OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Białystok Stadion

Ostatnia zmiana: 2019-09-13

Opis ogólny
Na tej stacji, a właściwie przystanku, jest tylko jeden peron, jedna krawędź i jeden tor. Co prawda kilkaset metrów wcześniej jest drugi tor i zwrotnica łącząca go z głównym, ale jest to bocznica prowadząca do jednostki wojskowej. (info: rowerzyk, 2006-02-15)

Ww 1973 roku z okazji z powodu Ogólnopolskich Dożynek powstał w pobliżu przystanku stadion piłkarski na 30 tyś. miejsc, który należał do klubu G.K.S. "Gwardia" (obecnie jest to stadion miejski). Stąd też pochodzi nazwa przystanku "Białystok Stadion". To tu wysiadali uczestnicy dożynek udający się na uroczystości dożynkowe.

Głośniki zdemontowane latarnie rozłączone wszystko zamurowane i zlikwidowane. (info: HUMVEEX, 2005-09-12)

Ostatnimi czasy zamontowano na przystanku nowe oświetlenie tj. nowe lampy sodowe w miejsce starych rtęciowych. Przystanek jest teraz oświetlony całą dobę. Poza tym postępuje dewastacja budynku. (info: Qbass_87, 03-12-2008)

Szeroka równia stacyjna jak i to, że dawnej istniała łącznica Białystok Stadion - Białystok Starosielce wskazuje na możliwość istnienia dodatkowych torów. (info: qbass87, 16-09-2013).

Obiekt przebudowano w ramach projektu "Prace na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki)" realizowanego z Programu Operacyjnego "Polska Wschodnia" na lata 2014-2020.
Dane tabelaryczne
Województwo: podlaskie
dodatkowe tory: jest nawet rampa załadunkowa tzn około 100 metrów za przystankiem. Jest strasznie zarośnięta i zniszczona ale tor obok niej istnieje, podkłady betonowe. (info: HUMVEEX, 2005-07-08)
budynki: Budynek poczekalni wraz z peronem przystanku osobowego Białystok Stadion został wybudowany w 1973 roku z powodu Ogólnopolskich Dożynek jakie odbyły się wówczas w Białymstoku.Do I połowy 2001 roku funkcjonowała w nim poczekalnia, wraz z kasą biletową. Budynek wyposażony był w pomieszczenia socjalne i WC dla pracowników, chociaż WC dla podróżnych znajdowało się około 20 metrów za budynkiem. Poczekalnia była zewnętrzna jak i wewnętrzna. Całość prezentowała się jeszcze do 2001 roku znakomicie, potem nastąpiła degradacja i dewastacja budynku. (info: qbass87, 16-09-2013)

Budynek poczekalni i kasy nieczynny, z zamurowanymi wejsciem i oknami. (info: rowerzyk, 2006-02-15)

W sierpniu/wrześniu 2012r podczas budowy drugiego wiaduktu drogowego w okolicy przystanku Białystok Stadion został rozebrany dotychczasowy, nieczynny od lat budynek stacyjny. (info: Adam Giermaniuk, 18-09-2012)
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: nie ma i nie było
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 1
kody: HAFAS:5100581
IBNR:1046
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  71,110 Czeremcha – Białystok (32)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Białystok Bocz. 157 (woj. podlaskie) 0,27 km
Białystok Nowe Miasto (woj. podlaskie) 1,91 km
Białystok Południowy (woj. podlaskie) 2,58 km
Hryniewicze (woj. podlaskie) 2,65 km
Białystok Towarowy (woj. podlaskie) 3,08 km
Słobodka (woj. podlaskie) 3,68 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny. Treści prezentowane przez użytkowników nie są odzwierciedleniem poglądów administratorów strony.

Stacja kolejowa Białystok Stadion

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...