OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Werbkowice

Ostatnia zmiana: 2018-01-18

Opis ogólny
Opis ogólny: Na terenie stacji znajdowało się do 1986 roku unikalne jednopoziomowe skrzyżowanie torów 750mm Hrubieszowskiej KD z torami normalnymi (linia nr 72)i szerokimi (LHS). (info: Bartek Sojda, 2005-03-18)

Stacja używana w ruchu towarowym - bocznica do olbrzymiej cukrowni 'Werbkowice" oraz elewatora zbożowego, składu złomu oraz GS (tor obecnie niewykorzystywany). Godnym uwagi jest obiekt a właściwie zespół budowli inżynierskich (filary i przęsła) będących fragmentami nieukończonego wiaduktu drogowego nad torami linii LHS oraz Zamość-Hrubieszów. Dziś są niezdatne do użytku i jedyne co można z nimi zrobić to rozebrać choć wpisały się już trwale w krajobraz werbkowickiej stacji. Do połowy lat 70-tych na stacji istniała rampa ładunkowa ogólnego użytku zlikwidowana przy budowie linii szerokotorowej. Prywatnie powiem, ze jeszcze na początku lat 90-tych stacja z pełną obsługą, klombami kwiatów, drewnianymi płotkami i ławkami peronowymi prezentowała się naprawdę ślicznie - widać było gospodarską rękę zawiadowcy. Poczekalnia zawsze lśniła czystością, rozkład jazdy była to drewniana tablica ze specjalnymi szynami w które wsuwano tabliczki z nazwami stacji i cyferkami oznaczającymi godziny odjazdów i przyjazdów. Na lewo od kasy biletowej znajdowała się gablota z mapami sieci kolejowej Polski i Europy na wałkach, które się obracały. Na ścianach poczekalni wisiały pejzaże miast Lubelszczyzny a ogrzewanie stanowił przysadzisty piec kaflowy. Niepowtarzalny klimat, który już chyba nigdy nie wróci... (info: wasiukibic, 2007-03-18)

Zlikwidowano punkt skupu złomu w dawnych zasiekach węglowych. Niestety zniknął gdzieś stary żuraw do nawęglania. (info: wasiukibic, 14-04-2009)

Opis infrastruktury: Godnym uwagi jest obiekt a właściwie zespół budowli inżynierskich (filary i przęsła) będących fragmentami nieukończonego wiaduktu drogowego nad torami linii LHS oraz Zamość-Hrubieszów. Dziś są niezdatne do użytku i jedyne co można z nimi zrobić to rozebrać choć wpisały się już trwale w krajobraz werbkowickiej stacji. Do połowy lat 70-tych na stacji istniała rampa ładunkowa ogólnego użytku zlikwidowana przy budowie linii szerokotorowej. Istnieją dwie nastawnie: Wb-dysponująca od strony Hrubieszowa i Wb1-wykonawcza od strony Zamościa obsługująca równocześnie szlabany na przejeździe kolejowym. Gdzieś do początku lat 90-tych czyli do momentu likwidacji kolei wąskotorowej istniała trzecia nastawnia będąca posterunkiem osłonno-odgałęźnym na styku normalnotorowej bocznicy do cukrowni i elewatora a wcześniej wspomnianej kolejki wąskotorowej. Dziś jest ona zdewastowana - brakuje okien, całego wyposażenia mechanicznego itp. Wieża ciśnień drewniana, skasowana na początku obecnego stulecia ze względu na stan techniczny. Semafory wjazdowe na stacje są świetle, semafory wyjazdowe ze stacji - kształtowe. Istnieje również waga wagonowa choć jest ona obecnie niewykorzystywana a dojazd z jednej strony został rozebrany. (info: wasiukibic, 2007-03-18)

Semafory kształtowe (2 x jednoramienne i 4 x dwuramienne) zostały zastąpione przez semafory świetlne (2 x trzykomorowy i 4 x czterokomorowe). Stacje jest obecnie jednym okręgiem nastawczym; wschodnia głowica, sterowana z wyburzonej nastawni Wb jest obecnie sterowana z nastawni Wb1, lepszy wgląd w sytuację umożliwia zastosowania intensywnego oświetlenia i monitoringu wjazdu od strony Hrubieszowa. Wymontowano także ostatni relikt po nieukończonej linii w stronę Tomaszowa Lubelskiego - zwrotnicę na torze głównym, która była unieruchomiona a obecnie zastąpiona została prostym odcinkiem szyn. (info: wasiukibic, 14-04-2009)

Zlikwidowano dojście z budynku dworca na peron (usunięto płyty przejazdowe, przejście od strony budynku zatarasowano barierą). Zlikwidowano przejazd kolejowy kategorii D przy nieistniejącej nastawni dysponującej od strony Hrubieszowa łączący drogę gminną z dawną lokomotywownią HKD (usunięto płyty przejazdowe, wjazd od strony Werbkowic zatarasowano szyną na słupkach). Z otoczenia budynku dworcowego poznikało większość obiektów małej architektury, który niegdyś dodawały stacji uroku (ławki, płotki, klomby z kwiatami, kosze na śmieci z zabawnym napisem "Tu wrzuć śmieci. Dziękuję!", zegar...), rabatki są zarośnięte chwastami, chwasty pokazują się także między płytami chodnikowymi. Dojazd do dworca jest fatalny - kostka brukowa typu kocie łby powoduje, że kierowcy przyjeżdżają tu z wyraźną obawą o stan zawieszenia pojazdu. (info: wasiukibic, 09-05-2011)

Opis budynków: Piękny dworzec kolejowy o interesującej bryle i detalu architektonicznym położony na lekkim wzniesieniu wśród wysokich i starych drzew jest obecnie przeznaczony na mieszkania dla byłych kolejarzy, magazyn oraz kasę towarowa PKP Cargo. Dawniej mieściła się tu kasa biletowa, poczekalnia - odmalowana tuż przed likwidacją przewozów pasażerskich, bufet, pomieszczenie zawiadowcy stacji oraz placówka SOK. (info: wasiukibic, 2007-03-18)

Nastawnia dysponującą Wb stojąca od strony wyjazdu na Hrubieszów została zburzona. Sterowanie stacją skoncentrowano w dawnej nastawni wykonawczej Wb1 stojącej od strony Zamościa. Właśnie w tamtym rejonie stacji znajduje się wjazd na bocznicę do cukrowni i elewatora oraz przejazd kolejowy kat. A. Nastawnia Wb1 przeszła też lifting zewnętrzny gdyż została ocieplona i otynkowana. (info: wasiukibic, 14-04-2009)

Wyremontowano pokrycie dachu i orynnowanie budynku dworca, na odświeżenie czeka obecnie elewacja, która jest w coraz gorszym stanie. (info: wasiukibic, 02-IV-2016)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100841
HAFAS:5103975
IBNR:2278
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  49,010 Zawada – Hrubieszów Miasto (72)  
  Werbkowice – Werbkowice Cukrownia  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Werbkowice Wąskotorowe (woj. lubelskie) 0,51 km
Werbkowice Cukrownia (woj. lubelskie) 2,87 km
Werbkowice Zachodnie (woj. lubelskie) 3,97 km
Malice (woj. lubelskie) 4,38 km
Gozdów (woj. lubelskie) 5,60 km
Podhorce (woj. lubelskie) 5,62 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Werbkowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...