OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łukowa Tarnowska

Ostatnia zmiana: 2016-09-09

Opis ogólny
Opis ogólny: Łukowa to nie jest stacja (i nigdy nią nie była). Od torów odchodziła jedynie króciutka bocznica na znajdujący się obok plac załadunkowy. nie było natomiast żadnej mijanki, toru postojowego, czy też urządzeń SRK i ZRK. Obecnie bocznicy już nie ma, placyk ładunkowy zarósł, a jedynymi śladami po tym, że owa bocznica naprawdę tam istniała, jest resztka mechanizmu zwrotnicy (umocowana na dłuższym podkładzie) i kilkucentymetrowy kikut szyny odchodzący od toru głównego... (info: piwex)

Łukowa była niegdyś przystankiem, gdzie się zatrzymywała "szczucinka" (pociąg relacji Tarnów - Szczucin). W ostatnich latach "szczucinka" podobno się już tu nie zatrzymywała. (info: DJ, 2005-09-04)

Jest trochę nieścisłości odnośnie tej stacji. Przez całe dziesiątki lat nie był to tylko przystanek osobowy, lecz stacja mijankowa posiadająca tor mijankowy od którego odchodziła jeszcze ślepo zakończona bocznica na której najczęściej stała drezyna, zabezpieczona przed wyjazdem na tor mijankowy jeszcze dodatkową krótką bocznicą. Obydwie bocznice były zabezpieczone kozłami oporowymi. Na końcu toru mijankowego, czyli prawie w połowie odległości między Łukową a Łęgiem Tarnowskim znajdował się mały budynek nastawni. Powyższe tory znajdowały (być może jeszcze znajdują) się po prawej stronie linii kolejowej jadąc w kierunku Szczucina. Po lewej była krótka mijanka na której odbywał się wyładunek towarów dla Gminnej Spółdzielni w Łęgu. Zabezpieczona była z obu stron wykolejnicami. Po tej samej stronie znajdował się budynek stacyjny w którym w jednej części było pomieszczenie dyżurnego ruchu, a w drugiej poczekalnia. Oba pomieszczenia ogrzewane w zimie piecami kaflowymi. Dyżurny ruchu obsługiwał nastawnie na kierunku z Tarnowa, kasę biletową, semafory wjazdowe (wyjazdowych nie było) oraz zapory na pobliskiej drodze. Przed stacją były zainstalowane semafory kształtowe, poprzedzone dwustawnymi kształtowymi tarczami ostrzegawczymi. W porze nocnej oświetlane były lampami naftowymi, a później gazowymi. Później, pod koniec lat 80 lub początkiem 90( ale nie wiem tego dokładnie) została zlikwidowana obsługa, a jeszcze później przestały w ogóle zatrzymywać się pociągi. Budynek stacji został rozebrany. (info: Marek Ostręga, 21-05-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: małopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 0
kody: IBNR:3164
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  9,869 Tarnów – Szczucin koło Tarnowa (115)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łęg Tarnowski (woj. małopolskie) 2,56 km
Komorów Dolny (woj. małopolskie) 4,83 km
Niedomice (woj. małopolskie) 5,01 km
Niedomice Zuh (woj. małopolskie) 5,15 km
Tarnów Klikowa Bsz (woj. małopolskie) 5,56 km
Tarnów Klikowa (woj. małopolskie) 5,74 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Łukowa Tarnowska

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...