OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Krzymosze

Ostatnia zmiana: 2019-08-06

Opis ogólny
Opis ogólny: Przystanek w Krzymoszach jest obecnie drugim na linii Siedlce-Czeremcha/Hajnówka przystankiem. Położony na obrzeżach lasu przystanek przecina również droga prowadząca do Leśniczówki/Czurył i Zbuczyna. I właśnie ta droga czyni ten przystanek ciekawszym niż ten, który znajduje się w Stoku-Lackim. Na przystanku w pobliżu peronu, na którym zatrzymują się pociągi z Siedlec znajduje się budynek [wł. PKP] obecnie częściowo zamieszkały, pozostała część budynku zamknięta-opuszczona. Po pobieżnych jego oględzinach udało mi się znaleźć Poczekalnię, gdyż na peronach nie ma wiat. Istnienie poczekalni kojarzy się również z istnieniem kasy biletowej, ale to tylko moje domysły. Przystanek doczekał się własnego oświetlenia peronów w epoce gierkowskiej, nie wiadomo czy oświetlenie działa (nie sprawdzałem). Perony na przystanku zarówno w stanie technicznym jak i wyglądzie takie jak na przystanku w Stoku-Lackim. Z racji swojego położenia przystanek jest zabezpieczony sygnalizatorami swietlno-dźwiękowymi bez zapór informując "szybkich kierowców" o przejeździe pociągu. Przystanek ten jak wiele innych na tej trasie niegdyś tętnił życiem jak wynikało to z opowieści, jakie słyszałem i z obserwacji otoczenia. (info: SU45 2005-07-18)

Opis budynków: Wcześniej część, prawdopodobnie kasę, zamieszkiwał emerytowany pracownik kolei z żoną. Poczekalnia zamknięta, nieużywana (stanowiła połowę budynku). Po śmierci małżeństwa rozebrano stojące nieopodal toalety, zdjęto z dachu eternit. Rozbiórka zatrzymała się do czasu wizyty geodety, ponieważ budynek był punktem geodezyjnym (?). (info: Krzysztof S, 06-06-2011)

Po budynku nie ma już śladu. (info od: afmks, 2011-09-26).

W 2017 roku w związku z remontem linii 31 przystanek odświeżony. Zabudowane nowe urządzenia SSP na przejeździe kolejowym (sama sygnalizacja), odświeżone perony, zabudowane nowe latarnie oświetleniowe, nowe ławeczki i tablice z rozkładami jazdy.
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: nie ma i nie było
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana we wrześniu 1993 r.
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5101880
IBNR:1226
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  13,468 Siedlce – Siemianówka (– Свислочь) (31)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Stok Lacki (woj. mazowieckie) 5,97 km
Mordy (woj. mazowieckie) 6,61 km
Mordy Miasto (woj. mazowieckie) 9,39 km
Borki-Kosy (woj. mazowieckie) 12,89 km
Kosiorki (woj. mazowieckie) 13,67 km
Dziewule (woj. mazowieckie) 13,99 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Krzymosze

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...