OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Płońsk

Ostatnia zmiana: 2020-11-18

Opis ogólny
Opis ogólny: W Płońsku są nadal czynne semafory kształtowe, jest nadal czynna ekspedycja towarowa, i rampa (jakieś 100 m. od stacji na północny zachód- dobrze widoczna z kładki.) Kasa biletowa podobnie jak na stacji Wkra czynna do 2000/2001 roku (czyli do ograniczenia liczby par pociągów pasażerskich do 5 na dobę). Mijanka w ruchu pasażerskim czynna do rozkładu jazdy bodajże 2002/2003 kiedy to zlikwidowano 2 z 5 par pociągów na dobę, likwidując tym samym 3 z 4 krzyżowań pociągów w ciągu doby na odcinku Nasielsk-Sierpc (wszystkie 3 w Płońsku). Wieża ciśnień stoi po prawej stronie kładki, nie wiem czy jest to wieża kolejowa, wiadomo że jest zdewastowana (dlatego wpisałem, że nie ma, być może była). Jako składy towarowe w Płońsku pojawiają się pojedyncze wagony przy rampie, oraz składy Ugpps (fabr. 206Se) do spichlerzy, oraz Eaos-y do ciepłowni. Dawniej przyjeżdżały także platformy z kontenerami do zakładów samochodowych w Płońsku. Lokomotywownia jest, ale stoi na terenie zakładów zbożowych (praktycznie jest to dwustanowiskowy hangar na manewrówki). Czy coś w nim stacjonuje? Nie wiem. (info: Krzysiek Korycki, 2004-11-20)

W pobliskim hangarze stacjonuje jedna lokomotywa 401da, kiedyś były dwie. jeszcze pamiętam jak na początku lat 90 stała nieczynna SM02. Składy towarowe tylko do elewatorów zbożowych i pojedyncze wagony na ładownie i węglarki do zakładu budowy dróg (info: Mariusz Marchewka, 2006-03-22)

Klimatyczna stacja minionej epoki. Brakuje tylko trakcji parowej. (info: Rafał Piłatowicz, 2007-04-14)

Płońsk pozyskał dofinansowanie na modernizację dworca PKP i wieży ciśnień. W budynku dworca ma powstać muzeum ziemi płońskiej, a w wieży ciśnień planetarium i obserwatorium astronomiczne. Początek inwestycji planowany jest na I kwartał 2021r., a zakończenie w I kwartale 2024r. (info: Przemysław Warczyński, 2020-11-17)

Opis infrastruktury: Jak na obecne realia, ogólnie infrastruktura prezentuje się całkiem dobrze. Od strony Nasielska jak i Sierpca znajdują się czynne nastawnie. Semafory kształtowe są w dobrym stanie, jednak wymagają konserwacji. Posiadają niesprawne naftowe lampy nocne. Rozjazdy również w dobrym stanie. Większość S49. Niektóre z 1999r. Przy peronie dwukrawędziowym od strony Sierpca jak i Nasielska znajdują się pozostałości po żurawiach wodnych. Pomiędzy wieżą wodną i byłym magazynem zaadoptowanym na salę do wynajęcia na imprezy typu wesela itp., znajdują się dwie wagi, kolejowa i samochodowa. (info: Rafał Piłatowicz, 2007-04-14)

Opis budynków: Budynek stacji pełni rolę mieszkalną. Wieża wodna z zewnątrz, także nie wygląda tragicznie. Obecnie jej mieszkańcami sa gołębie. (info: Rafał Piłatowicz, 2007-04-14).

Będąc przejazdem w Płońsku "zahaczyłem" o stację PKP. Od razu rzucił mi się brak kładki nadziemnej która została rozebrana(nie wiem kiedy). Poza tym wszystko po staremu. Budynek dworcowy stoi i wieża tez.
(info: Andrzej Skonieczny 21-07-2019).
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: rozebrane
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
wieża wodna: nieużywana zdewastowana
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5102803
IBNR:1349
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  29,612 Nasielsk – Toruń Wschodni (27)  
  Mała Wieś Cukrownia – Płońsk  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Arcelin (woj. mazowieckie) 6,99 km
Dalanówek (woj. mazowieckie) 11,07 km
Baboszewo (woj. mazowieckie) 13,68 km
Mystkowo (woj. mazowieckie) 19,54 km
Wkra (woj. mazowieckie) 22,92 km
Kaczorowo (woj. mazowieckie) 24,33 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Płońsk

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...