OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Warszawa Koło

Ostatnia zmiana: 2012-11-25

Opis ogólny
Opis ogólny: Bocznica do zakładu istnieje ale nieczynna od wieków - PKP chyba wymontowało ostatnio rozjazd z toru głównego. Po dawnej nastawni, która obok niej była i w miejscu gdzie kiedyś linia robiła się jednotorowa pozostał tylko fundament. (info: kolejdojazdowamarecka)

Przy bocznicy był posterunek pomocniczy, otwierany tylko na czas obsługi bocznicy. Bocznice od wielu lat nieczynne. (info: Marek Zienkowicz, 2005-05-04)

Opis infrastruktury: Obydwie bocznice już nie istnieją. Po bocznicy w torze kierunek - Wa-wa Wola pozostał rozjazd w torze szlakowym zabezpieczony sponą i zamkiem. Po bocznicy w torze kier. na Wa-wa Gdańska pozostał przeoczony przez ekipy rozbiórkowe i złodziei zarośnięty ok. 50 metrowy kawałek toru od wymontowanego rozjazdu z toru szlakowego w stronę nieistniejącej bocznicy. Ostatnio wg. moich informacji to co kiedyś zdawało się być fundamentem ruin nastawni wcale nie było nastawnią tylko są to ruiny poniemieckiego bunkra z czasów 2 wojny światowej. Czy to prawda nie wiem, bo aż dzienw by było że w tym miejscu nigdy nie było żadnego posterunku w czasach gdy obie bocznice były czynne i tor szlakowy rozdwajał się tu z jednego w dwa., (info: Łowca, 2011-02-14)
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: nie ma i nie było
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: nie ma i nie było
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5103930
IBNR:1484
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  6,484 Warszawa Główna Towarowa – Warszawa Praga (20)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Warszawa Kasprzaka (mazowieckie) 0,96 km
Warszawa Zachodnia (peron 8) (mazowieckie) 1,76 km
Warszawa Bema (mazowieckie) 1,87 km
Warszawa Zachodnia (mazowieckie) 2,12 km
Warszawa Zachodnia WKD (mazowieckie) 2,19 km
Warszawa Czyste (mazowieckie) 2,23 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze.Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania, bądź niezmieniającą przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Warszawa Koło

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...