OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Smętowo

Ostatnia zmiana: 2020-12-08

Opis ogólny
Opis ogólny: W Smętowie są wiaty tylko na peronie 2. (info: Janusz Linda, 2005-02-20)

Lokomotywownia rozkradziona przez złomiarzy. A złomiarze z PLK zwinęli tory do niej prowadzące. Istniała też sekcja utrzymania torów, budynek po niej również zdewastowany (właściwie stoją mury) (info: Garinol, 2005-07-13)

poprawiam...zasięgnełem informacji, lokomotywownia istniała, w miejscu w którym obecnie są ruiny sekcji utrzymania torów i warsztatu. Lokomotywownia obsługiwała parowozy, była z czerwonej cegły w "niemieckim" stylu, jak większość dawnych obiektów . Z tej od parowozów nie pozostał żaden ślad.została zburzona a w jej miejsce postawiono niestety niszczejące warsztaty sekcji. (info: Grzegorz, 2005-07-14)

Oś stacji dla linii 218 jest w km 75.596, a km 75.041 to nastawnia Sm od strony wjazdu z Opalenia. Źródło: plan stacji Smętowo z 1970 (info od: Mirosław Nowaczek, 2008-02-22)

Opis infrastruktury: co do lokomotywowni to nie jestem pewien,ale miejsce to może być teren po byłej sekcji drogowej(chociaż obrotnicę pamiętam) (info: piotr galikowski, 16-03-2010)

Jeżeli chodzi o linię kolejową Myślice-Szlachta to ona już jako-taka nie istnieje.W chwili obecnej zostały z niej dwie linie,a mianowicie:Smętowo-Opalenie,która w obecnej chwili jest nieczynna(do połowy lat 90-tych jeździły jeszcze do Opalenia pociągi zdawcze,obecnie linia padła łupem złomiarzy)i po drugiej stronie Wisły Prabuty-Kwidzyn(ruch towarowy po jednym torze,drugi nieczynny)Jej życie w Kopytkowie przerwała autostrada A1(od Smętowa do Szlachty ruch pasażerski nie jest prowadzony od lat 90-tych,dokładnego roku nie pamiętam) (info: piotr galikowski, 24-03-2010)

Opis budynków: Lokomotywownia w Smętowie jest nieużywana i zdewastowana przez złomiarzy i nie tylko. Usunięte są nawet tory na jej terenie (poza semaforem który o dziwo nadaje jeszcze sygnał 'stój', ale chyba tylko dla pociągu widmo). Mieszkam w Smętowie... (info: Grzegorz, 2005-10-25)

Smętowo. Stacja posiada jak już pokazano w galerii dwie wieże, pierwszą w północnej części stacji i drugą w południowej. Wieża pierwsza jest zdecydowanie w gorszym stanie, bez okien i drzwi, z ocalałymi metalowymi schodami i zbiornikiem, ze zniszczonym dachem i świetlikiem. Określenie "nieużywana zdewastowana" jest prawdziwe. Dziwne, ocalały jeszcze piękne, zielone glazurowane cegły na parapetach otworów okiennych. Podobna wieża istniej w w Elblągu we wsch. części stacji. Wieża druga wygląda nieco lepiej, można określić "nieużywana w stanie dobrym" ale z nieco zniszczonym dachem (a właściwie zniszczonym świetlikiem na szczycie). Podobnych wież jest wiele m.in. w Brzegu Dolnym, Jaworze, Jeleniej Górze, Złotoryi. (info: Bolesław Wojtyniak, 2007-10-22)
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nieużywana zdewastowana
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: czynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 5
kody: EPA:5101033
HAFAS:5103477
IBNR:520
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  75,041 Myślice – Szlachta (218/238)  
  457,250 Chorzów Batory – Tczew (131)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kopytkowo (woj. pomorskie) 3,35 km
Majewo (woj. pomorskie) 5,68 km
Twarda Góra (woj. kujawsko-pomorskie) 7,32 km
Mała Karczma (woj. pomorskie) 7,74 km
Stara Jania (woj. pomorskie) 8,12 km
Przyny (woj. kujawsko-pomorskie) 8,78 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Smętowo

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...