OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Głubczyce

Ostatnia zmiana: 2024-08-29

Opis ogólny
Torowisko do Pietrowic Gł i do granicy rozebrane pozostał jedynie nasyp. Budynki techniczne, niektóre zaadaptowane inne niszczeją. (info: Artur, 2006-05-14).
"Stacja Głubczyce (37,700 km)

Maria Pilipczuk pamięta jak w latach 70. jeździła z dworca w Głubczycach do Racławic Śląskich. Z pierwszą stacją na tej trasie – Głubczyce Las ma zaś piękne wspomnienia. – Była tu restauracja „Marysieńka”, do której przyjeżdżało się pociągiem na dancingi. To był lokal, który należał do Społem, miał podświetlany parkiet, świetną kuchnię i sławę, która przyciągała tłumy z okolicy – relacjonuje pani Maria. Dziś przyjeżdża tu z rodziną do lasu Marysieńka, a przy okazji ogląda co zostało po stacji i restauracji. – Szkoda tych miejsc, ale najbardziej szkoda dworca w Głubczycach. Został tak zaprojektowany, by przypominał lokomotywę. W Europie były tylko dwa takie budynki: w Głubczycach i Salonikach, ale po wojnie ocalał tylko nasz – mówi pani Maria. Zabytek jest naprawdę piękny. Ponad 20-metrowa wieża, na której kiedyś mieścił się punkt widokowy, imituje komin parowozu. Parter i piętro to kocioł maszyny, a nadbudówka to kabina maszynisty. Urok budynku docenili producenci z USA, którzy w kwietniu 1989 roku nakręcili tu kilka scen dramatu wojennego „Triumf ducha” w reżyserii Roberta M. Younga, z Willemem Dafoe. W roli dworca budynek już raczej nie zagra. W ubiegłym roku gmina sprzedała go firmie Belmako, która chce w nim prowadzić działalność handlowo-usługową." źródło: https://www.nowiny.pl/glubczyce/98777-1510-do-glubczyc-reportaz.html
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zarośnięte drzewami.
budynki dworcowe: Budynek dworca kolejowego z 1890 r. jest w dobrym stanie technicznym. Piwnice są dostępne i obecny dzierżawca obiektu dokonał prac porządkowych bez naruszenia istotnej tkanki budowlanej. Odbito zmurszałe tynki na ścianach piwnic, odkryta w ten sposób powierzchnia ścian murowanych z pięknymi sklepieniami kolebkowymi "oddycha". Nie ma tu żadnych uskoków i spękań ani nawet widocznych rys. Jest to sygnał o dobrym stanie fundamentów. Trochę wilgoci na podłogach piwnic pochodzi z wody opadowej dostającej się do wewnątrz przez studzienki okienne, obecnie zabezpieczone. Ściany kondygnacji nadziemnych, jest ich trzy, są w równie dobrym stanie - żadnych spękań wybrzuszeń czy ubytków. Stropy budynku drewniane na solidnych belkach drewnianych o śr. przekroju ok. 28x36(40) cm prawdopodobnie modrzew, wykazują lekkie ugięcie - co jest naturalne w tym wieku bud. W kilku miejscach rozebrano (zdewastowano) deski podłóg (przez kilka lat budynek stał opuszczony i wandale grasowali w jego wnętrzach). Więźba dachowa w dobrym stanie - kleszczowo płatwiowa ze ściankami stolcowymi 3 rzędy (również w kalenicy) pokrycie dachu obecny dzierżawca zabezpieczył papę na deskowaniu pełnym. Budynek jest bezpieczny. Jest to przepiękny obiekt zabytkowy, którego bryła ma symbolizować kształtem parowóz. Posiada także wieżę widokową , z której rozciąga się cudowny widok na całe miasto i okolicę. Na południowy zachód od budynku dworca znajduje się wieża ciśnień (wodna), struktura budowlana jeszcze istnieje ale wewnętrzna konstrukcja stalowa zbiornika, okratowania i inne elementy stalowe - zrabowane. jednak sama wieża nadal stoi cała. (info: Artur, 2006-05-14)
Pojadą jednak świadkowie, że w 2016 budynek kompletnie zdewastowany.
budynki obsługi taboru: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem 2.
semafory: kształtowe zlikwidowane
dojście na perony (przejścia nad i podziemne, windy…): Przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki: Gb nieczynna
Gb1 nieczynna
Gb2 zlikwidowana
wieża wodna: - zdewastowana wieża wodna stoi ok.380 m na zach. od budynku dworca, po przeciwnej stronie torów,

- podobna wieża, (także zdewastowana) stoi w Kędzierzynie Koźlu - wieża nr 4, przy trójkącie gliwickim, (info: Bolesław Wojtyniak, lipiec 2012)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:6120
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  37,700 Racibórz – Pietrowice Głubczyckie (– Krnov) (177)  
  0,000 Głubczyce – Racławice Śląskie (294)  
  Głubczyce – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Znajdź stacje w pobliżu

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj wypowiedzi należą bezpośrednio do ich autorów i nie stanowią treści informacyjnej tej strony.

