OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Dalanówek

Ostatnia zmiana: 2016-09-12

Opis ogólny
Opis ogólny: Dziadek z babcią opowiadali mi, że były tu bocznice ale za czasów II wojny światowej. Potem Niemcy rozebrali je. Nie pamiętam dokładnie ile było dodatkowych torów ale chyba 3. Dwie koło głównego toru a jedna odchodząca ok. 0,5 km w lewo patrząc od Płońska w stronę Nasielska. (info: Tomasz Pęczyński, 2005-06-09)

Pierwszy budynek stacji Dalanówek znajduję się około 450 m od stacji(teraźniejszej) patrząc ze stacji Dalanówek w kierunku Nasielska. Na budynku pierwszej stacji zachowała się tablica z nazwą "Dalanówek". Budynek obecnie jest zamieszkiwany przez byłego pracownika koleji nasielskiej, który opowiedział mi tą historię. (info: Jacek C, 2006-06-23)

Patrząc dalej od tego starego budynku w stronę Nasielska w odległości 400 m widać po prawej stronie, przed przejazdem drogi do Strubin, dwie stare topole. W tym miejscu stał pierwszy budynek stacji Dalanówek kolej carskiej. Był to budynek z bali drzewnych. Został on rozebrany pod koniec lat pięćdziesiątych.

Przed wojną po wybudowaniu przystanku opisywanego jako pierwszy budynek został przekształcony w mieszkanie służbowe dla kolejarza.

Był nim mój pradziadek Józef Błonski, który mieszkał tam do chwili odejścia na emeryturę w 1953 r. Zgodnie z przedwojenną normą, choć tego nie musiał czynić, opuścił służbowe mieszkanie i przeniósł sie do Warszawy. Na kolei służył (bo kiedyś się na kolei służyło, nie zaś pracowało) jeszcze za cara Mikołaja w Młwie na Kolei Nadwiślanskiej. Jego najmłodsza córka Sabina, a moja babcia żyje do dziś w Płońsku w wieku 92 lat jako wdowa po kolejarzu, przedwojennym podwładnym mojego pradziadka torowego z Dalanówka. Dziadek mój Jan Sadzyński wieloletni nastawniczy z Płońska zm. w 1985 roku. Andrzej Sadzyński (sa997@wp.pl) (info: 2007-09)

Budynek określany jako stara kasa w mat fot, to pobudowana przez Niemców nastawnia kolejowa tzw. sthelwerk w związku z rozbudowa bocznic na terenie dzisiejszej kopalni kruszywa a po wojnie używanej jako budynek mieszkalny

(prawnuk odcinkowego Błońkiego z Dalanówka i wnuk nastawniczego z Płońska, nastawnia północna) (info: jedrek, 20-11-2013)

Opis budynków: Budynek wraz z poczekalnia zostal wlasnie rozebeany (info: Kucharczyk Krzysztof, 25-03-2012)
Dane tabelaryczne
Województwo: mazowieckie
dodatkowe tory: nie ma, być może były
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: nie ma i nie było
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
kody: HAFAS:5100876
IBNR:1098
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  22,208 Nasielsk – Toruń Wschodni (27)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Płońsk (woj. mazowieckie) 11,07 km
Wkra (woj. mazowieckie) 11,90 km
Arcelin (woj. mazowieckie) 17,51 km
Cieksyn (woj. mazowieckie) 22,39 km
Baboszewo (woj. mazowieckie) 24,40 km
Piaski Królewskie (woj. mazowieckie) 24,64 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Pisanie komentarzy dostępne jest jedynie dla zalogowanych użytkowników.

Komentarze:

 • #1 wasiukibic (2018-10-26 12:11:39)
  Komentarz został zmoderowany. Nie jest dobrze rzucać nazwiskami osób prywatnych, w kontekście pewnych spraw (które tu zapodałeś), bo ktoś może sobie tego nie życzyć lub mieć z tego powodu nieprzyjemności.
 • #2 (odp. na #1) lost (2018-10-26 13:55:33)
  To o naczelnym wodzu WP Władysławie Sikorskim tez nie należy pisać ?
 • #3 (odp. na #2) wasiukibic (2018-10-26 14:43:06)
  Władysław Sikorski jest osobą publiczną, więc to zupełnie inna sprawa. Co innego pisać, że jakiś pan X z miejscowości Y znalazł broń i być może trzyma ją do dnia dzisiejszego w chałupie. Nie za takie rzeczy ludzie miewali problemy.
 • #4 (odp. na #3) lost (2018-10-26 19:45:41)
  a może ja oddał na milicje, a jak nie oddał to ma dzisiaj ponad 100 lat i przedawnienie ścigania go objęło, chyba ze masz bardziej aktualne informacje to zapraszam do KPP Płońsk
 • #5 (odp. na #4) do re mi (2018-10-27 11:36:30)
  A czy takie sprawy mają cokolwiek wspólnego ze Stacją Dalanówek pod kątem infrastruktury? Chyba raczej nie. Owszem czasem fajnie poczytać wspomnienia z tym miejscem związane, ale co ma broń przygarnięta przez kogoś tam ze stacją samą w sobie? Moim skromnym zdaniem niewiele, a bzdurna przepychanka słowna kto, kiedy i czy złapali czy nie, jest nie na miejscu i nic nie wnosi do dyskusji związanych z tematem strony.
 • #6 losot (2018-12-13 11:12:29)
  Wszystko to dotyczy okolic przystanku kolejowego Dalanówek i ludzi związanych z nim ze stacją PKP Płońsk, jest to historią ich życia.

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Dalanówek

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...