OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łódź Żabieniec

Ostatnia zmiana: 2019-06-20

Opis ogólny
Opis infrastruktury: Kiedyś był budynek który mógł pomieścić jeden wagon lub lokomotywę,namiastka szopy. Stoi on do tej pory, jednak tory do niego już nie dochodzą, po wrotach pozostały jedynie zawiasy a okna są zamurowane... Istnieje do tej pory bramka do sprawdzania skrajni wagonu. Warto dodać, że nie tak dawno temu uruchomiono przez lata nieczynną bocznicę zakładową, której tor łączy się z torami stacji Żabieniec. Rzadki to przypadek w dzisiejszej kolejowej rzeczywistości.(info: Filip Usielski, 08-10-2008)

Zniknęła bramka do mierzenia skrajni wagonów (skrajnik). (info: Filip Usielski, 02-10-2009)

W części stacji przeznaczonej dla pasażerów, dwa tory z dwoma zadaszonymi peronami i przejściem podziemnym. (info: kpc21, 27-11-2011)Przejście podziemne - czynne, ale zdewastowane, zadaszenie peronów w złym stanie, ale istnieje i nie przecieka, pod zadaszeniem puste donice na kwiaty czy inne rośliny.

Przed dworcem (na pl. Dmowskiego): przystanki autobusowe komunikacji miejskiej (linie 78, 96, 81, 84, 87, 89, N1, darmobusy hipermarketów oraz autobusy podmiejskie do Aleksandrowa i Ozorkowa), parking, pętla tramwajowa (linia 5), w nieco dalszej odległości przystanek tramwajowy (linie 2, 5, 8, 13). (info: kpc21, 08-07-2013)

Opis budynków: Budynek dworca jest czynny, jednak jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Kiedyś były przeszklone drzwi aluminiowe, jednak powtarzające się kradzieże tej części wyposażenia zmusiły kolej do zainstalowania topornych drzwi stalowych - od tej pory kradzieże ustały. Przejścia podziemne są całe zabazgrane - głównie widać tu działalność kibiców jako że na nieszczęście dworca leży on między dwoma osiedlami, z czego jedno z nich jest bastionem ŁKS-u a drugie - Widzewa. I między innymi ten fakt sprawia, że należy się zastanowić, czy warto cokolwiek tutaj odnawiać, odmalowywać... info: Filip Usielski, 08-10-2008)

W ostatnim czasie budynek dworcowy przeszedł remont. Wymieniono dach, zmniejszono nieco okna, wstawiając nowe, plastikowe. Odmalowano również ściany budynku. Dzięki tym zabiegom dworzec sporo zyskał na wyglądzie, choć już widać pierwszy bohomaz zrobiony sprayem przez jakiegoś idiotę. Zdjęto jedynie neonowy napis z nazwą stacji, miejmy nadzieję, że niedługo zostanie przywrócony. (info: Filip Usielski, 02-10-2009)

Neon nie wrócił. W budynku funkcjonuje jedynie sklep (wewnątrz wywieszone są rozkłady), poczekalnia jest zamknięta. (info: kpc21, 27-11-2011)W 2013 roku budynek dworca, wyremontowany, ale niedługo potem zamknięty z powodu likwidacji kasy, zajęła restauracja. Nie ma poczekalni udostępnionej dla pasażerów.

Dodatkowo w budynku dworca znajduje się kiosk, którego właściciel wywiesza rozkłady jazdy. (info: kpc21, 08-07-2013)
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100962
HAFAS:5102173
IBNR:1262
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  63,822 Bednary – Łódź Kaliska (15)  
  Łódź Żabieniec – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Żabieniec (woj. łódzkie) 0,24 km
Hipoteczna (woj. łódzkie) 2,46 km
Łódź Radogoszcz Zachód (woj. łódzkie) 3,14 km
Zdrowie (woj. łódzkie) 3,24 km
Jagiellońska (woj. łódzkie) 3,87 km
Julianów (woj. łódzkie) 4,16 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 adam.m (2017-01-29 10:20:06)
    Warto dodać, że nie tak dawno temu uruchomiono przez lata nieczynną bocznicę zakładową, której tor łączy się z torami stacji Łódź Żabieniec " O JAKIEJ BOCZNICY TU MOWA?
  • #2 adam.m (2018-06-30 19:17:39)
    Sistema poland na Teresy a bocznica przecina ul.Traktorową za rondem ul.Teresy

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny. Treści prezentowane przez użytkowników nie są odzwierciedleniem poglądów administratorów strony.

Stacja kolejowa Łódź Żabieniec

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...