OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Będzin Łagisza

Ostatnia zmiana: 2015-10-30

Opis ogólny
Opis ogólny: Ze stacji odchodzi bocznica do stacji zakładowej Elektrownia Łagisza - jazdy odbywają się według zasad jak dla pociągów na szlaku jednotorowym, dalej zaczyna się sieć kolei piaskowej Kopalni Piasku Kuźnica Warężyńska. (info: Andrzej Lis, 2005-10-19)

Opis infrastruktury: Stacja posiada 6 torów głównych, z których obecnie jeżdżony w miarę przyzwoicie jest tylko jeden, główny zasadniczy. Reszta torów albo tylko sporadycznie jest wykorzystywana, albo zarośnięta tak, że nic nie widać. Na stacji są dwie nastawnie, BŁ (przy wylocie na Piekło) i BŁ1 (przy wylocie na Grodziec), wyposażone w mechaniczne urządzenia srk z sygnalizacją świetlną. Obie są obsadzone, jednak w praktyce wygląda to tak, że nastawniczy z BŁ1 siedzi z nudów u dyżurnego ruchu na dysponującej BŁ i tylko w razie potrzeby śmiga autkiem na wykonawczą, żeby przeprawić pociąg. Jak pociąg jedzie bez zatrzymania po torze głównym zasadniczym, to często nawet tego się nie robi, tylko dogaduje się z maszynistą, żeby przejechał tak, jakby BŁ1 była nieczynna. Na stacji jest prawie kompletna elektromechaniczna blokada stacyjna. Prawie, bo złodzieje zatroszczyli się o przewody blokowe i dlatego się już jej nie wykorzystuje (nie ma zresztą tak wielkiej na to potrzeby). W czasie ostatniej modernizacji stacji, która miała miejsce w czasie budowy Elektrowni Łagisza, zmodernizowano urządzenia srk. Wtedy prawdopodobnie pojawiła się sygnalizacja świetlna, a liniową blokadę elektromechaniczną zastąpiono blokadą przekaźnikową. Do dziś blokada ta funkcjonuje na szlaku w stronę Dąbrowy G. Piekła. Pomimo tego do dnia dzisiejszego zachowały się w aparacie blokowym nieużywane już bloki elektromechanicznej blokady liniowej. Jedyną innowacją na stacji, dostrzegalną dopiero podczas wizyty na nastawni BŁ, jest urządzenie do sygnalizacji i rejestracji działania samoczynnej sygnalizacji przejazdowej w Gródkowie, na szlaku Łagisza - Grodziec. Na wyświetlaczu LCD jest podawana dokładna data, czas, oraz stan urządzeń ssp. Dziwnie kontrastuje to z dźwigniami mechanicznymi :-) (info: Mariusz Herchold, 2005-08-09)

W związku ze wzrastającym ruchem pociągów prywatnych do zakładu przeróbki węgla w Wojkowicach, trwają prace nad ponownym uruchomieniem toru nr 5 (będzie to trzeci czynny tor, na 7 istniejących). Prace są wykonywane siłami i środkami własnymi nastawniczego z nastawni BŁ1 (!!!). (info: Mariusz Herchold, 2005-09-05)

Sygnalizację świetlną uruchomiono w roku 1978. (info: Andrzej Lis, 2005-10-19)

Opis budynków: Zamknięcie budynku jest tylko czysto formalne- tabliczka ostrzega natomiast nikt nie zatrzymuje ew. zainteresowanych. (info: aleksander arciszewski, 2005-01-21)

Od 1982 (data moich urodzin) do 1993 roku mieszkałem na pierwszym piętrze tejże stacji z moimi rodzicami. Tata pracował na stacji dyspozycyjnej, mama na wykonawczej. Szczególnie podoba mi się zdjęcie z inspekcji dyrektora śląskiej DOKP ze zbiorów Roberta Ślęzoka. Stan budynku z tego zdjęcia najbardziej przypomina czasy mojego dzieciństwa. Byłem w Łagiszy parę dni temu (obecnie mieszkam w Opolu) - stan opłakany - aż się łezka w oku kręci. Można zamieścić dodatkową informację, że na pierwszym piętrze znajdowało się mieszkanie, jeśli ktoś będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej od byłego mieszkańca - mój adres e-mail: lato_ml@wp.pl

Mam również kilka zdjęć z lat 80-tych - kilka z zewnątrz z fragmentami budynku od strony ulicy, kilka również z wnętrza budynku.
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  8,369 Dąbrowa Górnicza Ząbkowice – Brzeziny Śląskie (183)  
  Będzin Łagisza – Elektrownia Łagisza  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Elektrownia Łagisza (woj. śląskie) 1,35 km
Brzozowica (woj. śląskie) 2,79 km
Będzin Ksawera (woj. śląskie) 2,82 km
Ksawera (woj. śląskie) 3,28 km
Kuźnica Warężyńska (woj. śląskie) 3,91 km
Dąbrowa Górnicza (woj. śląskie) 4,29 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Będzin Łagisza

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...