OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Róg

Ostatnia zmiana: 2016-09-10

Opis ogólny
Opis ogólny: Na tym przystanku przed wojną była granica państwowa (sam przystanek był po stronie niemieckiej). Dalej od polskiej strony tor był rozebrany aż do Lipuszy.

Grudzień 2012 - budynek obok peronów (dawna poczekalnia z kasą) został rozebrany, budyneczek WC stojący obok - również. (info: Wojciech Koliński, 12-11-2013)

Opis infrastruktury: Zapomniana stacja kolejowa Róg (obecnie przystanek osobowy)w okresie miedzy wojennym także stacja graniczna ,gdyż około 500 metrów za stacją w stronę Lipusza przebiegała granica polsko-niemiecka ,w obrębie stacji stoi stary drewniany dom celny.Ciekawostką jest że w okresie miedzy wojennym linia Lipusz-Korzybie kończyła się właśnie w Rogu,torowisko z Rogu do Lipusza rozebrały polskie władze chyba z ówczesnej nienawiści do Niemców .Po II wojnie światowej po zmianie granic i przejęciu pomorza przez Polskę tory odbudowano i udrożniono połączenie z Lipuszem.Stacja dawniej służyła celom pasażerskim jak i towarowym , posiadała 3 tory przelotowe z czego 2 przez perony i jeden obok budynku stacyjnego przy którym od strony Bytowa znajdowała się rampa rozładunkowa z dużym placem na którym składowano dłużyce przywożona z lasu . Stacja posiadała semafory kształtowe oraz tarcze manewrowe , 4 rozjazdy pojedyncze i żuraw wodny stojący między torem 1 i 2 , dwie wykolejnice na torze 3 przy ładowni , odnośnie wieży wodnej nie udało się znalezć informacji ale musiała być z racji żurawia. Pod koniec lat 70 na stacji znajdowało się schronisko sekcji utrzymania infrastruktury oraz posterunek dyżurnego. Dzisiaj stacja służy jako przystanek osobowy , posiada jeden tor przelotowy przy peronie 1 . (info: Tomasz Gronalewski, 06-12-2009)

Opis budynków: Stacja posiada jeden parterowy budynek stacyjny ( na dzień dzisiejszy doszczętnie zdewastowany). W budynku w jego części wysuniętej ku torowisku znajdowała się nastawnia dysponująca RG , obok niej kasa biletowa wraz z poczekalnią i kilka pomieszczeń gospodarczych . Obok budynku w stronę Lipusza znajdują się toalety dworcowe , 20 metrów dalej całkowicie zburzony budynek schroniska sekcji i małego magazynu . W obrębie stacji stoją także budynki mieszkalne oraz zabytkowy dom celny, obecnie cały budynek stacyjny jak i zaplecze sanitarne są w opłakanym stanie . (info: Tomasz Gronalewski, 06-12-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: pomorskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: IBNR:8314
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  7,440 Lipusz – Korzybie (212)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Osława Dąbrowa (woj. pomorskie) 6,80 km
Osława Prefabet (woj. pomorskie) 9,32 km
Lipusz R32 (woj. pomorskie) 10,38 km
Lipuska Huta (woj. pomorskie) 10,77 km
Lipusz R31 (woj. pomorskie) 11,31 km
Lipusz (woj. pomorskie) 11,50 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

  • #1 polo (2019-02-16 09:49:40)
    Na zdjęciach p. Tomasza i p. Dawida Jastrzębskiego możemy zauważyć skutki ogromnej nawałnicy, która przeszła nad Kaszubami w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. Huraganowy wiatr położył kilka tysięcy hektarów lasów, zniszczył lub uszkodził ponad 12 tysięcy budynków i spowodował śmierć pięciu osób. Stacja Róg posłużyła wtedy jako jeden z głównych punktów wywozu drewna.

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Róg

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...