OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Głubczyce

Ostatnia zmiana: 2019-09-11

Opis ogólny
Torowisko do Pietrowic Gł i do granicy rozebrane pozostał jedynie nasyp. Budynki techniczne, niektóre zaadaptowane inne niszczeją. (info: Artur, 2006-05-14)
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zarośnięte drzewami.
budynki: Budynek dworca kolejowego z 1890 r. jest w dobrym stanie technicznym. Piwnice są dostępne i obecny dzierżawca obiektu dokonał prac porządkowych bez naruszenia istotnej tkanki budowlanej. Odbito zmurszałe tynki na ścianach piwnic, odkryta w ten sposób powierzchnia ścian murowanych z pięknymi sklepieniami kolebkowymi "oddycha". Nie ma tu żadnych uskoków i spękań ani nawet widocznych rys. Jest to sygnał o dobrym stanie fundamentów. Trochę wilgoci na podłogach piwnic pochodzi z wody opadowej dostającej się do wewnątrz przez studzienki okienne, obecnie zabezpieczone. Ściany kondygnacji nadziemnych, jest ich trzy, są w równie dobrym stanie - żadnych spękań wybrzuszeń czy ubytków. Stropy budynku drewniane na solidnych belkach drewnianych o śr. przekroju ok. 28x36(40) cm prawdopodobnie modrzew, wykazują lekkie ugięcie - co jest naturalne w tym wieku bud. W kilku miejscach rozebrano (zdewastowano) deski podłóg (przez kilka lat budynek stał opuszczony i wandale grasowali w jego wnętrzach). Więźba dachowa w dobrym stanie - kleszczowo płatwiowa ze ściankami stolcowymi 3 rzędy (również w kalenicy) pokrycie dachu obecny dzierżawca zabezpieczył papę na deskowaniu pełnym. Budynek jest bezpieczny. Jest to przepiękny obiekt zabytkowy, którego bryła ma symbolizować kształtem parowóz. Posiada także wieżę widokową , z której rozciąga się cudowny widok na całe miasto i okolicę. Na południowy zachód od budynku dworca znajduje się wieża ciśnień (wodna), struktura budowlana jeszcze istnieje ale wewnętrzna konstrukcja stalowa zbiornika, okratowania i inne elementy stalowe - zrabowane. jednak sama wieża nadal stoi cała. (info: Artur, 2006-05-14)
Pojadą jednak świadkowie, że w 2016 budynek kompletnie zdewastowany.
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem 2.
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: - zdewastowana wieża wodna stoi ok.380 m na zach. od budynku dworca, po przeciwnej stronie torów,

- podobna wieża, (także zdewastowana) stoi w Kędzierzynie Koźlu - wieża nr 4, przy trójkącie gliwickim, (info: Bolesław Wojtyniak, lipiec 2012)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:6120
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  37,700 Racibórz – Pietrowice Głubczyckie (– Krnov) (177)  
  0,000 Głubczyce – Racławice Śląskie (294)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Głubczyce Las (woj. opolskie) 5,64 km
Żabczyce (woj. opolskie) 7,95 km
Bernacice (woj. opolskie) 8,35 km
Zopowy Równe (woj. opolskie) 8,53 km
Ściborzyce Małe (woj. opolskie) 9,86 km
Racławice Śląskie (woj. opolskie) 14,06 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Tomasz (2020-02-21 11:10:06)
  • #2 Tomasz (2020-05-24 21:57:11)
    Nowa Trybuna Opolska - Dworzec PKP w Głubczycach popada w ruinę - alarmują mieszkańcy. Zawaliła się już m.in. część dachu zabytkowego budynku, powybijane są okna. Obraz nędzy i rozpaczy przedstawiają również perony.
    https://nto.pl/dworz…

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Głubczyce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...