OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dzierżoniów Śląski

Ostatnia zmiana: 2021-01-21

Opis ogólny
Opis ogólny: Linia do Bielawy przez Pieszyce posiadała własny dworzec, którego budynek jest obecnie mieszkalny.

Od września w dawnej lokomotywowni prężnie zaczęło działać Sowiogórskie Muzeum Techniki. Lokomotywownia została profesjonalnie odrestaurowana. Pojawiły się także pierwsze lokomotywy - eksponaty: SM30 i SM 42. Muzeum zacznie niedługo organizować także przejażdzki drezynami. (info: Roman Trocha, Grzegorz Węglarz)

Przed dworcem duży przystanek komunikacji miejskiej oraz PKS. Gdyby kolej stanęła na nogi byłoby to bardzo dobre centrum przesiadkowe dla aglomeracji Dzierżoniów - Bielawa - Pieszyce. W zasadzie jedyna możliwość poprawy losu miejscowego dworca to reaktywacja ruchu do Wrocławia i Bielawy (potoki podróżnych spore ale skazane jedynie na transport samochodowy). Niegdyś w Dzierżoniowie odbywała się ogromna wymiana podróżnych (szkoły, zakłady pracy, usługi) ale likwidacja wielu fabryk, ograniczenie oferty przewozowej spowodowały, że przewozy na Podsudeckiej mocno spadły. (info: wasiukibic, 04-05-2009)

Opis infrastruktury: Na uwagę zasługuje kształtowa tarcza manewrowa - nadal używana (podczas manewrów pociągu zdawczego do miejscowej rozlewni gazu firmy ORLEN). Prawie wszystkie semafory kształtowe są sprawne. Jedynie semafor wjazdowy od strony Bielawy nie może podać wjazdu - z powodu urwanej pędni. (info: Grzegorz Węglarz, 2005-10-22)

Wieża wodna stała za lokomotywownią. Od dłuższego czasu (około od roku) przejście podziemne jest niedostępne, gdyż ktoś sobie "sprywatyzował" pompę odwadniającą, przez co jest ono sukcesywnie zalewane. (info: Grzegorz Węglarz (TKi3), 2006-04-04)

Na początku lipca 2006 dokonano rozbiórki toru, który umożliwiał wjazd na teren Małego Dworca. (info: Grzegorz Węglarz, 2006-11-07)

Przy peronie I powtarzacz semafora w stronę Świdnicy. Przejście podziemne czynne, niedawno chyba odnowiono ściany. Nikt i tak z niego nie korzysta, bo dla skromnego ruchu szynobusów starcza krawędź przy peronie I. Żaden pociąg osobowy nie kończy ani nie zaczyna tutaj biegu. Pod przejazdem kolejowym w północnej części stacji jest przejście podziemne dla pieszych ale jest ono zamknięte. Pokrycie wiaty na peronie I jest częściowo zerwane ale konstrukcja stalowa jest solidna. Od stacji na północny-wschód odbijała bocznica do jakiegoś zakładu przemysłowego - obecnie za przejazdem kolejowym jest ona rozebrana, pozostał tylko ślad w terenie. (info: wasiukibic, 04-05-2009)

Opis budynków: Na początku października 2005 roku, w ramach akcji oczyszczania terenów PKP z ruder, zburzono szalety, które stały na peronie I, tuż koło przejścia podziemnego. (info: Grzegorz Węglarz, 2005-10-22)

Kasa PKP nieczynna, dworzec zamknięty na głucho, kiedyś znajdowała się tu jeszcze poczekalnia, przechowalnia bagażu, kioski oraz bar (chętnie odwiedzany). Z zewnątrz budynek wygląda okropnie - szary, brudny i gdyby nie mieszkania na piętrze - opuszczony. Obok dworca stoi budynek urzędu pocztowego - pamiątka po czasach, gdy obie służby były na siebie skazane. (info: wasiukibic, 04-05-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: EPA:5100345
HAFAS:5101035
IBNR:36
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  0,000 Dzierżoniów Śląski – Bielawa Zachodnia Dworzec Mały  
  208,815 Katowice – Legnica (137)  
  5,890 Bielawa Zachodnia – Dzierżoniów Śląski (341)  
  Dzierżoniów – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Dzierżoniów Dworzec Mały (woj. dolnośląskie) 0,47 km
Bielawa Wschodnia (woj. dolnośląskie) 3,01 km
Dzierżoniów Dolny (woj. dolnośląskie) 3,41 km
Piława Dolna (woj. dolnośląskie) 3,46 km
Bielawa Centralna (woj. dolnośląskie) 4,12 km
Pieszyce Północne (woj. dolnośląskie) 4,45 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Adolf Nowak de Piaskowski (2020-06-26 22:25:42)
  A co to za fajne wagony osobowe na bocznicy przy loko od strony ul. Strumykowej? https://goo.gl/maps/…
  I jeszcze ta panorama gór...
 • #2 Jacek2004 (2020-06-26 23:34:25)
  To ryflaki sprowadzone na swoje nieszczęście do Dzierżoniowa z muzeum w Jaworzynie Śląskiej. Na początku stały przez krótki czas po drugiej stronie parowozowni. Potem zostały przestawione na tyły szopy gdzie nie były dozorowane i zostały już dwukrotnie podpalone i wskutek tego zniszczone (dwa z trzech sprowadzonych). Przedstawiciel fundacji opiekującej się muzeum mówił, że jeden z tych wagonów miał przejść remont i miał być później wykorzystywany w obsłudze pociągów specjalnych ale po tych podpaleniach to nie wiem czy coś jeszcze z tego będzie.
 • #3 (odp. na #1) Trapp (2020-06-27 07:15:45)
  Te wagony już niestety takie fajne nie są :( https://wroclaw.se.p…
 • #4 (odp. na #1) do re mi (2020-06-27 13:57:01)
  Ryflaki należące jak i szopa do Sowiogórskiego Muzeum techniki. A panorama to nic innego jak Góry Sowie.
 • #5 (odp. na #3) Adolf Nowak de Piaskowski (2020-06-27 23:47:05)
  Niezłe penerstwo.
 • #6 Jacek (2020-06-28 13:06:14)
  Z tego dwa ryflaki są już spalone przez nieznanych sprawców w ciągu kilku lat!

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Dzierżoniów Śląski

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...