OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Katowice Piotrowice

Ostatnia zmiana: 2020-12-05

Opis ogólny
Opis ogólny: Przystanek Katowice Piotrowice znajduje się w granicach stacji Katowice Ligota (info: Dzidziuś)

Kasa biletowa zlikwidowana. (info: GrzegorzM, 2016-07-01)

Peron pierwszy - kierunek Orzesze i dalej oraz Katowice (dla pociągów jadących ze strony Orzesza), peron drugi - kierunek Tychy i dalej, peron trzeci - kierunek Katowice (dla pociągów jadących ze strony Tych). Obecny przystanek Katowice Piotrowice zlokalizowany jest w Zadolu dawnym przysiółku wsi Piotrowice. Według mapy topograficznej (sekcja 3353 Swientochlowitz, skala 1:25000) założonej w latach 1881-1883, wydanej (po aktualizacji) w 1914 r. obie linie (na Orzesze i na Tychy) były liniami jednotorowymi. W miejscu peronu nr 3 był dodatkowy tor (mijankowy?). Opis jest "bhf" (bahnhof) czyli była to stacja. Tor orzeski pokazany jest na nasypie, a tor tyski - w wykopie. Być może były dwie małe budowle między torami, ale to nie jest pewne (mapa w tym miejscu jest mało czytelna – są dwie niejednoznaczne plamki miedzy torami). Ok. 0,5 km na północny wschód od przystanku, za szosą (dzisiejsza ul. Armii Krajowej) widać miejsce po starym przebiegu toru (z mostem nad potokiem Ślepiotka), zlikwidowanym przy budowie stacji w Ligocie i przesunięciu toru do Orzesza (ok. 1912 r.). Według „Turystyczno krajoznawczego przewodnika po województwie śląskim” z 1937 r. (autor Stanisław Berezowski, wyd. Instytut Śląski w Katowicach) w Piotrowicach była stacja kolejowa na linii Katowice (7 km) – Orzesze – Rybnik, a także m.in. warsztaty wagonowe. Warsztaty powstały prawdopodobnie po 1 wojnie światowej, a po drugiej w ich miejscu założono Przedsiębiorstwo robót Kolejowych nr 5 i Kolejowe zakłady Zabezpieczenia Ruchu i Łączności (późniejsze, już zlikwidowane, Przedsiębiorstwo Automatyki Kolejowej). Wśród licznej zabudowy zakładowej zachowała się wieża ciśnień (z okresu przedwojennego), stojąca za płotem przy ul. Asnyka. Bogaty opis historii kolei w Piotrowicach znajduje się na stronie http://www.piotrowice.katowice.pl/kolej.php (info: Andrzej Wysocki, 2006-12-30)

Opis infrastruktury: Tory oraz sieć trakcyjna zostały zmodernizowane na Katowice - Skalite Serafinov. Tor został również zmodernizowany na linii do Nędzy. Wymieniono również napęd zwrotnicy na elektryczny. Od linii do Nędzy odbija tor do bocznic przy ulicy Asnyka. Bocznice są używane. (info: Kamil, 07-11-2009)

We wrześniu 2013 przejście nad torami zostało zamknięte, zdemontowane, a jego konstrukcja została poddana remontowi. Wyremontowane przejście oddano do użytku w październiku.

Opis budynków: Budynek dworca zdewastowany doszczętnie i zamknięty choć można do nie wejść przez dziurę w drzwiach od strony peronu. (info: Kamil, 07-11-2009)

Aktualnie do budynku nie da się wejść żadnym sposobem. Wszystkie okna i drzwi są zablokowane. (info: MarkG, 09-03-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: Znajduje się w nim siedziba Teatru Żelaznego
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: czynne
kasa: zlikwidowana
wieża wodna: jest, stan zewnętrzny zły, wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5101746
IBNR:4152
Bibliografia i odnośniki zewnętrzne
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  7,753 Katowice – Zwardoń (– Skalité Serafínov) (139/489)  
  1,660 Katowice Ligota – Nędza (140)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Katowice Ligota (woj. śląskie) 1,60 km
Katowice Ochojec (woj. śląskie) 2,20 km
Panewnik (woj. śląskie) 2,70 km
Kokociniec (woj. śląskie) 2,75 km
Katowice Ochojec KOc1 (woj. śląskie) 2,90 km
Katowice Podlesie (woj. śląskie) 3,43 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Piotr Doliński (2017-01-20 18:59:16)
    Obecnie na terenie dworca działa teatr "Żelazny". Został on odmalowany przez w/w.
    Od później jesieni trwają drobne prace remontowe na peronach - zostały postawione nowe gabloty z rozkładami, nowe tablice miejscowości, oraz brakująca na jednym z peronów wiata dla podróżnych (kierunek Tychy).
    W okolicach dzikich przejść zostały postawione tablice ostrzegawcze.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Katowice Piotrowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...