OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Tarnowskie Góry

Ostatnia zmiana: 2025-03-21

Opis ogólny
- nastawnia TGA4 wyburzona. (czerwiec 2010r.)

- nastawnia TGB12 wyburzona (grudzień 2014r.)

- na terenie lokomotywowni wyburzono kilka obiektów. Przygotowują się do wyburzenia najstarszej (sześciokątnej) wieży ciśnień oraz zasobnika do oporządzania parowozów na MDlas (zburzono już maszynownię). 2016r.

- wyłączono z eksploatacji nastawnię TGA1 (wykonawczą) jej obowiązki przejęła nastawnia TGA oraz kamery. (grudzień 2017r)
Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki dworcowe: używany zgodnie z przeznaczeniem
budynki obsługi taboru: Lokomotywownia: czynna;
"MDlas": czynna;
Hala "Lokom-Tor": czynna;
Wagonownia: czynna
Garaż drezyn: czynny;
Waga wagonowa: czynna.
zadaszenie peronów: 2005-05-22: Nad peronem drugim znajduje się typowa, klasyczna długa wiata peronowa. Na peronach 1 i 3 stoją krótkie wiaty, typowe dla przystanków. (info: Andrzej Wysocki)

W latach 80 XX wieku (raczej w 2 ich połowie) w Bytomiu, przeznaczono do rozbiórki wiatę na peronie 3. powodem tej decyzji było przechylenie spowodowane szkodami górniczymi.
Decyzją śp. inż. Józefa Pluty, Naczelnika Działu Budynków Tarnowskie Góry, została ona przewieziona na peron nr 2 stacji PKP w Tarnowskich Górach, gdzie zregenerowana, uzupełniona o dodatkowe przęsła i ustawiona. (info: Włodzimierz Siekierski)
semafory: świetlne
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Schody ruchome: brak;
Windy: czynne;
Przejście podziemne: czynne;
Przejście nadziemne: Około 2015r. schody prowadzące z peronów na wiadukt zostały zablokowane a w październiku 2018r podczas remontu wiaduktu, schody zostały zlikwidowane.
kasa/biletomat: Kasa: czynna;
Biletomat: brak.
nastawnie, strażnice, posterunki: "TGA"
"TGA1" - nieczynna;
"TGA3" - nie istnieje;
"TGA4" - nie istnieje;
"TGA7"
"TGA41" - nieczynna;
"TGm6"
"TGm12" - nie istnieje;
"TGm14"
"TGm15"
"TGm31" (km. 36,960)
"TGB"
"TGB11" - nie istnieje;
"TGB12" - nie istnieje;
"TGBm13" - nie istnieje;
"TGBp"
"TGC"
"TGC23"
"TGD" (km. 36,960)
"TGE"
"TGE41"
"TGE42" - nieczynna;
"TGE43" - nie istnieje;
"TGE44" - nie istnieje;
"TGEm32"
"Rspn"
"Koordynator grupy C"
"Odprawiacz pociągów grupy C"
"Odprawiacz pociągów grupy D"
"Posterunek 1"
"Posterunek 2"
"Rozpinacz grupy D"
wieża wodna: Stacja Tarnowskie Góry posiada cztery wieże wodne:
- kolejowa wieża wodna nr 1, okrągła, stoi w lesie ok. 2700 m na pn-wsch od budynku dworca (w kierunku Kalet), przy b. punkcie wyposażania parowozów „Las”,
- kolejowa wieża wodna nr 2, także okrągła, stoi ok. 630 m na pn-wsch od budynku dworca, przy lokomotywowni wachlarzowej, zamieniona na stację transformatorową,
- kolejowa wieża wodna nr 3 w kształcie (rzutu) ośmiokąta wydłużonego stoi obok wieży nr 2,
- kolejowa wieża wodna nr 4 stoi przy ul. Częstochowskiej 7, ok. 200 ma na pn-wsch od budynku dworca , przy dworcu autobusowym, w 2004 została zaadaptowana na trzykondygnacyjny pub, posiada zachowany zbiornik wody , (info: wrzesień 2013 r. Bolesław Wojtyniak)
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 6
kody: EPA:5100186
HAFAS:5100074
IBNR:219
informacja pasażerska: Dynamiczna: wyświetlacze, megafony i zegary;
Statyczna: gabloty, peronowe tablice małe i duże. Podświetlane litery przestrzenne z nazwą stacji na budynku dworca.
inne budynki: Maszynownie;
magazyny;
stacja paliw;
rampy;
zasiek węglowy;
budynki dawnej kolejowej straży pożarnej.
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  35,829 Tarnowskie Góry – Kalety (129)  
  37,321 Tarnowskie Góry – Kalety (130)  
  33,882 Chorzów Batory – Tczew (131)  
  0,183 Tarnowskie Góry – Opole Główne (144)  
  0,000 Tarnowskie Góry – Zawiercie (182)  
  0,000 Tarnowskie Góry TGA – Tarnowskie Góry TGE (951)  
  Tarnowskie Góry – Bytom Północny  
  0,000 Tarnowskie Góry TGC [R555] – Tarnowskie Góry TGC [R540] (979)  
  Tarnowskie Góry – Zbrosławice  
  Tarnowskie Góry TGA1 – Tarnowskie Góry TGE (950)  
  Radzionków – Tarnowskie Góry (127)  
  12,125 Bytom Wąskotorowy – Bibiela  
  Miasteczko Śląskie – bocznice  
  Tarnowskie Góry – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Inne punkty należące do stacji
Koniec LK127
Koniec LK129
Koniec LK950
Początek LK129
Początek LK144
Początek LK182
Początek LK950
Tarnowskie Góry TG3
Tarnowskie Góry TGC
Znajdź stacje w pobliżu

