OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Szczawno Śląskie Zdrój

Ostatnia zmiana: 2021-01-17

Opis ogólny
Opis ogólny: Obecnie na stacji nie ma już torów. W budynku mieści się klub muzyczny "dworzec" Równia stacyjna jest mocno zarośnięta. Na początku lat 90-tych stały tam dwa 4-osiowe wagony pasażerskie lub pasażerski i bagażowy. (info: Michał Marciak, 2005-02-01)

Stacja była jedną z kilku które znajdowały się na trasie Wałbrzych-Szczawienko-Mezimesti(Czechy).Po II Wojnie Światowej na kilkunastokilometrowym odcinku tej malowniczej trasy obcięto całą sieć elektryczną(sieć ta została założona przez firmę AEG między rokiem 1913 a 1914). Od tamtej pory aż do lat 60-70 po linii kursowały pociągi z silnikiem Diesla lub parowe. W późniejszych latach stacja Szczawno służyła jako stacja przeładunkowa oraz odbywały się tam wczasy kolejowe. W 1994 roku stacja została zamknięta, tory rozebrane a budynek stacji przeszedł w prywatne ręce. Dzisiaj po stacji został tylko budynek oraz parę wkopanych w ziemię torów wyprodukowanych przez hutę królewską w Chorzowie. (info: Robert Dolega, 2007-10-24)

Pamiętam stację Szczawno Zdrój z początku lat 60-tych,gdy z tej stacji wraz z rodzicami odjeżdżałem na wakacje do Warszawy. Wtedy wszystkie pociągi pośpieszne i dalekobieżne odjeżdżały ze stacji Szczawno Zdrój. Pociągi te omijały cały Wałbrzych prawdopodobnie ze względu na ograniczenia szybkości (szkody górnicze). Stacja była mijanką służącą do krzyżowania pociągów. Nastawnia dysponująca znajdowała się na parterze wzdłuż peronu. Urządzenia SRK były kluczowo-mechaniczne. Od strony Kuźnic Świdnickich Osobowych, przed wiaduktem nad drogą do Strugi, znajdował się semafor wjazdowy. Widoczna za placem węglowym nastawnia, to nastawnia wykonawcza. Semafor wjazdowy od strony Szczawienka znajdował się ok. 100 m przed pierwszym rozjazdem. Prawie w ukresach trzech torów w stacji były semafory wyjazdowe. Teraz nie pamiętam, czy był jeden semafor wyjazdowy grupowy, czy każdy tor miał swój semafor. Wszystkie semafory były zamykany na wykolejnicę. Jeśli wkradły się jakieś nieścisłości, bardzo przepraszam ale minęło już 44 lata, gdy tam pracowałem na delegacji, a pamięć ludzka jest zawodna. Zwłaszcza, że pracowałem na wielu stacjach na DOKP Szczecin, Warszawa, Wrocław. Jednak z tą linią wiążą się wspomnienia, gdyż była dla mnie najpiękniejszą linią kolejową w Polsce. info: Zbigniew Szałkiewicz

Opis infrastruktury: Na stacji znajdowało się pięć torów: Pierwszy do stania pociągu; Drugi przelotowy; Trzeci podjazdowy na peron; Czwarty i Piąty do magazynu i do rampy Po kilkunastu latach od ściągnięcia torów prawie już nie widać ich zarysu. (info: Robert Dolega, 2006-03-25, 2006-11-10)

Opis budynków: Poczekalnia i perony są obecnie w remoncie. W magazynie jest centrum odnowy biologicznej. (info: Robert Dolega, 2006-03-25)

Budynek cały czas w remoncie. Mimo wielu lat(około 100) nadal jest przepiękny peron wraz z posadzką. (info: Robert Dolega, 2007-10-24)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: nie ma, być może była
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  4,985 Wałbrzych Szczawienko – Mieroszów (– Meziměstí) (291/482/869)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Biały Kamień (woj. dolnośląskie) 2,05 km
Wałbrzych EKO CARBO - Julia (woj. dolnośląskie) 4,66 km
Wałbrzych Centrum (woj. dolnośląskie) 4,74 km
Wałbrzych Dolny (woj. dolnośląskie) 4,83 km
Wałbrzych Miasto (woj. dolnośląskie) 4,90 km
Wałbrzych Miasto Towarowy (woj. dolnośląskie) 5,25 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Szczawno Śląskie Zdrój

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...