OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Niechorze

Ostatnia zmiana: 2020-12-06

Opis ogólny
Opis budynków: W budynku stacji mieści się obecnie (ale chyba nie na stałe) wystawa węży i innych gadów. (info: KrzyJab, 2006-07-20)

Podczas remontu dworca w Niechorzu zawalił się strop. Kierownik budowy wycofał robotników a gmina prosi ministra o zgodę na wyburzenie budynku.

Pod znakiem zapytania stanął termin ukończenia rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w gminie Rewal. Początkowo zapowiadano, że wszystko będzie gotowe w przyszłym roku w lipcu. Teraz okazuje się, że termin może wydłużyć się nawet o pół roku. Wszystko przez zabytkowy dworzec w Niechorzu. Podczas remontu zawaliła się jedna z kondygnacji, a budynek niebezpiecznie przechylił się w lewą stronę. Kierownik budowy podjął natychmiastową decyzję o wycofaniu pracowników z zagrożonego miejsca.

Teren wokół budynku szczelnie ogrodzono, a do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków trafił wniosek z prośbą o rozbiórkę. Natychmiast po tym zdarzeniu gmina powołała też rzeczoznawcę. Ten zdecydował, że budynek nie nadaje się do remontu. Wyjściem z sytuacji mogłaby być rozbiórka. Na to jednak nie zgodził się konserwator zabytków.

- Nie możemy wydać takiego pozwolenia, bo obiekt ten wpisany jest do rejestru zabytków - tłumaczy Tomasz Wolender, zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przekonuje, że decyzja taka mogłaby być wydana, ale dopiero w chwili, gdy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreśli obiekt z rejestru.

Gmina taki wniosek złożyła. Na razie jednak odpowiedzi z ministerstwa nie otrzymała. Urzędnicy nie ukrywają, że z niecierpliwością czekają na decyzję.

- Mamy nadzieję, że będzie pozytywna. Po wyburzeniu dworca jesteśmy w stanie odtworzyć każdy, najmniejszy szczegół architektoniczny budynku - zapewnia Hanna Nowak, kierownik referatu transportu kolejowego gminy Rewal. - Dodatkowo wyliczyliśmy, że wyburzenie i budowa nowego to znacznie mniejszy koszt, niż remont. (info: Michał z Dąbia, 15-11-2011)
Dane tabelaryczne
Województwo: zachodniopomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia:
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory:
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna:
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  32,310 Popiele – Gryfice Wąskotorowe  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Niechorze Latarnia (woj. zachodniopomorskie) 1,18 km
Liwia Łuża (woj. zachodniopomorskie) 1,63 km
Pogorzelica Sandra (woj. zachodniopomorskie) 2,64 km
Pogorzelica Gryficka (woj. zachodniopomorskie) 5,34 km
Śliwin (woj. zachodniopomorskie) 5,55 km
Gocławice (woj. zachodniopomorskie) 7,68 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny. Treści prezentowane przez użytkowników nie są odzwierciedleniem poglądów administratorów strony.

Stacja kolejowa Niechorze

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...