OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Boguszów-Gorce Wschód

Ostatnia zmiana: 2021-01-22

Opis ogólny
Opis ogólny: Ciekawie ustawiony budynek - stoi on pomiędzy liniami Wałbrzych - Jelenia Góra i Wałbrzych - Mieroszów, a wiata ma kształt "podkowy" i obejmuje oba perony. Co ciekawe, linia do Mieroszowa zaraz za stacją "nurkuje" pod jeleniogórską. Obecna nazwa pochodzi z końca lat 70 XX w. Przejście nadziemne nad linią do Jeleniej Góry.

Wiata nad peronami została rozebrana. Tor 2 na zakręcie z Boguszowa Gorców jest w skandalicznie złym stanie technicznym, tylko patrzeć a pociąg wywróci się prosto na całkowicie nowy tor 1. (info: Marcin Czech, 21-04-2008)

Pracowałem tu również jako dyżurny ruchu. Na stacji były poczekalnia, kasa biletowa, prawdopodobnie dawniej również bufet. Semafory były świetlne ale dwa były kształtowe. Semafor wjazdowy B1/2 od strony st. Biały Kamień był w wąwozie, dlatego był niewidoczny, oraz semafor J 2 od strony Kuźnic Towarowych. Wszystkie semafory świetlne wskazywały sygnały sygnalizacji niemieckiej, ujętej w załączniku do przepisów sygnalizacji E-1. Semafory świetlne to: A1/2-wjazdowy od strony Wałbrzycha Gł.; C 1/2 wyjazdowy do Białego Kamienia i Wałbrzycha od strony Mieroszowa; D1/2 wyjazdowy do Białego Kamienia i Wałbrzycha od strony Boguszowa; E2 wjazdowy od strony Boguszowa;F1 wyjazdowy do Boguszowa. Stacja towarowa posiadała wszystkie semafory kształtowe. Kilka razy, nawet i zimą, szedłem szlakiem do st. Biały Kamień. Po drodze napotkałem podstawy słupów trakcyjnych oraz kilka dziwnych poniemieckich budowli. Szlak wił się malowniczo u podnóża góry Chełmiec. Były mostki, przepusty i dzikie przejazdy kolejowe. Przepiękny szlak turystycznie bardzo atrakcyjny! (info: Zbigniew Szałkiewicz, 05-08-2008)

Opis infrastruktury: Większą część wiat peronowych rozebrano w 2006 roku w wyniku "modernizacji" stacji. Krawędzi peronowych było niegdyś 4 dziś są 3 z czego wykorzystywane 2. (rozebrano 2 tor na linii do Kuźnic, tak więc została tam tylko jedna krawędź, która dziś nie jest wykorzystywana bo pociągi pasażerskie do Mieroszowa już nie jeżdżą) (info: wasiukibic, 2007-11-17)

Obok nastawni stał budynek agregatu prądotwórczego,zasilającego urządzenia SRK podczas zaniku napięcia. Do tej pory pamiętam nazwiska wszystkich dyżurnych ruchu pracujących ze mną na obu nastawniach dysponujących tj. KŚO i KŚT. Obsada nastawni KŚO to dyżurny ruchu i nastawniczy, nastawni KŚT to dyżurny ruchu a na nastawni KŚT1 nastawniczy. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi lub może mnie pamięta,bardzo proszę o kontakt na maila l_y_s_yy@o2.pl (info: Zbigniew Szałkiewicz, 05-08-2008)

Opis budynków: Jedna nastawnia, która znajduję się akurat w miejscu zbiegania się odcinków linii do Jeleniej Góry, Mieroszowa, Wałbrzycha Głównego i dawnej a obecnie rozebranej linii do Szczawienka. (info: wasiukibic, 2007-11-17)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: rozebrano
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: czynne
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 4
kody: EPA:5100784
HAFAS:5100428
IBNR:6045
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  83,870 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec (– Görlitz) (274/493)  
  17,706 Wałbrzych Szczawienko – Mieroszów (– Meziměstí) (291/482/869)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Boguszów Gorce Wschód Podg. (woj. dolnośląskie) 0,55 km
Boguszów-Gorce Towarowy (woj. dolnośląskie) 0,56 km
Szybowice Wałbrzyskie (woj. dolnośląskie) 1,47 km
Boguszów-Gorce (woj. dolnośląskie) 2,19 km
Kopalnia Victoria (woj. dolnośląskie) 2,49 km
Unisław Śląski (woj. dolnośląskie) 3,84 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Boguszów-Gorce Wschód

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...