OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Werbkowice Wąskotorowe

Ostatnia zmiana: 2015-09-25

Opis ogólny
Opis ogólny: Semafor znajduje się od strony Hrubieszowa i Gozdowa (info: Krzysztof Zientara, 2005-04-15)

Opis infrastruktury: Dawniej istniał most przez Huczwę, przez który kursowały składy do Bykowa - dziś trudno znaleźć ślady po jego przyczółkach. Stacja wyposażona jest w ładownie wagonów normalnotorowych na platformy wąskotorowe. (info: wasiukibic, 2007-03-22)

W dawnych zasiekach węglowych jeszcze w 2007 roku istniał skup złomu, który od czasu do czasu korzystał z biegnącego opodal normalnego toru a także z oryginalnego (!) dźwigu. Teren był nieogrodzony ale za to monitorowany. W 2008 roku punkt skupu zlikwidowano. Niestety, wraz z nim zniknął też dźwig. (info: wasiukibic, 16-09-2008)

Końcowy fragment kolejki przerobiony został na normalnotorową bocznicę do nowego złomowiska. Na terenie równi stacyjnej ostało się jeszcze sporo torów, częściowo wybrakowanych, i kilka słupów oświetleniowych. (info: wasiukibic, 07-04-2010)

Zlikwidowano dojazd do terenu byłej lokomotywowni. Na dawnym torze w kierunku Bykowa ostał się kozioł oporowy, postawiony po likwidacji tego odcinka kolejki, tor został dawno już rozebrany, natomiast przy zabudowaniach nawierzchnia została całkowicie usunięta i dziś w miejscu toru rosną sobie ziemniaki. Ocalał jedynie rozjazd od toru głównego linii Werbkowice - Hrubieszów. (info: wasiukibic, 09-05-2011)

Opis budynków: Lokomotywownia czołowa na planie prostokąta - wybudowana na przełomie lat 50 i 60 w miejscu gdzie dawniej był staw. Budynek wzniesiono więc dużym nakładem środków. Lokomotywy parowe nawadniane były ze wspólnej dla kolei wąskiej i normalnej wieży wodnej zlikwidowanej około roku 2000. Na terenie byłych zasieków węglowych funkcjonuje skład złomu, do którego od czasu do czasu podstawiane są pojedyncze wagony normalnotorowe. Hala lokomotyw jest w stanie agonalnym - dach grozi zawaleniem. Budynek dyrekcji kolejki jest totalnie zdewastowany. (info: wasiukibic, 2007-03-22)

Halę lokomotywowni rozebrano na przełomie 2007 i 2008 (wcześniej budynek groził zawaleniem) Pozostał jedynie budynek biurowy i magazyny. Rozebrano także nastawnię przy wjeździe na stacje (wcześniej była ona zdemolowana, rozkradziona i była miejscem spotkań okolicznej młodzieży). W dawnym budynku zarządu kolejki znajduje się mnóstwo dokumentów (aż dziwne, że jeszcze nikt tego nie podpalił) i połamana tablica z ostatnim rozkładem jazdy pociągów pasażerskich. (info: wasiukibic, 26-03-2008)

Ktoś włamał się do dawnego biurowca lokomotywowni. Od tamtej pory w obiekcie od czasu do czasu przesiaduje podejrzane towarzystwo. Raz nawet został podłożony ogień! (Spalono resztki papierów znajdujących się w budynku - wielka szkoda, bo z tego co widziałem, było tam kilka cennych rzeczy z historii kolejki) Piwnica w budynku jest zalana (info: wasiukibic, 16-09-2008)

Budynek zarządu kolejki i biurowiec lokomotywowni zburzono w pierwszym kwartale 2010 roku, następny pod młot idzie najprawdopodobniej budynek warsztatowy i w ten sposób Werbkowice Wąskotorowe faktycznie przestaną istnieć. (info: wasiukibic, 07-04-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: są, niezdatne do eksploatacji
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: była, ale obecnie już nie istnieje
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  0,000 Werbkowice Wąskotorowe – Byków  
  0,000 Werbkowice Wąskotorowe – Strzyżów Hrubieszowski  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Werbkowice (woj. lubelskie) 0,51 km
Werbkowice Cukrownia (woj. lubelskie) 2,58 km
Werbkowice Zachodnie (woj. lubelskie) 4,48 km
Malice (woj. lubelskie) 4,65 km
Gozdów (woj. lubelskie) 5,14 km
Podhorce (woj. lubelskie) 5,30 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Werbkowice Wąskotorowe

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...