OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Wieruszów

Ostatnia zmiana: 2015-08-26

Opis ogólny
Opis ogólny: Tor numer 2 rozebrany na około 70 % długości. Zelektryfikowany pozostał główny zasadniczy i dodatkowy... (info: Mat_EU, 2004-10-20)

W języku miejscowym ta stacja nazywa się Wieruszów Podzamcze. Taka nazwa występuje na planach miasta. Tej nazwy używają również pracownicy kolei. (info: Paweł Ukole, 2007-06-28)

Od 9-12-2007 r, zgodnie z nowym rozkładem jazdy w Wieruszowie zatrzymuje sie pociąg pośpieszny relacji Katowice - Szczecin.

Opis infrastruktury: Przy budynku dworcowym biegnie krawędź peronowa, ale tory zostały rozebrane. (info: Paweł Ukole, 2007-06-28)

Opis budynków: - wieża wodna stoi przy ul. Kolejowej, przy kładce pieszej nad torami, ok. 150 m na wsch. od budynku dworca kolejowego.

- podobne wieże stoją m.in. na stacjach: Kamienna Góra, Kudowa - Zdrój, Mirsk, Strzegom, Syców, grudzień 2011 r. Bolesław Wojtyniak (info: Bolesław Wojtyniak, 02-12-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma, być może była
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nieczynne zdewastowane
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 1
kody: HAFAS:5104180
IBNR:7532
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  93,286 Herby Nowe – Oleśnica (181)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wieruszów Miasto (łódzkie) 3,66 km
Świba (wielkopolskie) 5,19 km
Wieruszów Prospan (łódzkie) 7,02 km
Łęka Opatowska (wielkopolskie) 9,83 km
Pieczyska (łódzkie) 9,94 km
Słupia (wielkopolskie) 11,24 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Wieruszów

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...