OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Nowe Skalmierzyce

Ostatnia zmiana: 2020-05-22

Opis ogólny
Stacja powstała prawdopodobnie w 1906 roku, wraz z linią do Kalisza. Stary dworzec znajdował się w centrum miasta (pl. Wolności). Na całej stacji pozostało sporo śladów po górce rozrządowej (m.in. nastawnia i i układ terenu), która została zlikwidowana prawdopodobnie po oddaniu do użytku stacji Poznań Franowo. (info: Dawid Krysiński)

Spotkałem się z informacją, że w okresie przed 1918 r. od strony Warszawy i Kalisza dochodziła do stacji linia szerokotorowa (rosyjska) i jej potrzebom służył peron od strony południowej dworca, który dzisiaj nie istnieje, a teren jest już zabudowany. Pasażerowie przesiadali się do pociągu pruskiego (1435 mm), przechodząc przez halę odpraw celno-paszportowych w budynku dworca. Tuż przed I wojną światową, dla usprawnienia ruchu towarowego jeden "pruski" tor doprowadzono do Kalisza i na tym odcinku linia była 3-torowa. Mogłyby o tym świadczyć wiadukty i przepusty, na których do dziś widać jedno "wolne" miejsce na dodatkowy tor. (info: Paweł Bryk, 01-07-2008)

Stacja, która powstała w Nowych Skalmierzycach pod rządami pruskimi była stacją graniczną z Cesarstwem Rosyjskim. Wielkość tej budowli miała służyć w zamyśle nie tyle względom czysto praktycznym co psychologiczny: obrazować siłę Niemiec i wywierać silne wrażenie na wjeżdżających tą drogą mieszkańcach Cesarstwa Rosyjskiego. (info: Michał N, 2005-08-24)

Opis infrastruktury: Stacja zaniedbana lecz do użytku tory używane do transportu pasażerskego, towarowego. (info: Skalmierzanin, 2006-03-24)

Przejście nadziemnego w Nowych Skalmierzycach nad torami kolejowymi było i jest widoczne na jednej z fotografii w galerii. Obecnie ta kładka jest wykorzystana w Ostrowie Wielkopolskim (cześć tej kładki jest z N.Skalmierzyc). (info od: Kazimierz Mocek, 2010-04-11)

Opis budynków: Dworzec w stylu neogotyckim, kasa biletowa pasażerska i towarowa czynna. Budynek w stylu neogotyckim z 1906 roku otwarcie w 1909 roku. Dawniej dworzec tętnił życiem jako stacja graniczna miał wystrój i restauracje o identycznym statucie jak w Berlinie i Wiedniu. W 1913 spotkali się tu Wilchelm II i Mikołaj II (info: Skalmierzanin, 2006-03-24)

Nieczynna wieża wodna stoi przy ul. 29 Grudnia, ulicy równoległej do torów, ok. 300 metrów od wejścia do budynku dworca (w kierunku Kalisza). Wieża ma na części zbiornikowej piękne wzory z czerwonej cegły oraz interesującą wieżyczkę z rokiem budowy na chorągiewce. Zewnętrzny stan wieży dobry. (info: Bolesław Wojtyniak, 17-01-2010).
Wieża jest ogrodzona, ale widać upływ czasu i brak napraw lub wręcz remontu. (info: Przemysław Warczyński, 21-05-2020).
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: Budynek stacji granicznej wzniesiony w l.1904-1909 wg proj. arch. Hermana. To jeden z najcenniejszych obiektów budownictwa kolejowego w Polsce. Obiekt ten, prawdopodobnie jest wpisany jest do rejestru zabytków (info od mieszkańców). Obecnie znajdują się w nim mieszkania i hurtownia. (info: Andrzej M.Matusiak, Dawid Krysiński) Pod koniec 2015 roku dworzec przejęła gmina z zamiarem adaptacji na cele kulturalne.
Budowla ta prawdopodobnie w 1913 roku gościła cesarza Wilhelma II i cara Mikołaja II.
lokomotywownia: była, rozebrana w 2012 roku
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: rozebrane
kasa/biletomat: Czynna jest tylko kasa towarowa8:00-16:00. (info: Andrzej Matusiak, 2004-12-01)
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: jest, stan zewnętrzny zły, wewnętrzny - nierozpoznany
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100976
HAFAS:5102482
IBNR:7313
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  118,643 Łódź Kaliska – Zasieki – Forst (14/491)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Nowe Skalmierzyce (dawna stacja) (woj. wielkopolskie) 0,47 km
Śliwniki (woj. wielkopolskie) 0,93 km
Kalisz Szczypiorno (woj. wielkopolskie) 3,79 km
Correct (woj. wielkopolskie) 5,32 km
Kurów (woj. wielkopolskie) 6,52 km
Głóski (woj. wielkopolskie) 7,08 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Jakub M. (2020-07-08 18:54:24)
    Na stacji odkryto ciekawe znalezisko w murach. Tutaj link do artykułu: https://www.o2.pl/in…

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Nowe Skalmierzyce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...