OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Gurcz

Ostatnia zmiana: 2021-04-08

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Otwarta w 1905 roku jako ładownia. Od 20-12-1927 stacja z budynkiem, magazynem i parowozownią. (info: Mirosław Nowaczek, 2007-08-27).

Opis budynków: Od 20-12-1927 budynek z biurem zawiadowcy stacji i trzema mieszkaniami służbowymi, do niego dobudowana szopa magazynowa, a obok murowany budynek jednostanowiskowej parowozowni. Po 1945 roku tylko wiata, wspólna dla kolei i PKSu. (info: Mirosław Nowaczek, 2007-08-27)

Niezrealizowany projekt nad Nogatem: W 1946 roku narodził się projekt połączenia Gdańskiej kolei dojazdowej z Kwidzyńską. Na Nogacie miał pojawić się nowy most, z którego do Gurcza brakowałoby 22km do stacji Gurcz. Umożliwiło by to wymianę taboru między kolejkami oraz połączenie miało by kapitalne znaczenie dla regionu i umożliwiałby bezproblemowy przewóz buraków cukrowych do rozmaitych cukrowni na prawym i lewym brzegu Nogatu. Niestety wysokie koszty budowy mostu położyły inwestycji kres. Być może nie był to pierwszy taki plan, gdyż wybudowaną w 1913 r. bocznicę Kłosowo wystarczyło przedłużyć przez koryto Wisły, by uzyskać połączenie z koleją cukrowni Pelplin w Pasiskach, którą trzeba by było połączyć w Wielkich Walichnowach z koleją Kwidzyńską.
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów:
semafory:
przejście nadziemne/podziemne, windy:
kasa: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: brak danych
perony: 1/1; obecnie: 0/0
kody:
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  1,700 Kramrowo – Gurcz  
  13,600 Pastwa Południowa – Gurcz  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Pastwa Działki (woj. pomorskie) 1,83 km
Kramrowo (woj. pomorskie) 2,82 km
Pastwa Północna (woj. pomorskie) 2,85 km
Pastwa (woj. pomorskie) 3,25 km
Pastwa (woj. pomorskie) 3,29 km
Gniewskie Pole Działki (woj. pomorskie) 4,03 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Gurcz

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...