OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Goświnowice

Ostatnia zmiana: 2016-09-06

Opis ogólny
Opis ogólny: Dodatkowe tory:

- Połączenie z Gorzelnią w Goświnowicach - połączenie przemysłowe z wioską ciągnęło się przez jakieś 5 kilometrów i było używane jeszcze 2 lata temu.

- Połączenie z Elewatorem zbożowym istnieje do dzisiaj - 2/3 tory

- połączenie z "Fabryką domów" (prefabrykaty betonowe) (info: Piotr Regeńczuk)

Na dzień dzisiejszy przez Goświnowice jeżdżą tylko pociągi towarowe. Mimo usilnych prób wielu zaangażowanych nie udaje się uruchomić ponownie połączenia Nysa-Kamieniec Ząbkowicki. (info: Dawid Michalski, 31-07-2010)

Opis infrastruktury: Stacja posiada 4 tory boczne, po dwa z każdej strony torów głównych, oraz odgałęzienia do dwóch bocznic, Bioagry i żwirowni. Bioagra (fabryka etanolu) na swoim terenie ma więcej torów i tam trzyma swoje cysterny (nowiuśkie VTG, których mają około 60.), natomiast bocznica żwirowni to jeden tor na którym odbywa się załadunek piasku płukanego. Bioagra rzadko wykonuje jakiś ruch, ale żwirownia ładuje czasem nawet 4 pociągi piasku dziennie po ok 35 wagonów. To ze względu na Euro 2012. Poza tym czasami (raz na 4/5 miesięcy) na krótkiej rampie przy piątym torze ktoś ładuje dwie węglarki drewna.

Są też tory zamknięte, dwa przy piątym od strony Kamieńca, i fundamenty po jakimś dużym zbiorniku. Od nich odchodziła zlikwidowana już (czyt.: rozkradziona) linia wgłąb wsi do browaru. Bardzo przydałyby się te dwa tory, niestety nikt przecież nie będzie płacić za remont żeby jakiemuś tam dyżurnemu wygodniej się pracowało.

Prawdopodobnie w następnym rozkładzie Bioagra zamówi kursy na paszę (odpad) oraz kukurydzę (materiał) które aktualnie wywożą/przywożą ciężarówki. nie wyobrażam sobie jak wyglądać będzie wtedy organizacja ruchu na stacji. Już teraz brakuje miejsca. (info: Dawid Michalski, 31-07-2010)

Opis budynków: Dworzec (przerobiony na mieszkania + pomieszczenie dla "Pani od papierków") połączony z nastawnią dysponującą mniej więcej na środku, ale bliżej głowicy od Nysy, oraz nastawnia wykonawcza po drugiej stronie. Do tego mały magazyn, nikt nie pamięta kiedy ostatnio był używany. (info: Dawid Michalski, 31-07-2010)
Dane tabelaryczne
Województwo: opolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma, być może była
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5101235
IBNR:6135
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  147,933 Katowice – Legnica (137)  
  Goświnowice – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Radzikowice (woj. opolskie) 4,02 km
Wójcice (woj. opolskie) 4,19 km
Koperniki (woj. opolskie) 6,74 km
Biała Nyska (woj. opolskie) 7,51 km
Buków Jodłów (woj. opolskie) 7,69 km
Otmuchów Cukrownia (woj. opolskie) 8,04 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Goświnowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...