OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Strabla

Ostatnia zmiana: 2019-08-06

Opis ogólny
Stacja posiadała w przeszłości wieżę ciśnień. Znajdowała się ona w płn. głowicy stacji.

Opis ogólny: Obok Stacji Strabla jest nastawnia. (info: HUMVEEX, 2005-08-31)

Znajduje sie tu mijanka. nastawnia w Strabli podobnie jak w Lewickich obsługuje zapory na przejedzie kolejowym. Budynek rowniez jest podobny. peron oswietlony, tradycyjnie na tej lini niski. ciekawostką jest stary zabytowy wagon kolejowy na resztkach jednej z bocznic. Semafory świetlne. Obecnie rozjazdy sa poblokowane tak samo jak Lewickich (chyba) (info: Kubas, 2005-09-12)

Miłe miejsce w pieknych, klimatycznych, podlaskich okolicach:) dziwi tak duza ilosc peronów...:P (info: HUMVEEX, 2006-04-11)

Opis infrastruktury: Stacja posiada : -4 tory; z tego dwa z poblokowanymi rozjazdami; -nastawnię w północnej glowicy (czynna- bliźniaczo podobna do tej z Lewickich) -budkę dróżnika na przejeździe (Czynna w godzinach 8-20 - budynek bliźniaczo podobny do nastawni wykonawczej w Lewickich) -oświetlone perony, przejazd; -budynek stacji w stanie dostateczny z minusem, poczekalnia strasznie brudna i zniszczona ale nie zdewastowana; w środku stary rozkład jazdy. Kasa zamknięta ale nie wygląda na zlikwidowana, chyba gotowa w każdej chwili do uruchomienia. Część budynku chyba zaadaptowana na inne cele; - magazyn - znajduje się naprzeciw budynku stacyjnego; nie używany ma powybijane szyby ale również w dobrym stanie; - stacja posiada również budynki gospodarcze(zdewastowane) Ogólnie układ i struktura stacji jest bardzo podobna do stacji Lewickie. Budynek dworca drewniany, nastawnia i budka dróżnika czynne i zadbane. Semafory świetlne w obrębie stacji i poza nie. Dość duża równia stacyjna świadczy o tym iż być może wcześniej posiadała ona bardziej rozbudowany układ torowy. Ogólnie stacyjka bardzo miła i klimatyczna. ps; być może był żuraw wodny(resztki studzienki?) semafory świetlne czterokomorowe - świadczy to o znaczeniu stacji w przeszłości bo chyba teraz o tak znikomym ruchu na tej lini to nie bardzo... przed stacja są nawet świetlne tarcze ostrzegawcze. (info: HUMVEEX, 2006-04-11)Układ torów:

nr 1 i 2 przy peronach;

nr 3 równoległy do peronów (bez peronu) przeznaczony dla pociągów towarowych;

od toru nr 2 za peronem nr 1 w kierunki Białegostoku rozjazd i tor bocznicowy do składu węgla i STW.

Tak przynajmniej było gdy mieszkałem tam w latach 70-80 ub. wieku.

Pozdrawiam

Zbyszek N. Wilk_pl (info: Wilk_pl, 24-01-2012)

Opis budynków: Budynek dworca drewniany, bardzo zaniedbany, poczekalnia rzec by mozna czynna.. jednak mało przyjemne miejsce.. resztki jakis tandetnych wykonczen wsrodku. kasa zamknieta na głucho i dobrze zabezpieczona.reszta budynków w opisie wyżej. (info: HUMVEEX, 2006-04-11)

Nazwa stacji Strabla obowiązuje od początku istnienia szlaku kolejowego. Nazwa osady została wymyślona przez królową Bonę podczas wizyty na ziemiach swego nadwornego lekarza. Pochodzi od włoskiego "strabella" czyli "przepiękna" (okolica). Sąsiednia wieś po drugiej stronie Narwi to też ziemia doktora i nazywa się Doktorce. (info: Wilk_pl, 24-01-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: podlaskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: Istnieje
zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: Była, ale obecnie już nie istnieje.
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5103272
IBNR:1437
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  47,653 Czeremcha – Białystok (32)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Doktorce Główne (Kolej Parkowa) (woj. podlaskie) 4,78 km
Zimnochy (woj. podlaskie) 6,27 km
Hołówki Duże (woj. podlaskie) 7,42 km
Rajsk (woj. podlaskie) 8,41 km
Orzechowicze (woj. podlaskie) 10,61 km
Lewickie (woj. podlaskie) 13,06 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Strabla

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...