OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ostrzeszów

Ostatnia zmiana: 2021-05-06

Legenda (Wygenerowano dnia: 2021-09-06) | Mapa prędkości (Wygenerowano dnia: 2021-09-01)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Prochiron (2021-06-03 16:33:12)
  Czy ktoś może orientuje się, z czego wynika ten charakterystyczny łuk, jaki zatacza linia przed Ostrzeszowem od strony Ostrowa? Teoretycznie trasa mogłaby biec na wprost, a nie widzę np. by był to skręt do jakiejś miejscowości. Na oko wygląda to trochę niezrozumiale, jednak domyślam się, że musiała być jakaś ważna przyczyna.
 • #2 Syców Piękna Stacja (2021-06-03 20:49:20)
  Spytam się mojego wuja, bo z Ostrzeszowa jest, może wyjaśni.
 • #3 (odp. na #1) Stanisław Pikul (2021-06-03 21:41:19)
  Być może to jest odpowiedź:
  1875 - Niemcy pobudowali linię kolejową Kluczbork - Ostrów - Poznań *, która przebiega też przez Przygodzice. Pobudowano tez stację kolejową o nazwie Przygodzice, lecz 2 km na południe od wsi, aby mieszkańcy innych wsi też mieli do kolei bliżej.
  * Plany przewidywały jej przebieg na odcinku Ostrzeszów - Ostrów przez Mikstat, ale władze miejskie Mikstatu nie wyraziły zgody na budowę linii, obawiając się, że gospodarze stracą dochody z furmanek i właściciele pól nie zgodzili się na wykup przez państwo. Skorzystali z tego Wilhelm i Bogusław Radziwiłłowie, którzy bezpłatnie oddali teren pod budowę linii kolejowej. to piąta linia kolejowa wychodząca z Poznania - prowadziła do Kluczborka, o długości 176,1 km. Budowano ją trzy lata i oddano do użytku 10 grudnia 1875 r. (za http://www.przygodzi… ). Może zaczęto budowę licząc na zmianę stanowiska władz Mikstatu a jak nic z tego nie wyszło to skorygowano trasę?

  Swoją drogą - ta sama linia i takie samo podejście - Pleszew. :)
 • #4 Ostrzeszowianin (2021-06-09 18:50:48)
  Panowie, rzut okiem na mapę i okazuje się, że linia w tym miejscu trawersuje Wzgórza Ostrzeszowskie. Eski wkoło Ostrzeszowa wynikają z faktu istnienia bardzo dużych podjazdów, dochodzących do 16 promili. Przy poprowadzeniu linii na wprost, trzeba by przekopywać całe wzgórza, a i profil podłużny uzyskanego szlaku byłby bardzo niekorzystny ze względu na duże nachylenie. Żaden cięższy pociąg by tędy nie podjechał.
 • #5 (odp. na #4) wasiukibic (2021-06-09 19:20:09)
  Kiedy mapa pokazuje, że tam wielkiej tragedii nie ma. Różnica poziomów między początkiem a końcem tego garba to jakieś 35 m, a długość w linie prostej - 4 km. W dodatku mówimy to o ważnej, wręcz strategicznej linii kolejowej, gdzie ciasne łuki poziome także wpływają niekorzystnie na późniejszą eksploatację, więc też nie oszczędza się na robotach ziemnych, aby zniwelować podjazdy. Taka 271 przekraczająca Wzgórza Trzebnickie między Obornikami, a Osolą ma jeszcze gorzej, jeżeli chodzi o teren, a nie zygzakuje w prawo i w lewo. Tak samo jak Nadodrzanka w okolicach Zielonej Góry, czy 14 między Żarami a Żaganiem.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Ostrzeszów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...