OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Nasielsk

Ostatnia zmiana: 2020-11-20

Opis ogólny
Stacja węzłowa położona na dwutorowej linii nr 9 na kilometrze 60 łącząca z jednotorową linią nr 27 do Torunia Wschodniego przez Sierpc. Posiada 8 torów głównych, plus parę torów bocznych oraz rampę ładunkową w jej południowej części. Na stacji jest jest tor kierujący na bocznicę spółdzielni, lecz jest on nieprzejezdna. W jej północnej części była lokomotywownia, lecz zostało rozebrana i odcięto do niej dostęp.

W 2008 roku przeszła gruntowną przebudowę infrastruktury w ramach modernizacji magistrali E65 na odcinku Warszawa - Gdynia.
Zostało zlikwidowane przejście naziemne, a zbudowane podziemne w raz z platformami dla niepełnosprawnych. Wymieniono tory, sieć trakcyjną, sygnalizatory, obwody torowe itp. Zabudowano nowe perony wraz z wiatami, ławkami, wyświetlaczami LCD itp. Przed modernizacją, jej stan był katastrofalny.

Ruch na stacji jest sterowany z nastawni "Ns" z urządzeniami komputerowymi z Ebilock z sygnalizacją świetlną, w której jednocześnie jest LCS (Lokalne Centrum Sterowania) sterujący ruchem od Legionowa. Na wyjeździe w stronę Modlina jest zmodernizowany przejazd kat. A z strażnicą przejazdową.
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: 2018-02: Budynek dworcowy z lat 90 został rozebrany. Nowy budynek dworcowy w otwarty w sierpniu 2015 roku. (info Krawczyk K.)
Budynek stacji w stanie obecnym od początku lat 90. Wcześniej stał tam podobno barak drewniany z kasą biletową. (info: Krzysiek Korycki (SP45-166), 2005-04-21)
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: Po 4 wiaty konstrukcji rurowej na każdym peronie
2019-03-12: Od 2008 roku 3 wiaty po jednym na peron.
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: 2018-02: przejścia podziemne uzupełnione windami dla niepełnosprawnych. (info Krawczyk K.)
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: W Nasielsku są dwa perony każdy obustronny co daje razem cztery tory przy krawędzi peronowej, z czego trzeci z jedną krawędzią obsługujący ruch pasażerski do/z Sierpca.
Perony wysokie mogące obsługiwać zespoły trakcyjne typu węzłowego (np. EW55)
Krawędzie peronowe: 5
kody: EPA:5100530
HAFAS:5100178
IBNR:131
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  24,570 Legionowo Piaski – Nasielsk  
  60,153 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (9)  
  0,408 Nasielsk – Toruń Wschodni (27)  
  Wyszogród – Nasielsk (CMK)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Nasielsk Wąskotorowy (woj. mazowieckie) 0,31 km
Kątne (woj. mazowieckie) 3,70 km
Studzianki Nowe (woj. mazowieckie) 4,09 km
Cegielnia Psucka (woj. mazowieckie) 4,15 km
Nasielsk Miasto (woj. mazowieckie) 5,06 km
Brody Warszawskie (woj. mazowieckie) 6,51 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Nasielsk

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...