OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Orzechowo

Ostatnia zmiana: 2019-07-04

Opis ogólny
Opis ogólny:

Most kolejowy nad rzeką Wartą jednotorowy długości 302 m. Bocznica kolejowa długości 600 metrów,używana przed wojną do połączenia portu nad Wartą z koleją; istnieje do dziś, w większości niezdatna do użytku (jej część jest używana przez pociągi towarowe do manewrowania, cofania itp). Osobny tor prowadzi do Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek, używany w celu transportu drewna W okolicy stacji kolejowej Orzechowo (ok. kilometra przed i za stacją) dwutorowa linia kolejowa staje się trzytorową, przy czym dodatkowy tor jest wykorzystywany wyłącznie przez pociągi towarowe. (info: Hubert Staniszewski, 2005-04-15)

Tor od mostu do stacji Orzechowo jest częściowo rozebrany w związku z czym od kilometra 112,1 jest zamknięty, przejazd na tor prawidłowy odbywa się na zwrotnicy w kilometrze 112,3. W okolicy stacji są dwa przejazdy kolejowe, pierwszy kategorii A tuż przy stacji na ulicy Średzkiej i drugi kategorii D zabezpieczony jedynie znakami drogowymi G-4 na ul. Polnej. (info: Piotr Manuszak, 16-06-2014)

Opis infrastruktury:

Stacja obsługuje bocznice kolejową "Orzechowskich Zakładów Przemysłu Sklejek", gdzie kilka razy w miesiącu dostarczane jest drewno do produkcji sklejek, bocznica posiada cztery czynne tory manewrowe. Dodatkowa bocznica znajduje się przy stacji, jest to jeden tor już nie używany. Stacja nie obsługuje już ruchu osobowego, choć są plany jego przywrócony. (info: Piotr Manuszak, 16-06-2014)

Opis budynków:

Budynki stacyjne to dwa obiekty, pierwszy już zabytkowy budynek stacji Orzechowo, w nim znajduje się poczekalnia oraz pomieszczenia kasy, a także mieszkania. Drugi obiekt jest to dobudówka zbudowana w latach 60tych lub 70tych XX wieku, znajdują się tam pomieszczenia dyżurnego ruchu który obsługuje stacje oraz steruje rogatkami na przejeździe. (info: Piotr Manuszak, 16-06-2014)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5102610
IBNR:7333
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  112,662 Oleśnica – Chojnice (281)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Orzechowo Most (woj. wielkopolskie) 1,84 km
Żerków (woj. wielkopolskie) 6,49 km
Lgów (woj. wielkopolskie) 6,95 km
Miłosław (woj. wielkopolskie) 8,68 km
Śmielów (woj. wielkopolskie) 9,71 km
Radlin Wielkopolski (woj. wielkopolskie) 10,26 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Orzechowo

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...