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj wypowiedzi należą bezpośrednio do ich autorów i nie stanowią treści informacyjnej tej strony.

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

  • #4 Damian Stupień (2020-05-19 21:47:35)
    - kolejowa wieża wodna nr 2, także okrągła, stoi ok. 630 m na pn-wsch od budynku dworca, przy lokomotywowni wachlarzowej,

    - kolejowa wieża wodna nr 3 w kształcie (rzutu) ośmiokąta wydłużonego stoi obok wieży nr 2, zamieniona na stację transformatorową,

    pomylono wieże - stację urządzono w wieży 2, ośmiokątna wieża obecnie popada w ruinę. Mimo mojej interwencji u konserwatora zabytków (który jak zawsze ma uwiązane ręce), PKP nie są zainteresowane remontem czy też nawet zabezpieczeniem przeciekającego dachu gdyż nie widzą przyszłości w tym obiekcie (lokalizacja oraz brak chętnych na wynajem).
  • #5 Arthur (2020-05-19 23:09:22)
    Pan Damian Stupień musi być z rejonu TG bo ma ogromną wiedze o stacji i infrastrukturze jak Stanisław Stanisław o szynach.A ja tylko gościnnie po peronach moge pobiegać chociaż grupe towarową zwiedziłem z aparatem a potem SOK czarną terenówką od MŚ.
  • #6 JurasKl (2020-05-19 23:37:21)
    Wieża nr 3 to w tej chwili ruina a to dzięki Zakładowi Nieruchomości zamiast wyremontować cieknący dach poobcinano zdrowe krokwie i "zabezpieczono" dach siatka aby nikomu nic nie spadło na głowę. Co do transformatora to ponoć nigdy go tam nie było (i to chyba jest prawda). Ja osobiście pamiętam z czasów szkolnych że była tam działka, biura i magazyny odcinka Elektroenergetycznego a tabliczki na drzwiach to ściema aby im nikt nie przeszkadzał. Popytam znajomych to napiszę jak z tym było.
  • #7 (odp. na #5) Damian Stupień (2020-05-20 09:12:12)
    :) Dzięki, wszystko co wiem wyczytałem z książek ;)
  • #8 JurasKl (2020-05-31 22:51:02)
    No i przyszedł czas na odpowiedz co do wieży nr 3 (jutro dodam zdjęcia z wnętrza na dziś). W rzeczywistości nie było tam transformatora tylko warsztaty elektryczne a wnętrze robi wrażenie. No i jeszcze jedno na zewnętrznej ścianie jest usytuowana od 1981roku kapliczka Sw Katarzyny. Dziwne kapliczka także czeka na remont.
  • #9 (odp. na #8) Damian "CenTraX!" Stupień (2020-08-11 10:05:38)
    Osobiście rozmawiałem z Panią Konserwator w sprawie tej wieży, ale niestety jak zawsze ma uwiązane ręce ... Nieruchomości nie widzą w tej budowli ZYSKU więc sobie gnije.
  • #10 Andrzej Grażyński grazynsk@vp.pl (2021-08-17 20:36:22)
    Czy dysponuje ktoś zdjęciami dworca z czasów budowy przejścia pod peronami? Interesuje mnie, jak wydrążono kondygnację pod budynkiem.
  • #11 ... (2021-08-18 10:25:50)
    Budowa przejścia podziemnego została uwieczniona na filmie dokumentalnym, z tym że nie pamiętam tytułu.
  • #12 R. Kotowski (2022-11-06 12:47:44)
    Fajny dokument o kolei w Tarnowskich Górach: https://cyfrowa.tvp.…
  • #13 X. Piast II Chrobry (2023-12-31 21:45:38)
    Stacja rozrządowa z powietrza.
    https://www.youtube.…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Tarnowskie Góry

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...