachwytu, który zgodnie z pierwotną intencją kreuje turystyczno-wypoczynkowe oblicze Tolkmicka.
Sytuacji nie poprawia brak wewnętrznych (służbowych) publikacji zarządu prywatnej kolejki, spowodowany impetem zmian we wszelkich miejscowych zasobach, jaki towarzyszył wkroczeniu Rosjan w styczniu 1945. Pozostają sprawozdania spółki, dokumentujące m.in. ilostan taboru. Liczba wagonów pasażerskich i pocztowo-bagażowych oscyluje wokół 30, a towarowych – 110 szt., co pośrednio charakteryzuje działalność przewozową HUB oraz funkcje jej punktów eksploatacyjnych, w tym braniewskiej stacji końcowej.
W 1943 zakres czynności Braunsberg Ost oprócz odprawy pasażerów i bagażu obejmuje ładunki wagonowe i drobnicę o maksymalnej wadze jednostkowej 250 kg, ograniczonej nośnością wagi magazynowej (wagonowej nie ma). Jest standardowa rampa czołowo-boczna, zwierzęta nadaje się wyłącznie w wagonach jednopodłogowych.
Dokumentacja z okresu powojennego uruchamiania kolei nadzalewowej opublikowana na forum WMTMK https://wmtmk.pl/forum/viewtopic.php?p=7650#p7650 opisuje okoliczności, w jakich rozgrywał się ostatni epizod w dziejach stacji, funkcjonującej teraz jako mijanka i PO Braniewo Wschód. Wówczas to najbliżej leżący tor magistrali nieoczekiwanie zyskuje szerokość 1524, a ruch na nim – priorytet i uprzywilejowanie uzasadnione rosyjskimi lufami.
Tagi: dokumenty/bilety/mapy
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Miłosz Telesiński ; data:
pomiędzy 1915 a 1920 ;
Braniewo, budynek od strony miasta.
Ze zbiorów Miłosza Telesińskiego.
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, budynki dworcowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 1322
powiększ
Autor:
nieznany
data:
1917 ;
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, budynki dworcowe
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Miłosz Telesiński - Zbąszynek ; data:
przed 1930 ;
Dawna pocztówka z Braniewa. Wejśćie do budynku dworcowego od strony miasta.
Ze zbiorów Miłosza Telesińskiego.
Tagi: budynki dworcowe, materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Andrzej Michalski ; data:
1935 ;
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, budynki dworcowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 1552
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Andrzej Michalski ; data:
przed 1940 ;
Stara pocztówka. Budynek dworca od strony placu.
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, budynki dworcowe
powiększ
Autor:
Luftgau-Kdo. I (Königsberg)
Przesłał:
subsens ; data:
przed 1944-12-01 ;
(uwagi:
ze wskazaniem na lato 1944 r. )
Węzeł w Braniewie prawdopodobnie latem 1944. Wycinek z niemieckiego zdjęcia lotniczego opracowanego w listopadzie 1944, z bogatego zbioru skanów anonsowanych w wersji 'demo' za pośrednictwem Fotopolski.
W lewo Kobylabuda - Królewiec, w prawo i w górę Pieniężno, generalnie w prawo Elbląg via Słobity i Bogaczewo, w prawo i za ramką ostro w dół Elbląg wzdłuż zalewu. Tory stacji towarowej przebiegają niemal południkowo, tzn. obrazek trzeba w wyobraźni obrócić o ponad 100 stopni w prawo. Najlepiej jednak skorzystać z powiększenia oryginalnego pliku: https://fotopolska.eu/1054325,foto.html?o=b249379&a=8987&b=7720&c=2
Propozycja rekonstrukcji opisu, który jest niestety rzadkością na ramkach takich odbitek (mógł być usunięty bądź stanowił załącznik do zdjęcia): 1 – dworzec i peron, 2 – parowozownia, 3 – obrotnica, 4 – ekspedycja towarowa, 5 – zasieki węglowe, 6 – wieża wodna, 7 – nastawnia wykonawcza, 8 – nastawnia dysponująca.
Zwracają uwagę m.in. trzy obrotnice: zapewne 20-metrowa, w części trakcyjnej stacji z 4-stanowiskową halą parowozowni zwrotnej (parowozowni głównej w Królewcu podlegały jeszcze dwie, w Piławie i Cyntach); współcześnie zachowana, stara, zapewne 16-metrowa przed 2-stanowiskową szopą przy dworcu; najmniejsza - na stacji kolei nadzalewowej (największej z lokomotyw HUB wystarczyłoby przęsło 12-metrowe).
Tagi: infrastruktura do obsługi taboru , zdjęcia lotnicze
Odsłon (od 12 maja 2014): 1662
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Miłosz Telesiński - Zbąszynek ; data:
przed 1945 ;
Budynek dworca. Stara pocztówka.
Ze zbiorów Miłosza Telesińskiego.
Tagi: budynki dworcowe, materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 1505
powiększ
Autor:
nieznany
Przesłał:
Andrzej Michalski ; data:
przed 1945 ;
Budynek dworca. Stara pocztówka.
