OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ruda Czarny Las

Ostatnia zmiana: 2021-09-14

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja jest obecnie końcową na linii Kochłowice - Chebzie. Jest stacją towarową. Należy do KWK Pokój. Tuż przed zakrętem przy stacji odbiegają dwa tory do zsypów z węglem. Dane z 2006 roku. (info: Ziom Ziomal, 2006-09-01)

Pociąg relacji Ruda Chebzie - Katowice Ligota kursował jeszcze w latach 70-tych 6 razy do Ligoty i z powrotem, później rzadziej. Miał 5 wagonów, później coraz mniej. Bilety kupowało się na stacjach i w pociągu. Stacja była ogrzewana w zimie.

Opis infrastruktury: Tory zdawczo odbiorcze znajdują się po wschodniej stronie KWK Pokój. W środkowej części kopalni znajdują się zsypy do ładowania wagonów. Z mostu przed zakrętem obok stacji i wjazdem na zsypy widać jakiś garaż, który przypomina lokomotywownię. Jest on jednostanowiskowy. Często stają tam lokomotywy manewrowe 448p z PTKiGK Zabrze. Dane z 2006 roku. (info: Ziom Ziomal, 2006-09-01)

Brukowa droga(gepflasterte Strasse), przed wojną zabytkowe maszty oświetleniowe (Gusseisen) wzdłuż drogi, po wojnie prawdopodobnie zlikwidowane. Była połączona z Hermann Göringstrasse - po 1945 ul. Niedurnego. Do 1945 tez z osiedlem Neubau, później powstały tam ogródki działkowe. (info: Franz, 01-01-2012)

Opis budynków: Na stacji znajdują się szyby kopalniane, zsypy do ładowania wagonów, nastawnie, garaż jednostanowiskowy i jakieś wraki budynków z KWK Pokój. Dane z 2006 roku. (info: Ziom Ziomal, 2006-09-01)

Budynek dworcowy Ruda Czarny Las był pod - "Denkmalschutz"- zabytek,z pruskim murem. Rozebrany, na początku lat 80-tych chyba. Miał biura, dużą poczekalnię, pomieszczenia gospodarcze. Do budynku prowadziła stara brukowa droga. (info: Franz, 01-01-2012).

Obecnie bocznica kopalni Pokój (ruch Pokój KWK Ruda) jest nieczynna (kopalnia jest czynna ale wydobycie kierowane jest na ruch Bielszowice). Tory kopalniane miłośnicy kolei chcą uratować przed pocięciem na złom https://rudaslaska.com.pl/i,milosnicy-kolei-chca-ocalic-nastawnie-i-tory-kopalni-pokoj,100,1304728.html.

Bocznica KWK "Pokój" została zamknięta dla ruchu w lipcu 2017 roku z powodu likwidacji kopalni "Pokój". Wydobycie węgla kopalni kierowane jest na KWK "Bielszowice" stąd brak potrzeby posiadania bocznicy.
Z końcem sierpnia 2018 roku zaakceptowane zostały przetargi na likwidację bocznicy zachodniej i wschodniej, infrastruktury i budynków okolicznych.
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, częściowo zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie lekko zniszczonym
lokomotywownia: istnieje, stan obecny nieznany, prawdopodobnie nieużywana
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  3,600 Ruda Kochłowice – Ruda Orzegów (187)  
  KWK Pokój – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wanda Lech (Wa) (woj. śląskie) 0,54 km
Szyb Lech (woj. śląskie) 0,74 km
Pokój (woj. śląskie) 1,09 km
Szyb Maria (woj. śląskie) 1,19 km
Ruda Wirek Nowowiejski (woj. śląskie) 1,22 km
Wirek Nowowiejski Wąskotorowy (woj. śląskie) 1,43 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Ruda Czarny Las

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...