OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Tczew

Ostatnia zmiana: 2021-04-27

Opis ogólny
Stacja Tczew jest bardzo ważnym węzłem kolejowym. Odchodzi stąd linia do: Malborka, Gdańska, Bydgoszczy i Chojnic. Obecnie stacja nie znajduje się w pierwotnym miejscu (pierwotne miejsce jest zaznaczone w obiektach szczegółowych).

W Tczewie istniała cukrownia, do której były plany doprowadzenia kolei wąskotorowej jednak plany nigdy nie weszły w życie.
Istniała również stocznia, do której doprowadzono bocznice. Jednak od chwili gdy stocznia przestała funkcjonować tor jest nieużywany ale kompletny.
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji. Stacja posiada mocno rozbudowany system torów. W 2011 ze względów budowy Galerii zlikwidowano bocznice do magazynów. Do 2017 roku ostał się tylko jeden, który rozebrano rok później. Zlikwidowany został również tor do cegielni i byłej cukrowni. Z bocznic ostał się odcinek do dawnej stoczni.
budynki: 2021-02: Budynek Stacyjny obecnie jest remontowany. Zostały wstawione nowe schody ruchome. Całkowicie przerobiono wygląd zewnętrzny dodając duży "bilbord", który informuje o nazwie stacji.

Magazyny w większości zostały zburzone, a w ich miejsce wybudowano Galerie Handlową. Ostały się tylko dwa z czego jeden jest przeznaczony na restauracje ale na razie nic w nim nie ma.
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie. Na stacji istnieje parowozownia wachlarzowa oraz parowozownia typu okrąglak. Żadna z nich nie pełni funkcji do czego została wybudowana. Czasami na ich torach stoją wagony. Są plany uruchomienia w parowozowni wachlarzowej muzeum kolejnictwa jednak wysokie koszty i konkurencja muzeum w Kościerzynie na razie nie pozwalają na ich zrealizowanie.
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Czynne przejście nadziemne odchodzące od budynku
Windy: czynne
Stacja posiada zejście na każdy peron. Na Przejście naziemne można wejść od strony budynku dworca jak i od północno-wschodniej strony czyli na osiedlu zatorze.
kasa: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki: Tw
wieża wodna: 2011-11: Wieża wodna stoi w sąsiedztwie stacji Tczew, skąd jest bardzo dobrze widoczna, podobna wieża istniała w Braniewie, ale w 29 stycznia 2011 r. została zburzona, (info: Bolesław Wojtyniak).

Do 1945 roku istniała wieża nr 2, która była w sąsiedztwie dawnej lokalizacji stacji. Została zniszczona w wyniku działań wojennych.
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 7
kody: EPA:5100127
HAFAS:5100061
IBNR:221
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  296,249 Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny (9)  
  498,160 Chorzów Batory – Tczew (131)  
  0,000 Tczew – Kostrzyn – Küstrin-Kietz (203/492)  
  0,000 Tczew – Zajączkowo Tczewskie (726)  
  0,687 Tczew – Malinowo (727)  
  0,001 Tczew – Zajączkowo Tczewskie (728)  
  Tczew – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Tczew Południe (woj. pomorskie) 0,80 km
Tczew Wisła (woj. pomorskie) 1,54 km
Zajączkowo Tczewskie Warsztaty (woj. pomorskie) 2,29 km
Malinowo (woj. pomorskie) 2,64 km
Zajączkowo Tczewskie (woj. pomorskie) 2,88 km
Tczew Suchostrzygi (woj. pomorskie) 3,65 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Tczew

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...