OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Miechów

Ostatnia zmiana: 2021-05-09

Opis ogólny
Decyzję o budowie stacji kolejowej o nazwie Miechów podjęto ze względu na trudności komunikacyjne miasta w XIX wieku i dla lepszego rozwoju gospodarczego. Budowa kolei została ukończona w 1885 r., jednak była ona jednotorowa. W 1902 r. dodano drugi tor, z czasem dodawano kolejne tory. Wybudowana wieża ciśnieniowa (dawniej- Stacja wodna Miechów) zaopatrywała parowozy w wodę. (info: nn, 2004-11-18)

Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne (na dobę razem z przejeżdżającymi pociągami ekspresowymi jest ich ok. 110 [2004]). Kasa biletowa jest czynna całą dobę. (info: nieznajomy, 2004-11-16)

styczeń 2015: Od nowego rozkładu jazdy bieg kończy większość pociągów osobowych spółki "Koleje Małopolskie". Rozpoczęła się wyczekiwana modernizacja budynku dworcowego. Jeszcze w tym roku zostanie oddany parking P&R.Na stacji zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.

Kiedyś w zniszczonej teraz poczekalni na piętrze znajdowała się kasa towarowa, bufet i fryzjer. Z drugiej strony budynku była przychodnia lekarska (kolejowa). Swój bieg kończyły tu niektóre pociągi osobowe. Oczywiście wszystko zostało zlikwidowane.

Stacja Miechów składa się z toru: 1,2,3,4,6,8 (po jednej stronie toru nr parzyste, po drugiej nieparzyste)i jednego, długiego peronu.W stronę Krakowa znajduje się 5 semaforów wyjazdowych, jak również w stronę Kielc. Tarcz manewrowych jest około 14, rozjazdów 23. Ruchem pociągów zajmuje się nastawnia dysponująca oraz posterunek SKP. Nad stanem urządzeń zrk czuwają automatycy. (info: nieznajomy, 2004-11-16)

Kiedyś w zniszczonej teraz poczekalni na piętrze znajdowała się kasa towarowa, bufet i fryzjer. Z drugiej strony budynku była przychodnia lekarska (kolejowa). (info: X, 2005-01-31).
Dane tabelaryczne
Województwo: małopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100238
HAFAS:5100218
IBNR:3173
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  277,343 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy (8)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Miechów Wąskotorowy (woj. małopolskie) 2,33 km
Kamieńczyce (woj. małopolskie) 2,74 km
Chodów (woj. małopolskie) 4,00 km
Dziadówki (woj. małopolskie) 4,84 km
Szczepanowice (woj. małopolskie) 5,60 km
Tunel R12 (woj. małopolskie) 7,92 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Miechów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...