OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Wałbrzych Dolny

Ostatnia zmiana: 2016-12-13

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Kolej w Wałbrzychu

Na Dolnym Śląsku budowę kolei parowej rozpoczęto w 1836 r., tak zwaną Linie Górnośląską o długości 270 km i prowadziła ona z Wrocławia do Krakowa przez Oławę, Brzeg, Opole, Świętochłowice, Mysłowice a której budowę zakończono w 1849 r i na pokonanie jej wystarczyło około 7 godzin.

Drugą wybudowaną w tym czasie linią była tak zwana Kolej Świebodzka i bieg swój rozpoczynała na dworu Wrocław Świebodzki.

W założeniach budowy tej linii było poprowadzenie jej przez Świdnicę jednak miasto to było wówczas miastem-twierdzą i ze względów militarnych musiano z tego projektu zrezygnować. W związku z tym szlak kolejowy poprowadzono w możliwie bliskiej odległości od miasta i tak powstał ważny węzeł kolejowy w obecnej Jaworzynie Śląskiej. W póżnieszym okresie ze stacji tej poprowadzono linie w kierunku Świdnicy i Strzegomia.

W początkowym okresie linia Świebodzka kończyła się ślepym dworcem kolejowym centrum miasta obecnie dworzec towarowy.

Dopiero w 1855 r oddano do eksploatacji nowy funkcjonujący do chwili obecnej dworzec.

W tym samy roku uruchomiono połączenie z Wałbrzychem a stacją końcową był Wałbrzych Fabryczny.

Od stacji Wałbrzych Miasto do Fabrycznego prowadziła linia jednotorowa i przebiegała wzdłuż ulicy Bolesława Chrobrego i Kolejowej, przecinała ul. 1-go Maja gdzie dokonywano nawrotu składów i kończyła się przy Wałbrzychu Fabrycznym.

W miescu dzisiejszego dworca PKS oraz ul. Sikorskiego znajdowały się szyby Henryk oraz urządzenia przeładunkowe między innymi węgla na wagony.

Budynki stacyjne były usytuowane w końcu ulicy Nowy Świat. Po 1945 r stacja ta w nomenklaturze PKP nosiła nazwę Wałbrzych Dolny oraz Wałbrzych Towarowy.

Do dzisiaj zachowały się fragmenty peronów osobowych, budynek dworca osobowego oraz część parowozowni.

Teren po byłej stacji został w 2006 r sprzedany w prywatne ręce a zabytkowy budynek stacji osobowej wykreślono z rejestru zabytków i jest przeznaczony do rozbiórki.

Pod koniec lat 60 XIX wieku rozpoczęto budowę największego wówczas projektu tj. Śląską Kolej Górską. Budowę rozpoczęto od Zgorzelca i wiodła ona wzdłuż Sudetów do Jeleniej Góry a następnie przez Boguszów i Kużnice ( najwyżej położona stacja w Polsce ) do Wałbrzycha. Bieg jej kończył się na obecnej stacji Wałbrzych Główny.

Połączenie linii Świebodzkiej ( Wałbrzych Fabryczny) i Górskiej ( Wałbrzych Główny ) nastąpiło w 1867 r a rok później oddano do eksploatacji nowe dwutorowe połączenie z dworcem Wałbrzych Miasto omijające centrum miasta. Od tego momentu przestała funkcjonować stacja osobowa a do połowy lat 60 XX wieku funkcjonował tylko Wałbrzych Towarowy.

Drugą linią kolejową ( wybudowaną w 1914 r ) jednak okalającą Wałbrzych od południa była linia łącząca Wałbrzych Szczawienko z Kuźnicami przez Szczawno Zdrój i Biały Kamień.

(info: K.Kobusiński, 27-06-2009)

Opis budynków: Od roku opuszczony. Przeznaczony do rozebrania. Teren obecnie w rękach prywatnych. Przed sprzedażą wykreślony z rejestru zabytków. (info: K.Kobusiński, 08-06-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma, być może była
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Wałbrzych Miasto – Kopalnia Victoria  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wałbrzych Miasto Towarowy (woj. dolnośląskie) 0,92 km
Wałbrzych Miasto (woj. dolnośląskie) 1,13 km
Kopalnia Thorez (woj. dolnośląskie) 2,04 km
Wałbrzych Fabryczny (woj. dolnośląskie) 2,04 km
Wałbrzych Główny (woj. dolnośląskie) 3,65 km
Biały Kamień (woj. dolnośląskie) 4,43 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Wałbrzych Dolny

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...