OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Korsze

Ostatnia zmiana: 2021-03-08

Opis ogólny
Korsze to stacja wyspowa, dworzec znajduje się między torami. Z obu stron dworca jest po jednej krawędzi peronowej - np. przy południowej zatrzymują się pociągi TLK, które zmieniają trakcję z elektrycznej na spalinową i odwrotnie (do Korsz dochodzi tylko jedna zelektryfikowana linia z Olsztyna). Ponadto z południowej strony stacji jest jeszcze jeden peron (przy nim kończą bieg pociągi Regio z Olsztyna), a z północnej strony dwa - oba aktualnie chyba nieużywane, a dawniej przy nich kończyły i zaczynały bieg pociągi z Bartoszyc, Skandawy i Reszla. Stacja ogólnie jest bardzo zadbana w części przeznaczonej do obsługi podróżnych. Ruch obecnie raczej mizerny jak na stację tej wielkości - dwie pary pociągów TLK (Rybak i Pojezierze) plus lokalne osobówki Olsztyn - Korsze - Olsztyn (obsługa EZT) i Olsztyn - Ełk - Olsztyn (obsługa SZT). Ruch towarowy nadal się odbywa ze wszystkich czterech kierunków, ale jest to kilka pociągów na dobę. (info: Maciej "Wujek 082", 15-04-2015)

Opis infrastruktury: Większość stacji obsługiwana jest semaforami kształtowymi poza ciągiem głównych torów z/do Olsztyna i z/do Kętrzyna. Grupa postojowa nieco zarośnięta, grupy towarowe używane, większość torów zdatna do eksploatacji.
(info: Maciej "Wujek 082", 15-04-2015)

Opis budynków: Obecnie istnieją budynki czterech nastawni, z tego dwa na pewno są nieczynne (nastawnia w centralnej części stacji przy przejeździe została zaadaptowana do innych celów, nastawnia na wschodnim krańcu stacji popada w ruinę, została również ogołocona z całego osprzętu). Dworzec po remoncie, całkiem zadbany. (info: Maciej "Wujek 082", 15-04-2015).
Dane tabelaryczne
Województwo: warmińsko-mazurskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne i kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: 2009-09: Kasa biletowa czynna tylko w określone dni. (info: Czesiek)
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Na stacji znajdują się trzy wieże wodne. Dwie z nich znajdują się po północnej stronie stacji na wysokości peronów, trzecia stoi na końcu grupy towarowej przy wyjeździe na Skandawę. Ich stan zewnętrzny można ocenić na dobry. Warto wspomnieć, że ta z metalowym zbiornikiem jest jedną z trzech tego typu w Polsce (tzw. typ Klönne).(info: Maciej "Wujek 082", 15-04-2015).
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 8
kody: EPA:5100168
HAFAS:5100123
IBNR:401
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  202,044 Białystok – Głomno (– Багратионовск) (38)  
  366,371 Poznań Wschód – Skandawa – (Железнодорожный) (353/599)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Korsze Lokomotywownia (woj. warmińsko-mazurskie) 2,72 km
Parys (woj. warmińsko-mazurskie) 5,51 km
Łankiejmy (woj. warmińsko-mazurskie) 8,08 km
Studzieniec (woj. warmińsko-mazurskie) 9,64 km
Drogosze (woj. warmińsko-mazurskie) 10,00 km
Reszel (woj. warmińsko-mazurskie) 12,32 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Korsze

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...