OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Warszawa Okęcie

Ostatnia zmiana: 2019-06-05

Opis ogólny
Opis ogólny:

Duża stacja towarowa, liczne bocznice, w większości nieużytkowane ( bardziej używana jest na lotnisko OKĘCIE - dostawy z Płocka z ORLENU średnio 2-3 razy w tygodniu) oraz dostawy żwiru, piasku i kamienia w sezonie dla przedsiębiorstw budowlanych. W okresie zimowym intensywny ruch pociągów towarowych z węglem dla elektrociepłowni SIEKIERKI. (info: zbig.34, 2006-09-09)
To prawdopodobnie z tej stacji odchodzi 7-kilometrowa bocznica do Stacji Techniczno-Postojowej "Kabaty" na I linii Warszawskiego Metra. Przed stacją Warszawa Dawidy odbiega ona na wschód i poprzez STP łączy się z siecią torową Metra. Może więcej informacji o tej linii znajdzie ktoś z Warszawy - jest to przecież ciekawa infrastruktura kolejowa, w ogóle nie wzmiankowana w serwisie. Linia służyć miała do dostarczania dla potrzeb Metra nowych składów, materiałów budowlanych itp. (info: Paweł B., 04-08-2011)

Opis infrastruktury:

Od stacji odchodzi linia kolejowa do EC Siekierki, bocznica do Stacji techniczno-postojowej metra na Kabatach oraz kilka nieużywanych bocznic w kierunku zakładów przemysłowych na Służewcu Przemysłowym i Wyczółkach. Niemal wszystkie te bocznice są zarośnięte i nieużywane. Fragment jednego toru zaadaptowany na postojownię dla lokomotyw PCC Rail Szczakowa. (info: Karol Romaniuk, 2007-05-18)

Od stacji na tereny przemysłowe Służewca łącznie wybudowano 43 km bocznic. Prace rozpoczęto w 1951 r. m.in. zbudowano przy ul. Postępu budynek-magazyn, w który mógł wjechać cały pociąg z belami papieru. (info: Karol Romaniuk, 25-02-2013)

Opis budynków:

Obecny budynek to kasa na środku peronu. Brak poczekalni. Nastawnie na krańcach stacji, na północy parterowa, na południu piętrowa. Mniej więcej po środku jakiś posterunek, prawdopodobnie PRT wagonów. (info: Karol Romaniuk, 2007-05-18)

Oprócz tych co są podane są jeszcze dwa posterunki zwrotniczowskie a ten na środku to budynek CARGO (dyżurny manewrowy oraz manewrowi, ustawiacze) (info: pasjonat, 2007-06-03)
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: czynne
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Dawniej 1 peron dwukrawędziowy, obecnie dwa jednokrawędziowe.
kody: HAFAS:5104150
IBNR:1489
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  12,388 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy (8)  
  -2,832 Warszawa Okęcie – Jeziorna (937)  
  Warszawa Aleje Jerozolimskie – Okęcie  
  Warszawa Okęcie – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
R. W. D. (woj. mazowieckie) 1,00 km
Wyczółki (woj. mazowieckie) 1,35 km
Warszawa Służewiec (woj. mazowieckie) 1,35 km
Warszawa Lotnisko Chopina (woj. mazowieckie) 1,48 km
Lotnisko (woj. mazowieckie) 1,92 km
Paluch (woj. mazowieckie) 2,75 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 gregol (2017-10-07 11:05:51)
    W ramach modernizacji linii kolejowej nr 8 przebudowano układ torowy i peron. Wybudowano kładkę nad torami. Przy stacji mieści się nowy LCS Okęcie dla odcinka od W-wa Jerozolimskie do Czachówek Płd wraz z łącznicą do lotniska oraz nowa nastawnia stacji. Wybudowano także terminal przeładunkowy dla paliwa lotniczego, skąd rurociągiem transportowane będzie na lotnisko. Składy z paliwem nie będą wjeżdżać na bocznicę przy Żwirki i Wigury. Narazie terminal nie jest czynny.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Warszawa Okęcie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...