OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Mysłowice

Ostatnia zmiana: 2017-11-06

Opis ogólny
Stacja kolejowa Mysłowice została oddana do użytku w 1846 roku, jako stacja końcowa linii Wrocław-Mysłowice. Dawniej jedna z większych stacji na Górnym Śląsku. Obecnie na stacji nic się prawie nie dzieje pociągi osobowe nie jeżdżą za często, ruch towarowy jest trochę żywszy lecz to nie co kiedyś kiedy działała KWK Mysłowice. Na stacji istnieją 2 lokomotywownie. Pierwsza przy ulicy Powstańców i Szymanowskiego ma ona 18 stanowisk, istniała w niej szkoła zawodowa, w latach 50 została zmieniona na wagonownię, obecnie funkcjonuje jako garaż dla drezyn oraz czasem naprawiany jest w niej tabor prywatnych przewoźników. W 2017 roku część lokomotywowni została wyremontowana m.in. założono nowe rynny oraz wyremontowano dach. Druga przy ulicy katowickiej są tam właściwie 2 hale wachlarzowe (jedna ma 5 stanowisk, a druga 2), istniała jedna obrotnica (już nie istnieje) w tych lokomotywowniach istnieje warsztat samochodowy oraz sklep z częściami samochodowymi. W 2015 roku na części magazynu towarowego wymieniono papę na dachu. Przed światowymi dniami młodzieży w Krakowie na stacji zostało wyremontowane przejście podziemne, schody na perony, ławki, dach wiat z peronów 2 i 3, zamontowano nowe znaki informujące np. peron 3 itp., zburzono 2 poczekalnie peronowe na peronie 3 pozostałe na peronie 2 zostały pomalowane. W sierpniu 2016 roku zburzono jedną część lokomotywowni przy ulicy powstańców był to budynek socjalny. W Październiku 2016 roku zburzono zdewastowane budynki przy ulicy Oświęcimskiej: magazyn główny, wieża wodna oraz pozostałości dawnej nastawni. W 2019 roku rozpocznie się modernizacja stacji http://silesiainfotransport.pl/blog/2017/10/10/myslowice-doczekaja-sie-remontu/
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: Na stacji istnieją dwie grupy torów: osobowa do której należą nastawnie MWA i MW11 i towarowa do której należą nastawnie MWA i MWB.
budynki: Dworzec istnieje jest w stanie dobrym w jego wnętrzu znajduje się kawiarnia i jednocześnie sklep ze starociami o nazwie "Stacja Myslowitz" oraz pomieszczenia wynajmowane.
lokomotywownia: Lokomotywownia została wybudowana w 1906 roku podczas rozbudowy stacji. Lokomotywownia przy ulicy Powstańców posiada 18 stanowisk. Została zmieniona na wagonownię w 1964 roku, a w 1998 zamknięta. Obecnie parkują w niej drezyny oraz czasami prowadzone są tam naprawy taboru prywatnych przewoźników. Lokomotywownie przy ulicy Katowickiej także zostały wybudowane w 1906 roku. Funkcjonowały także prawdopodobnie do końca lat 90 XX. Obecnie w 5-stanowiskowej jest warsztat samochodowy, a w 2-stanowiskowej jakaś hurtownia (w tej bramy wjazdowe zostały zamurowane).
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: Na stacji istnieją dwa przejścia podziemne. Przejście nr 1 nieczynne, nie łączyło ze sobą dwóch części miasta. W związku z tym zdecydowano się na budowę drugiego przejścia, które jest czynne do dziś. Wejście do starego przejścia na peronach są zakryte deskami a od strony ul. Oświęcimskiej częściowo zasypane.
kasa: kasa zamknięta od 29.03.12 (info: rustsaltz, 18-04-2012)
przejście nadziemne: przejście nadziemne zostało rozebrane najprawdopodobniej wtedy kiedy elektryfikowano stację ponieważ ostały przyczółek od strony oświęcimskiej jest na wysokości sieci trakcyjnej więdz kładka prawdopodobni musiała przeszkadzać i została rozebrana.
wieża wodna: W latach 90-tych XX wieku rozebrano zbiornikową część wieży. Do 2004 roku znajdował się w niej bar. W 2015 roku ktoś chciał ją kupić i wyremontować, ale na planach się skończyło i wieża wraz z przyległymi zabudowaniami skończyła żywot dnia 12.10.2016 roku.
perony: Perony: 3, a peron 1 jest nieczynny.
Krawędzie peronowe: 6 i jedna przy budynku dworca na peronie który nie jest numerowany.
kody: EPA:5100516
HAFAS:5100175
IBNR:4222
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  12,210 Jaworzno-Szczakowa – Mysłowice (134)  
  22,948 Oświęcim – Katowice (138)  
  0,000 Mysłowice – Katowice Muchowiec (655)  
  Mysłowice – Kopalnia Mysłowice Szyb Wsch.  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Kopalnia Mysłowice Szyb Wsch. (woj. śląskie) 1,05 km
KWK Niwka-Modrzejów Szyb Kazimierz III (woj. śląskie) 1,12 km
Słupna (woj. śląskie) 1,56 km
KWK Niwka-Modrzejów Boczn. (woj. śląskie) 1,74 km
KWK Niwka-Modrzejów Szyb Staszic (woj. śląskie) 1,99 km
Mysłowice (piask) (woj. śląskie) 2,09 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Mysłowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...