OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Karwice

Ostatnia zmiana: 2019-06-18

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja posiada 4 tory (info: Karol Romaniuk, 2005-08-21)

Kasa w budynku dworca jest nieczynna. (info: Kamil, 25-12-2009)

Opis infrastruktury: Stacja posiada sprawne semafory kształtowe, rampę po stronie południowej, 2 perony po jednej krawędzi na jeden peron oraz żeberko od strony przejazdu na drodze DK37. (info: Kamil, 25-12-2009)

1856 roku Towarzystwo Akcyjne Kolei Berlińsko-Szczecińskiej zadecydowało o budowie linii kolejowej do Gdańska.Prace ruszyły już w 1857 roku,odcinek ze Stargardu Szczecińskiego do Koszalina oddano do użytku 1 czerwca 1859 roku.Równocześnie trwały dyskusje nad projektem przedłużenia linii w kierunku Gdańska przez Sławno,Słupsk,Lębork i Wejherowo.Ostre spory towarzyszyły tym dyskusjom,powodem była budowa tylko jednego większego dworca między Koszalinem a Słupskiem.Za usytuowaniem dworca w Karwicach opowiadało się miasto Darłowo,stacja obsługiwałaby tutejszy port po budowie odgałęzienia z Karwic.Protestowały przeciwko takim planom władze Sławna,intensywnie ówczesny burmistrz Gersdorff starał się o zrealizowanie inwestycji w Sławnie.Argumentem głównym była obawa,że węzeł kolejowy w Karwicach pozbawi pobliskie Sławno dawnego znaczenia gospodarczego,ponadto nie chciano by powstała nowa struktura miejska,co było prawdopodobne-węzeł kolejowy w ówczesnych czasach miał ogromne znaczenie gospodarcze.Władze Sławna znalazły jednak poparcie w sejmiku powiatowym i odstąpiono od realizacji karwickiego projektu.Odcinek Koszalin-Sławno-Słupsk oddano do użytku dnia 1 lipca 1869 roku,odcinek Słupsk-Gdańsk-1 września 1870 roku.Sławno zostało znaczącym w regionie węzłem kolejowym(por.'Sławno'w Bazie Kolejowej mojego autorstwa;J.Sroka,'Szkice Sławieńskie.Ludzie.Wydarzenia.Miejsca.Obiekty',Sławno 2007,s.90-94.).Karwice(do 1945 roku Karwitz)posiadają zachowaną do dziś stację kolejową,której budowę ukończono zapewne przed 1870 rokiem.Budynek dworcowy to obiekt piętrowy,z użytkowymi poddaszami w skrzydłach bocznych,zbudowany z cegły,kryty dachami dwuspadowymi-zachowane częściowo ozdobne drewniane podpory okapów oraz ceglane zdobienia i okrągłe okna tuż pod linią dachową.Parterowe okna budynku zamknięte półkoliście,obecne otynkowanie zasłania ozdobny układ cegieł w ścianach budynku. Węwnątrz zachowany hol z posadzkami oraz dawne pomieszczenia,do gmachu dworca dobudowano w późniejszych latach budynek nastawni.Do zespołu dworcowego zaliczyć należy pobliską wieżę wodną,drugi budynek nastawni,budynki gospodarcze-dawniej element infrastruktury dworcowej. Karwicki dworzec jest obiektem zabytkowym i wymaga opieki konserwatorskiej,ale podobnie jak inne dworce pomorskie,nie wzbudza zainteresowania lokalnych władz(zadłużone,biedne PKP to już inna historia)poza miłośnikami kolejnictwa.(info: Daniel Naczk, 14-01-2010)

Opis budynków: Stacja posiada dwie nastawnie. Jedna z nich znajduje się w budynku dworca i dodatkowo obsługuje przejazd tuż przy wyjeździe w kierunku Sławna na DK37 łączącej Karwice z Darłowem. Druga nastawnia znajduje się przy wyjeździe w kierunku Koszalina. (info: Kamil, 25-12-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: zachodniopomorskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: Budynek dworca wraz z przybudówką, w której do lutego 2017 roku (przebudowa urządzeń SRK) mieściła się nastawnia dysponująca. Od strony Wiekowa nastawnia dysponująca, która do lutego 2017 roku była nastawnią wykonawczą.
semafory: świetlne (kształtowe do lutego 2017 roku)
kasa: zlikwidowana
wieża wodna: rozebrana
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100907
HAFAS:5101776
IBNR:8158
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  167,217 Gdańsk Główny – Stargard (202)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Nowy Jarosław (woj. zachodniopomorskie) 5,17 km
Boleszewo (woj. zachodniopomorskie) 6,18 km
Sińczyca (woj. zachodniopomorskie) 7,97 km
Sulechowo Wąskotorowe (woj. zachodniopomorskie) 8,23 km
Święcianowo (woj. zachodniopomorskie) 8,99 km
Żegocino (woj. zachodniopomorskie) 10,11 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Karwice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...