OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Zabrze Mikulczyce

Ostatnia zmiana: 2021-05-14

Opis ogólny
Stacja Mikulczyce miała dwie lokalizacje.

15 lutego 1906 na wybudowanej w latach 1875-1880 linii Opole - Pyskowice - Borsigwerk oddano do użytku przystanek kolejowy Mikulczyce. Przystanek usytuowany po północnej stronie torowiska w pobliżu centrum gminy. Przez kolejnych kilka lat był kilkakrotnie rozbudowywany. W latach 1927/28 wybudowany z prawdziwego zdarzenia dworzec kolejowy został zlokalizowany w zachodniej części Mikulczyc. To ten, który znamy dzisiaj. A przystanek został zlikwidowany.

Dworzec już wtedy położony był w oddaleniu od miejsc zamieszkania, co jednak nie przeszkadzało mu służyć dużej ilości podróżnych przez wiele lat. Na popularności zyskał jeszcze, kiedy do niego dociągnięto linię tramwajową i zrobiono obok pętlę "trójki".

Na początku, lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jak większość dworców, stracił swoją pozycję i kiedy w 1994 roku zawieszono na tej trasie przewozy pasażerskie, zupełnie podupadł. Na piętrze pozostały mieszkania, cały dół został zamurowany. W 2017 rozebrano parterową część dworca - czyli tę, w której odbywała się obsługa podróżnych. A także zlikwidowano przejście podziemne. Ponieważ budynek był położony niżej niż perony, przejście miało tylko schody w górę. W kolejnym roku mieszkańcy wynieśli się i wszystkie okna i drzwi zostały zamurowane. Nie na długo. Po rozwaleniu pustaków został zasiedlony przez pewien szczególny typ ludzi. Dlatego odradzam każdemu zwiedzanie. W czerwcu 2020 połowa stropów wewnątrz oraz połowa dachu są już zawalone. Żal się robi patrząc na to, ale dziś budynek nadaje się tylko do rozbiórki. A stoi chyba już tylko dla takich sentymentalnych, jak ja.

Do chyba 2015 była jeszcze bocznica do Mostostalu i magazynów. Obecnie jedyny czynny tor należy do kopalni piasku "Kotlarnia", która jednak niebawem kończy eksploatację tego odcinka.
(zweryfikowane i uzupełnione: 2020-06-07 Wojciech Gross).
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę nad peronem
semafory: świetlne zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: IBNR:4386
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  28,257 Bytom – Wrocław Główny (132)  
  0,000 Zabrze Mikulczyce – Tworóg Brynek (178)  
  Zabrze Mikulczyce – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Mikulczyce kopalnia (woj. śląskie) 2,56 km
Czekanów Wieś (woj. śląskie) 3,08 km
Wesoła (woj. śląskie) 3,10 km
Zabrze Północ (woj. śląskie) 3,15 km
Zabrze Północne Wąskotorowe (woj. śląskie) 3,19 km
Czekanów (mij.) (woj. śląskie) 3,40 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Zabrze Mikulczyce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...