OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Plewiska

Ostatnia zmiana: 2019-06-13

Opis ogólny
Opis ogólny: Mieszkam kilometr od, i pamiętam. Natomiast prawdopodobnie istniała bocznica do folwarku w Plewiskach (późniejszy Herbapol) prawdopodobnie przed II Wojną Światową. Stacja obecnie fizycznie nie istnieje, pozostał budynek mieszkalny na przeciw rozebranego stacyjnego.Na ścianie tego budynku widnieje zamazana i nieczytelna niemiecka nazwa stacji (info: Marcin Żmuda, 2005-07-12)

Przystanek Poznań Plewiska zlikwidowano w momencie przebudowy (modernizacji) linii E-20 Kunowice-Warszawa, tj. około roku 1997-98. Dokładnie niestety nie wiem. Z tego, co się orientuję, to już wcześniej nie zatrzymywały się tam pociągi (przynajmniej większość). Po południowej stronie torów widoczny jest nasyp bo rampie wyładowczej i miejsce po bocznicy. (info: B.Troczyński, 2007-06-10)

Opis infrastruktury: W chwili obecnej widoczny jeszcze ślad po starotorzu przedwojennej bocznicy do folwarku w Plewiskach (nasyp wys. około 0,5m idący skośnie do toru, od strony Plewisk w kierunku Palędzia) (info: Adam Żmuda, 15-09-2009)

Opis budynków: Niski parterowy budynek stacyjny był dokładnie naprzeciw (po drugiej stronie torów)budynku mieszkalnego przedstawionego na zdjęciu. (info: MArcin Żmuda, 2006-06-15)

Istniejący budynek mieszkalny pełnił dawniej prawdopodobnie również funkcję poczekalni. (info: B.Troczyński, 2007-06-10)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  314,525 Warszawa Zachodnia – Kunowice (– Frankfurt (Oder)) (3)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Poznań Junikowo (woj. wielkopolskie) 2,72 km
Rudnicze Bocz (woj. wielkopolskie) 3,83 km
Poznań Junikowo (dawna lokalizacja) (woj. wielkopolskie) 4,93 km
Palędzie (woj. wielkopolskie) 6,09 km
Szreniawa (woj. wielkopolskie) 6,32 km
Poznań, pomnik przy stadionie miejskim (woj. wielkopolskie) 7,01 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Maciej Wiertelak (2017-11-30 18:39:50)
  W czasie II Wojny Plewiska służyły również jako posterunek odstępowy. Pracował tam mój pradziadek, Mama mi opowiadała, jako mała dziewczynka przed wojną często odwiedzała dziadka "na służbie" (Wtedy żaden kolejarz nie był"w pracy", ale zawsze "na służbie"!) Zatem musiały być tam jakieś urządzenia sterowania ruchem - semafory, tarcze itp. Zostały tam jakieś ślady po nich?
 • #2 (odp. na #1) Adolf Nowak de Piaskowski (2020-09-01 23:43:36)
  Dzisiaj już niestety nic.
  Ale został uruchomiony przejazd kolejowy który przez kilkanaście lat był zlikwidowany przy okazji remontu linii.
 • #3 ROPA Poznań (2020-09-04 00:08:22)
  Po drugiej stronie na torze z kierunku Berlina był taki mały budyneczek /bez fajerwerków architektonicznych/ w którym była poczekalnia. Natomiast obecny przystanek Poznań Junikowo nie ma nic wspólnego z Junikowem. Tam wtedy/dzisiaj tez/ stała budka dróżnika i mój tato który pracował na nastawni Poznań Rudnicze, zawsze mówił że jest on oznaczony nr 313.
  Ten przejazd był na granicy miasta jak i dzisiaj. Wracając do budynku na zdjęciu, to znałem tam Pana, który z moim ojcem w czasie najazdu Niemiec hitlerowskich na Związek Sowiecki, zostali wysłani w tzw. bauzugach /pociągi gospodarcze/ do naprawy torów. Stacjonowali obok Mołodeczna /dzisiejsza Białoruś/. W mrozach sięgających ok -45st naprawiali wysadzone przez partyzantów sowieckich torowiska. Takich pociągów z Poznania w tamte treny wyjechało ok 20-tu. Tyle opowiedział mój ojciec. Niestety szukałem coś więcej na temat tej historii nic nie znalazłem.
 • #4 (odp. na #3) Jan Gawlik (2020-09-04 20:47:54)
  Spróbuj na portalu dws.org.pl. To portal historyczny zajmujący się I i II wojną światową i okresem międzywojennym.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Plewiska

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...