[pokaż/ukryj starsze ⇅]

  • #3 Watermarines (2021-04-27 13:05:27)
    Dramat, do czego dopuszczono, Głubczyce chyba mają dwie lewe ręce by wreszcie znaleźć inwestora i odbudować ale widać że starości mają przyspawane tyłki do foteli i przyspawane ręce do pieniędzy. Tylko gdyby tak stworzyć własne takie SKPL i zrobić chociaż powolutku ale do skutku? Wiem, że to jest mokry sen wyssany z palca, bo PKP, czekaj nie PKP tylko Poczekaj Kiedyś Przyjadę i tu nawet memy pokazują faktyczną politykę. Sami ludzie w Głubczycach, Baborowie i na wsiach chcą ciągle pociągu, ale Pociąg Kiedyś Przyjedzie nie słucha, bo wiadomo, najlepiej gdyby rozebrać wszędzie tory zrobić kolej szybkich prędkości i hulaj dusza piekła nie ma. Tam są ludzie wybierani, nie po to by coś zmienić- odbudować, przywrócić, tylko (kurczę oni chyba robią zawody na największą liczbę zamknięć połączeń kolejowych i rozbiórek) zamknąć, olać ludzi potrzebujących i "fajrancik". Linia Baborów - Pilszcz nie jest wcale tak zniszczona jak patrzyłem, zostały nawet (co jest RZADKO spotykane na zamkniętych liniach) wiadukty, mosty, tor prawie cały jest od Baborowa do Nasiedla, bo dalej jest wycięty przejazd w Nasiedlu w stronę Pilszcza, w Ludmierzycach zaasfaltowany (3 warstwy!) przejazd, koło Ludmierzyc wycięty, i przed stacją Pilszcz wycięty, ale widoczne są główki szyn. Albo linia Kędzierzyn Koźle - Baborów, tam to rozwalony tor i ścieżka rowerowa po dawnym zapadłym po powodzi w 1997 r torze! Zasypany przekop przed Mokrym Gubczyckim!
  • #4 Watermarines (2022-01-18 16:36:02)
    Ekspedycja towarowa działała do 2003 roku.
  • #5 Błażej Kopka (2022-08-30 13:02:14)
    Gmina Głubczyce zrobiła na tym dworcu (zwanym lokomotywą) interes życia.
    Dworzec został sprzedany w 2013 za ok.120tys.zł i przez lata został zdewastowany - wszystko tylko po to, aby obecnie gmina ponownie go odkupiła za ponad dwukrotną wartość :)
    Oczywiście budynek już nie będzie pełnił funkcji dworcowej, a i sama kolej do Głubczyc stoi pod znakiem zapytania, bo mimo kwalifikacji linii do realizacji w ramach Kolej+, to program ten, jak wiadomo, stoi pod znakiem zapytania.
  • #6 Opolanin (2023-08-25 07:32:32)
    Pożar dachu budynku dworca https://www.prostozo…
  • #7 wasiukibic (2023-08-25 11:19:54)
    https://twitter.com/…
    https://www.portalsa…
    Mocne słowa, twarda deklaracja, pożyjemy, zobaczymy.
  • #8 Sky (2023-08-25 17:27:41)
    https://wpolityce.pl… Szkoda gadać, płakać tylko nad zniszczonym zabytkiem...
  • #9 wasiukibic (2023-10-16 21:32:11)
  • #10 Błażej Kopka (2023-10-17 01:22:44)
    Zabezpieczenie stropu nad drugą kondygnacją dworca to według władz samorządowych około 25 milionów złotych... (podaje za linkiem @wasiukibic). Czy nie za tyle remontuje się do tej pory w dolnośląskim całe odcinki linii kolejowych, po kilkanaście kilometrów? To na remont całego dworca ile by chcieli? Miliard? Dwa???!!! Oczywiście mowa o EURO!!! :)
  • #11 (odp. na #10) wasiukibic (2024-07-16 20:09:28)
    25 baniek to koszt całej inwestycji rewitalizacji dworca. Odbudowa stropów i dachu ma kosztować ponad 3 mln: https://radio.opole.… To są najważniejsze pracę, aby obiekt już nie niszczał. Podejrzewam, że nowe stropy będą wykonane w taki sposób, aby zaspokoić współczesne potrzeby, jakie będą postawione przed budynkiem.
    W dalszej części będzie remont stolarki i elewacji: https://doxa.fm/aktu…
    Wtedy zapewne nastąpi trzeci etap, czyli remont wnętrz.
    Niestety, brak świeżych informacji dotyczących rewitalizacji lk 177 i 194.
  • #12 Igor13 (2024-09-08 08:16:08)
    Opinia publiczna zadziałała: https://nto.pl/powst…

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Głubczyce

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...