OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Nowa Ruda

Ostatnia zmiana: 2021-11-11

Opis ogólny
Opis ogólny: [2005-02-04] Nad peronem przylegającym do budynku stacyjnego długa wiata, nad drugim (równoległym) nie ma wiaty. (info: Andrzej Wysocki, 2005-05-22)

Okresowo kursuje pociąg "Śnieżka" relacji Jelenia Góra-Kraków. (info: Piotr, 2006-08-27)

Stacja praktycznie obsługuje jedynie ruch towarowy. Jedynym pociągiem pasażerskim kursującym na linii Kłodzko - Wałbrzych jest pociąg w relacji Przemyśl/Lublin - Jelenia Góra który kursuje od czasu zlikwidowania na tej trasie Śnieżki. (info: sławek, 2007-08-13)

Opis infrastruktury: Torowiska zarośnięte i niszczejące, semafory kształtowe również. (info: sławek, 2007-08-13)

Opis budynków: Budynek zamknięty zdewastowany. (info: sławek, 2007-08-13).

Opis infrastruktury (stan na rok 2018): Stacja zadbana. Wyremontowano wiatę nad peronem I, oraz fragmenty torów. Odświeżono semafory kształtowe. Na peronie I Postawiono również ławki, nowe tablice z rozkładem i nazwą stacji, kosze na śmieci, oraz miejsca na rowery. Wejścia do poczekalni (zarówno od strony ul. Kolejowej jak i peronu) wymieniono na ekonomiczne i z samozamykaczem. Poczekalnia nie jest ogrzewana, ale czysta i przyjemna. Wznowiono komunikaty z megafonów. (info: J. Toporowski, 2018-03-06)

Ruch pasażerski: Obecnie nie kursuje tu żaden pociąg dalekobieżny. Na stacji zatrzymują się tylko lokalne szynobusy Kolei Dolnośląskich relacji Wałbrzych Gł. - Kłodzko Gł., Wałbrzych Gł. - Kudowa Zdrój, oraz Wałbrzych Gł. - Międzylesie. W związku z rozpoczęciem remontu linii nr 285, planuje się również utworzenie połączenia Nowa Ruda - Wrocław Gł. (przez stacje: Jedlina Zdrój, Jugowice, Świdnica Przedmieście, Sobótka. (info: J. Toporowski, 2018-03-06)

Ruch towarowy: Ruch towarowy jest tu niewielki. Czasami za pomocą manewrówek przewozi się tędy kruszywo z kopalń w Słupcu i Tłumaczowie (głównie z powodu nadmiernego ruchu na Kłodzko). Oprócz tego dowozi się tu węgiel do funkcjonującego przy stacji składu opału. (info: J. Toporowski, 2018-03-06)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: Budynek dworca wykorzystywany w celach mieszkalnych, ale zawiera czynną poczekalnię.
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: peron I zadaszony drewnianą wiatą. Peron II odkryty.
semafory: kształtowe
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Na stacji nie było typowej wieży wodnej, ale po przeciwnej stronie torów, ok. 100 m na południowy zachód był terenowy zbiornik wodny, spełniający tą samą funkcję; pozostałości nadal istnieją, ale są bardzo niebezpieczne (trzeba się trzy razy zastanowić czy tam iść). (info Przemysław Warczyński, 2021-11-11)
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: IBNR:132
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  21,664 Kłodzko Główne – Wałbrzych Główny (286)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Nowa Ruda Przedmieście (woj. dolnośląskie) 2,39 km
Nowa Ruda Zdrojowisko (woj. dolnośląskie) 3,93 km
Ludwikowice Kłodzkie (woj. dolnośląskie) 4,52 km
Ludwikowice Kłodzkie (PO) (woj. dolnośląskie) 4,88 km
Ścinawka Górna (woj. dolnośląskie) 4,88 km
Słupiec Dolny (woj. dolnośląskie) 5,03 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Nowa Ruda

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...