OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Chodów Kujawski

Ostatnia zmiana: 2020-10-17

Opis ogólny
Ładownia Chodów Kujawski była jedną z większych, jeśli nie największą tego typu placówką na odcinku Krośniewice - Dzierzbice Kutnowskie. Jej głównym atutem było doskonałe położenie, tuż przy przejeździe drogowym przez DK nr 92 (dawną drogę międzynarodową E8), która do chwili otwarcia autostrady A2 stanowiła dla ruchu kołowego główny szlak tranzytowy na osi wschód - zachód.
Centralnym punktem ładowni był murowany budynek, mieszczący biura punktu skupu buraków cukrowych i być może pomieszczenie wagi. Od toru głównego odchodził co najmniej jeden tor dodatkowy, prowadząc w głąb rozległego, wyłożonego betonowymi płytami placu. Okres największego nasilenia ruchu przypadał jesienią i wczesną zimą w trakcie prowadzonych kampanii buraczanych. Jednak ze względu na bliskie sąsiedztwo sporego PGR-u, ładownia była wykorzystywana (choć nieregularnie) także przez resztę roku.
W 1978 r. (o ile dobrze pamiętam) rozebrano sześciokilometrowy odcinek do Dzierzbic, tworząc w Chodowie punkt końcowy linii.
Po zamknięciu ładowni i rozbiórce całości szlaku, budynek biurowy przez pewien czas stał niewykorzystany, aż wreszcie urządzono w nim przydrożny bar, którego reklama była widoczna jeszcze na początku lat 2000. Obecnie prawdopodobnie został przekształcony w budynek mieszkalny (info: polo; 2020-10).
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Krośniewice – Dzierzbice Kutnowskie  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Domaników (woj. wielkopolskie) 1,82 km
Gąsiory (woj. wielkopolskie) 2,42 km
Turzynów (woj. wielkopolskie) 3,58 km
Turzynów Wąskotorowy (woj. wielkopolskie) 3,75 km
Kotków (woj. wielkopolskie) 5,21 km
Dąbrowice Kujawskie (woj. łódzkie) 6,56 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Chodów Kujawski

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...