OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Tychy

Ostatnia zmiana: 2017-07-09

Opis ogólny
Opis ogólny: Na stacji znajdują się trzy perony: peron pierwszy w najlepszym stanie, prawie całkowicie zadaszony, tor pierwszy zakończony, tor drugi przelotowy. Peron drugi zadaszony tylko częściowo, tor trzeci i czwarty przelotowy; peron ten jest w tej obecnie jedynym wykorzystywanym w ruchu pasażerskim. Peron trzeci nie używany w ruchu pasażerskim, tor piąty i szósty przelotowy. (info: Robert Puchalski)

Opis infrastruktury: Wiaty znajdują się tylko nad dwoma z trzech peronów. (info: Andrzej Wysocki, 2005-04-16)

Na stacji jest około 8 torów towarowych, wykorzystywanych głównie przy obsłudze fabryki FIAT. Przy stacji tej znajdują się dwie nastawnie, jedna od strony wyjazdowej do Katowic, druga od strony wyjazdowej do Bielska - Białej. (info: Robert Puchalski)

Opis budynków: Lokomotywownia jest zdewastowana. Znajdują się tam 4 stanowiska zadaszone oraz dwa stanowiska nie zadaszone. Jest tam częściowa pozostałość po stanowisku do nawęglania, obrotnica do obsługi stanowisk jest ręczna. (info: Robert Puchalski)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście podziemne: czynne
kasa: czynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nieużywana w stanie dobrym
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 6
kody: EPA:5100131
HAFAS:5100260
IBNR:230
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  16,970 Katowice – Zwardoń (– Skalité Serafínov) (139/489)  
  15,172 Katowice Ligota – Tychy (142)  
  0,000 Tychy – Orzesze Jaśkowice (169)  
  0,648 Tychy – Mysłowice Kosztowy (179)  
  Tychy – bocznice i łącznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Tychy Zachodnie (śląskie) 2,29 km
Tychy Browar (śląskie) 2,72 km
Tychy Al. Bielska (śląskie) 2,85 km
Mąkołowiec (śląskie) 2,92 km
Tychy Żwaków (śląskie) 2,92 km
Tychy Grota Roweckiego (śląskie) 3,37 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze.Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania, bądź niezmieniającą przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Tychy

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...