OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Brodnica

Ostatnia zmiana: 2018-01-07

Opis ogólny
Po więcej informacji na temat linii Działdowo - Brodnica zapraszam na http://www.kolejnamazurach.prv.pl (info: Jakub Pichola)
Dane tabelaryczne
Województwo: kujawsko-pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
budynek używany zgodnie z przeznaczeniem - owszem ale tylko połowicznie, drugą połowę zajął salon meblowy i skład materiałów budowlanych.
lokomotywownia: Istniała (pomocnicza dla toruńskiej) obecnie ślad po niej zaginął
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: 2018: Semafory kształtowe zlikwidowano.
kształtowe w tym tarcze manewrowe i dwustawne tarcze zaporowe.
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: Wieża wodna znajduje się na małym wzgórzu kawałek od budynku dworca, w lasku. Z zewnątrz (przynajmniej z daleka) wygląda znośnie. Środek to jednak tragedia, brak drzwi, schody zniszczone, śmietnik itp. Tego typu wieże znajdują się m.in. w Pile (nowsza, koło pętli MZK Pl. Inwalidów)czy Laskowicach Pomorskich. (info: Bartosz M. Kaj, 29-11-2010)

- zdewastowana wieża wodna stoi ok. 1,4 km na pn-wsch od budynku dworca kolejowego między torem do Działdowa a ul. Świerkową, podobne wieże są w Pile i Tczewie(Zajączkowie Tczewskim), (info: Bolesław Wojtyniak, 02-2013)
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100293
HAFAS:5100401
IBNR:5052
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  142,484 Kutno – Brodnica (33)  
  55,256 Działdowo – Chojnice (208)  
  0,000 Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Brodnica Wąskotorowa (kujawsko-pomorskie) 0,08 km
Szabda (kujawsko-pomorskie) 4,59 km
Tama Brodzka (kujawsko-pomorskie) 7,05 km
Drużyny (kujawsko-pomorskie) 8,32 km
Kretki (kujawsko-pomorskie) 9,27 km
Łapinóż (kujawsko-pomorskie) 10,02 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

 • #1 ACdVL (2017-04-17 18:27:03)
  Jasny gwint, a jeszcze te naście lat temu to był autentyczny węzeł kolejowy.. Do tego biegła tam wąskotorówka.. Widziałem, jak obcinano te dwa tory peronowe..

  Potem padła kolejna linia... A był czas, że kursowały tu pospieszne (Bory Tucholskie). Ale cóż, słowami kierunku rzeki nie zmienimy. Tu trzeba tysiąc atletów, by coś w tym fancie zrobić, zmienić.

  Tak dodam, że znam te okolice, mam tu rodzinę, często bywam tam na wakacjach.
  Odpowiedz»
 • #2 roman paul poznań (2017-04-18 14:52:23)
  brodnicki budynek dworca powstał w 1907r i ciekawostką była sytuacja w zimie na kolejach wschodniopruskich gdy pasażerowie oczekiwali na pociąg a było pow.-10st mrozu , panowie otrzymywali grzane piwo za darmo panie herbatę.. gdzie te czasy w czasie okupacji nazywała się Strasburg Westpreusen Odpowiedz»
 • #3 (odp. na #2) Damian Stupień (2017-04-18 22:43:33)
  Prosiłbym o używanie znaków interpunkcyjnych ( np. "panowie otrzymywali grzane piwo za darmo panie" ) Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Brodnica

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...