OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Białowieża

Ostatnia zmiana: 2022-02-07

Opis ogólny
Opis ogólny: "Dodatkowe tory:" - jeden zlikwidowany, jeden prawdopodobnie zdatny do eksploatacji. "Budynek:" - Okna i drzwi zabite deskami, farba intensywnie łuszcząca się, nie przypominam sobie pomazania farbą w spreju, czyli jak na budynek dworcowy nieczynnej stacji z pierwszej dekady XX w. stan niezły. Od strony ulicy wisiał pusty i niepomazany rozkład komunikacji zastępczej. W magazynie towarowym obok powybijane szyby. Dźwignie obok pod daszkiem, służące do przestawiania semaforów miały nawet kompletne tabliczki i pędnie. Wieża wodna trzyma się jeszcze, ale w środku śmietnik. Po zewnętrznych schodkach (względnie nowych w porównaniu do samej wieży, ale i tak wymaga to odrobiny samozaparcia i nieprzejmowania się wrażeniem "czy już spadam?") można wejść na górę. Stan z lat 2000-2002. (info: Piotr Gogolewski, 2004-11-09)

Budynek jest adoptowany na restauracje lub cos podobnego. Tor dodatkowy niedawno rozebrano. (info: Krzysztof M. Różanski, 2004-11-14)

Nowi właściciele istotnie zaadoptowali budynek stacji na restaurację. Niemniej bardzo pieczołowicie odtworzyli pierwowzór, a więc wygląda dokładnie tak, jak w czasach swojej świetności. Nie zmienili nawet układu wnętrz, bo okazał się doskonały dla potrzeb restauracji. Odrestaurowano wszystkie kaflowe piece, które świetnie grzeją. W wieży ciśnień, po wymontowaniu zbiornika powstał luksusowy apartament. Jednym słowem uratowali stację przed ruiną. [info: Sławomir Kurek na podstawie artykułu czasopisma "Weranda country" nr 2 (6) 2009] (info: Sławomir Kurek, 30-01-2009)

Opis budynków: - wieża stoi ok. 100 m na pd - wsch od budynku d.dworca, w 1988 została wpisana do rejestru zabytków,

- obecnie po remoncie w wieży istnieją dwa dwukondygnacyjne apartamenty hotelowe, do których wchodzi się po stalowych schodach zewnętrznych, maj 2012 r. Bolesław Wojtyniak. (info: Bolesław Wojtyniak, 02-05-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: podlaskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: zmienione przeznaczenie
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:5
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  47,310 Lewki Podg. – Białowieża Towarowa (52)  
  0,194 Białowieża Pałac – Białowieża Towarowa (451)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Białowieża Wąskotorowa (woj. podlaskie) 0,09 km
Białowieża 1 (woj. podlaskie) 1,42 km
Podolany (woj. podlaskie) 2,46 km
Białowieża za granicą 1 (Białoruś) 2,57 km
Białowieża Pałac (woj. podlaskie) 3,39 km
Grudek 1 (woj. podlaskie) 4,13 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 polo (2019-01-25 11:38:01)
    Mimo, iż w oficjalnych tabelach SRJP nazwa "Białowieża Towarowa" istniała jedynie w latach 1958-1959 (przedtem i potem "Białowieża"), przylgnęła na dobre do przystanku, potwierdzona tablicą na budynku dworca.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Białowieża

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...