OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Borzytuchom

Ostatnia zmiana: 2020-11-13

Legenda (Wygenerowano dnia: 2022-05-10) | Mapa prędkości (Wygenerowano dnia: 2022-01-01)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Janek (2020-01-04 11:09:53)
    w Borzytuchomiu faktycznie nie było wieży ale na 100% był kiedyś żuraw wodny, świadczył o tym odkryty w latach 60tych rurociąg średnicy ok 30 cm , na który natrafiono podczas wykopów na zbiorniki wody amoniakalnej dla POM w Bytowie. Koparka uszkodziła ten rurociąg i wykop natychmiast został zalany do połowy. Jako nastolatek mieszkający na stacji doskonale pamiętam ten moment. Rurociąg prowadził od zlikwidowanej dwa/trzy lata temu hydroforni w kierunku Korzybia i podobno stał pomiędzy torem głównym a bocznicą /dokładnego miejsca nie znam/. Baza wody amoniakalne istniała chyba do roku 70 i była bardzo uciążliwa z powodu parującego amoniaku, wszystkie drzewa owocowe i krzewy zostały wytrute, ludzie skarżyli się na uciążliwość tej bazy i ostatecznie POM bazę zamknął, a zbiorniki zostały wykopane i wywiezione. Budynek hydroforni pomimo świetnego stanu, z czerwonej cegły został przez PKP rozebrany, a studnia wykonana również z cegły czerwonej zasypana, niechlujnie pozostawiono na powierzchni kable elektryczne. Kiedyś zwracałem się do PKP o sprzedaż tego budynku na domek letniskowy ale nie otrzymałem nawet odpowiedzi. Tak działa PKP!!!

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Borzytuchom

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...