OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Lubasz koło Czarnkowa

Ostatnia zmiana: 2019-07-18

Opis ogólny
Opis ogólny: Do niedawna na stacji w Lubaszu był punkt skupu buraków cukrowych, które były wagonami transportowane do cukrowni w Szamotułach. Na stacji można kiedyś było zaopatrzyc sie w opał. Wagonami przywozili wegiel oraz materiały budowlane. Do dzis wagony przywoża w/w towary, ale skład opału jest na drugim końcu miasta. Kiedyś była nawet kasa biletowa, oraz posterunek drużnika przejazdowego, który opuszczał szlabany na korbkę. Przed przejazdem kolejowym na ulicy Chrobrego do początku lat 90 zachowały sie słupy na których umieszczone byly lampy naftowe ostrzegające kierowców przed nadjeżdżającym pociągiem. Dzisiaj po nich nie ma śladu, a zamiast szlabanów jest znak STOP dla kierowców i ograniczenie do 15 km/h dla pociągów. Warto dodać, że krótko przed zamknięciem lini dla pociągów pasażerskich tory były wymieniane na nowe i dzisiaj linia jest w całkiem dobrym stanie. Do roku 1993 kursowały tędy pociągi mieszane (częsć osobowego - wagony piętrowe i część towarowego). Dzisiaj co jakiś czas panowie z PKP konserwują tą linie co może oznaczać, że jescze kiedyś pojedzie pociąg osobowy przez Lubasz. (info: Piotr Geremek, 2005-01-19)

Lubasz to oficjalnie ładowani i przystanek osobowy. Pociągi osobowe nie kursują przez stacje od 01-10-1993 roku. Ruch towarowy jest bardzo minimalny. Od ponad roku na stacji nie pojawił się żaden wagon ale tor dodatkowy jest jeszcze przejezdny chociaż bardzo zarośnięty. Ostatnia wiekszy towar do Lubasza przyjechał w 2009 roku. Były to wagony Eos z tłuczniem pod budowana droga w Bzowie koło Lubasza. Stacja podobnie jak linia umiera. (info: Piotr Geremek, 28-02-2012)

Tor dodatkowy oczyszczony i naprawiony w kwietniu 2013 roku. (info: PIOTR GEREMEK, 23-04-2013)

Opis infrastruktury: Na stacji znajduje sie dodatkowy tor. Jest on wykorzystywany do dnia dzisiejszego. Oswietlenie na stacji jest sprawne. (info: Piotr Geremek, 2006-07-25)

Dodatkowy tor zarośnięty ale jeszcze przejezdny. Tor główny w średnim stanie. Rozjazdy w stanie dobrym. W obrębie stacji dwa przejazdy kategorii D. Jeden osłonięty sierżantami. Z rozmowy z mieszkańcem w okolicy stacji wynika, że kiedyś były semafory kształtowe. Po nich nie ma dzisiaj żadnego śladu. Jeśli się nic nie zmieni to wkrótce po stacji oraz linii do Czarnkowa również nie będzie śladu. (info: Piotr Geremek, 28-02-2012)

Tor dodatkowy oczyszczony i naprawiony w kwietniu 2013 roku. Rozjazdy także przeszły gruntowną konserwację. Tor dodatkowy będzie używany od maja 2013 roku. Tor szlakowy w stanie dobrym. (info: PIOTR GEREMEK, 23-04-2013)

Opis budynków: Budynki na stacji sa wykorzystywane jako mieszkania. Budynek z poczekalnia jest zamkniety. (info: Piotr Geremek, 2006-07-25)

Budynek stacyjny zamknięty i niszczeje niezabezpieczony. (info: Piotr Geremek, 28-02-2012)

Część budynku jest zamknięta. Druga część adoptowana na mieszkania. (info: PIOTR GEREMEK, 23-04-2013)

Ładownia w Lubaszu jest czynna i systematycznie używana. W dawnym budynku dworcowym będzie zlokalizowana pizzeria. Przystanek osobowy używany w ruchu turystycznym. Przez miasto w ciągu roku przejeżdża kilka pociągów turystycznych organizowanych przez TurKol oraz Nadwarciańską Kolej Drezynową. Są to stałe pociągi w ofertach powyższych stowarzyszeń. Ruch towarowy prowadzony regularnie.

W listopadzie 2016 gruntowną modernizację przeszedł drogowy przejazd w Lubaszu na ul. Szamotulskiej. Wymienione zostało podtorze, szyny i podkłady oraz płyty przejazdowe. Wykonano też profesjonalne odwodnienie obiektu. Inwestorem była PLK-SA w Poznaniu. (Piotr Geremek 29-12-2016)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  131,311 Inowrocław Rąbinek – Drawski Młyn (206/236)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Bzowo Goraj (woj. wielkopolskie) 5,69 km
Czarnków (woj. wielkopolskie) 5,92 km
Jędrzejewo Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) 9,06 km
Osuch (woj. wielkopolskie) 10,16 km
Krucz (woj. wielkopolskie) 10,87 km
Obrzycko (woj. wielkopolskie) 15,35 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Lubasz koło Czarnkowa

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...