OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Niemcza

Ostatnia zmiana: 2021-11-08

Opis ogólny
Niemcza, Jordanów Śląski, Łagiewniki i powiat dzierżoniowski przyłączą się do projektu świdnickich samorządowców dotyczącego reaktywowania nieczynnych dziś linii kolejowych: nr 285 relacji Wrocław – Kobierzyce – Sobótka – Świdnica – Jedlina Zdrój i nr 310 Kobierzyce – Łagiewniki – Niemcza – Piława Górna. – Fragment linii kolejowej pomiędzy Piławą Górną, a Świdnicą zamyka pętlę wokół masywu Góry Ślęży. Oprócz dowozu pracowników do przedsiębiorstw w podstrefach ekonomicznych i przewozu towarów, linie kolejowe stanowić będą interesujący regionalny produkt turystyczny. Samorząd województwa, nie licząc planów zakupu ośmiu szynobusów, na reaktywowanie trasy przewidział 100 mln zł. Liczymy, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować to przedsięwzięcie – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, który uczestniczył w poniedziałkowym spotkaniu, 21 maja, w niemczańskim urzędzie. W rozmowach brali udział m.in. przedstawiciele władz powiatu świdnickiego, miast i gmin z terenu powiatu dzierżoniowskiego oraz władz województwa. Zgodnie z ustaleniami, gminy leżące wzdłuż trasy kolejowej zajęłyby się przejęciem dworców kolejowych. Samorząd województwa, który organizuje transport kolejowy na Dolnym Śląsku przejąłby zaś całą infrastrukturę. Kilkunastu samorządowców na początku czerwca podpisze list intencyjny dotyczący reaktywowania zlikwidowanych linii kolejowych. O przywrócenie linii kolejowych zabiegają władze Świdnicy od wielu lat. Dopiero niedawno pomysł ten zyskały akceptację władz województwa dolnośląskiego. Do tej pory samorządowcy nie mieli dostępu do rzetelnych informacji dotyczących kosztów realizacji tego przedsięwzięcia. Do tego dochodziły problemy z porozumieniem się z PKP. Świdniccy samorządowcy dowodzą, że ruch na trasie do Wrocławia jest utrudniony ze względu na ogromną liczbę samochodów. A przepustowość dróg jest ograniczona i z pewnością się nie zwiększy. Koleją można odjeżdżać z centrum miast i dojechać do centrum stolicy Dolnego Śląska. Ten środek lokomocji jest również tańszy. Wykorzystanie szynobusów ma pozwolić na podróż do Wrocławia w mniej niż godzinę. informacja ze strony internetowej: www.dziennik.swidnica.pl (info: Robert Pluta, 2007-05-26)

Opis infrastruktury: kilka torów, kiedyś bardzo duży punkt przeładunkowy. Kilka torów bocznych oraz postojowych. Przed stacją jeden tor. (info: Jakub "BoomEr" Borowski, 2006-02-20)

Opis budynków: Wiata z wagą wagonów, Lokomotywownia (odnawiana aktualnie), nastawnia, budynek stacji z hala dla podróżnych i dla towarów (hala przeładunkowa), miejsce do załadunku i rozładunku wagonów. Wszystko w stranie dobrym. (info: Jakub "BoomEr" Borowski, 2006-02-20)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie.
Z rozkładów wynika, że lokomotywownia w Niemczy była czynna w ruchu osobowym do 1945.
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę nad peronem
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna stoi u zbiegu ulic Wrocławskiej i Dębowej, przy przejeździe kolejowym w ul. Wrocławskiej, ok. 400 m. na pn od nieczynnej stacji kolejowej, wieża a raczej mury po niej, (zbiornik wodny został zdemontowany i wywieziony po zdjęciu dachu). Do wieży przylega budynek b. parowozowni, obydwa budynki mają nowe dachy i są adaptowane do celów mieszkalnych. (info: Bolesław Wojtyniak, 09-11-2008).
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  29,867 Kobierzyce – Piława Górna (310)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wilków Wielki (woj. dolnośląskie) 2,43 km
Przerzeczyn Zdrój (woj. dolnośląskie) 4,23 km
Przystronie Śląskie (woj. dolnośląskie) 4,61 km
Łagiewniki Dzierżoniowskie (dawna lokalizacja) (woj. dolnośląskie) 6,86 km
Tomice (woj. dolnośląskie) 7,44 km
Kobyla Głowa (woj. dolnośląskie) 7,78 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Watermarines (2022-05-02 13:30:28)
  W Niemczy kiedyś była linia do dworca pierwotnego.
 • #2 (odp. na #1) Paweł Skup (2022-05-03 10:33:51)
  Może tak: Pierwszy dworzec w Niemczy znajdował się w innym miejscu, niż ten powszechnie znany i którego dotyczy to hasło encyklopedyczne, mianowicie na stacji czołowej kończącej linię z Kobierzyc, w latach 1884-1894, przy obecnej ul. Lipowej, na której pod nr. 5 budynek nadal stoi.
  Rozumiem, że takie było przesłanie :)
 • #3 Watermarines (2022-05-03 16:04:08)
  Dokładnie, wczoraj po prostu przypomniał mi się artykuł ze Świata Kolei, o dawnym dworcu pierwotnym w Niemczy.
 • #4 (odp. na #2) Krzysztof Nowak (2022-05-03 16:12:22)
  W zasadzie wtedy to była Linia Strzelin - Niemcza i w pierwotnym planie miała prowadzić przez Gilów do Dzierżoniowa, z ominięciem Przerzeczyna i Piławy Górnej. Szybko zrezygnowano z tych planów, przede wszystkim dlatego, że teren na zachód od Niemczy jest dość mocno pagórkowaty, co wiązało się z dużymi kosztami budowy, szybko również zrezygnowano z połączeń Strzelin - Niemcza, właśnie na rzecz połączenia Niemczy (były powiat) z Wrocławiem, przez linie 310 (352, 154d) a po wybudowaniu całego odcinka Kobierzyce - Piława Górna, linia Strzelin - Niemcza zastała de facto zlikwidowana, pociągi kończyły kurs na stacji w Łagiewnikach (północnych), a "stare" stacje w Łagiewnikach i Niemczy zlikwidowano i zamieszkali w nich pracownicy kolei.
 • #5 (odp. na #4) Paweł Skup (2022-05-04 00:28:41)
  Rzeczywiście. Całość jest pięknie widoczna na mapach z lat 80. XIX w.: https://maps.arcanum…

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Niemcza

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...