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe, budynki dworcowe
powiększ
Autor:
TM
data:
1984-12-29 ;
Bilet kartonikowy wydany na stacji Braniewo.
Tagi: dokumenty/bilety/mapy
powiększ
Autor:
Adrian Nichols
Przesłał:
wasiukibic ; data:
1994-09-14 ;
Popołudniowy pociąg osobowy do Elbląga z SP42, jadący malowniczą trasą Nadzalewówki - przez Frombork i Tolkmicko. Dziś, mimo niewątpliwego znaczenia turystycznego politycy i kolejarze nie mogą porozumieć się, co do przyszłości tej jednotorowej linii kolejowej, snując jednocześnie plany o miliardowym przekopie przez Mierzeję Wiślaną i uczynienia z Elbląga drugiego Hamburga. Widok w kierunku północnym (Królewiec).
Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia, tabor
Odsłon (od 12 maja 2014): 2313
powiększ
Autor:
Miłosz Telesiński - Zbąszynek
Przesłał:
Miłosz Telesiński Zbaszynek ; data:
1998-06-12 ;
Braniewo. Pociąg do Olsztyna.
Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia, tabor
Odsłon (od 12 maja 2014): 1904
powiększ
Autor:
Miłosz Telesiński - Zbąszynek
Przesłał:
Miłosz Telesiński Zbaszynek ; data:
1998-06-12 ;
Stacja Braniewo od strony peronów 12.06.1998.
Tagi: budynki dworcowe, perony/rampy/place/zadaszenia
powiększ
Autor:
Waldemar Gosk
data:
1998-07-05 ;
Skan artykułu z Nowych Sygnałów nr 27/98 o terminalu przeładunkowym w Braniewie.
Tagi: materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 2044
powiększ
Autor:
Tomasz Bielecki
data:
2004-08-07 ;
Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia, tabor
Odsłon (od 12 maja 2014): 1799
powiększ
Autor:
Marcin Kulinicz
data:
2004-11-14 ;
Pociąg z Olsztyna do Elbląga przez Braniewo.
Tagi: budynki dworcowe, perony/rampy/place/zadaszenia, tabor
Odsłon (od 12 maja 2014): 2330
powiększ
Autor:
Sebastian Falba
data:
2005-07-21 ;
Pociąg pospieszny relacji Gdynia Główna-Kaliningrad na stacji Braniewo.
Tagi: budynki towarzyszące (inne), perony/rampy/place/zadaszenia, tabor, sygnalizacja/słupki/znaki itp.
Odsłon (od 12 maja 2014): 1453
powiększ
Autor:
Tomasz Bielecki
data:
2006 ;
Dworzec kolejowy w Braniewie. Widok od strony peronów. W prawo Orneta/Olsztyn, Elbląg (przez Bogaczewo i Frombork), w lewo Mamonowo/Królewiec.
Tagi: budynki dworcowe, perony/rampy/place/zadaszenia
Odsłon (od 12 maja 2014): 1565
powiększ
Autor:
Tomasz Bielecki
data:
2006 ;
Fragment zabudowań stacyjnych w Braniewie - placówka graniczna.
Tagi: budynki dworcowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 1495
powiększ
Autor:
Wojciech Koliński
data:
2006-01-31 ;
Widok od miasta. Kier. Mamonowo w lewo, tory i 2 perony za tym budynkiem.
Tagi: budynki dworcowe
Odsłon (od 12 maja 2014): 1545
powiększ
Autor:
domino
data:
2006-04-23 ;
Budynek dworca w Braniewie.
Tagi: budynki dworcowe, perony/rampy/place/zadaszenia
Odsłon (od 12 maja 2014): 1337
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Braniewo. Podstawa wieży wodnej.
Tagi: wieże wodne
Odsłon (od 12 maja 2014): 1364
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Braniewo. Środkowa część wieży wodnej.
Tagi: wieże wodne
Odsłon (od 12 maja 2014): 1283
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Braniewo. Górna część wieży wodnej.
Tagi: wieże wodne
Odsłon (od 12 maja 2014): 1273
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Braniewo. Szczyt wieży wodnej z dachem i wskaźnikiem poziomu wody w zbiorniku wieży wodnej.
Tagi: wieże wodne
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Tagi: wieże wodne
powiększ
Autor:
Bolesław Wojtyniak
data:
2007-04-30 ;
Braniewo. Wejście do wieży wodnej.
Tagi: wieże wodne
Zdjęcia publikowane w tym serwisie w większości otrzymujemy od internautów i zakładamy, że mają oni prawo do ich przesyłania. Jeżeli trafisz na materiały naruszające Twoim zdaniem czyjeś prawa autorskie, skontaktuj się z nami (adres w stopce).
Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane
|
Napisz email do redakcji |
Jak dodać nowe zdjęcia ?
Komentarze: ⇵
Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy.
Prezentowane tutaj wypowiedzi należą bezpośrednio do ich autorów i nie stanowią treści informacyjnej tej strony.
Stacja kolejowa Braniewo