OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Żakowice

Ostatnia zmiana: 2019-10-17

Opis ogólny
Opis ogólny: Perony przedstawione na zdjęciach na przystanku PKP Żakowice to już HISTORIA. W 2006 roku zostały przebudowane. Brak jest peronu przy torze w kierunku Koluszek. Został on w tym miejscu zlikwidowany. Obecnie znajduje się przed przejazdem kolejowym. Perony po przebudowaniu są na wysokości podłogi wagonu osobowego tzn. "perony wysokie". Przebudowa peronów nastąpiła z uwagi na budowę "szybkiej kolei Łódź - Warszawa. (info: alajerzy77@o2.pl, 2007-02-18)

Zdjęcia przedstawiające perony w Żakowicach to już HISTORIA. Zostały one przebudowane. Obawiam się, że zostanie rozebrany budynek poczekalni, kasy biletowej i dróżnika. Obecnie trwają intensywne prace budowlane przy budowie budynku – siedziby dróżnika przejazdowego w miejscu gdzie na początku lat 90 XX wieku istniał jeszcze budynek mieszkalny PKP. (info: J.Jędrzejek, 2007-10-09)

Opis budynków: Budynek poczekalni i dróżnika przejazdowego w dniu 03.05.2008 roku został rozebrany. Budynek był przedstawiony na fotce nr 2. (info: 2008-05-04)
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: nie ma i nie było
budynki: był, ale już nie istnieje
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5104245
IBNR:1561
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  23,503 Łódź Fabryczna – Koluszki (17)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Żakowice Południowe (woj. łódzkie) 0,49 km
Koluszki R145/154 (woj. łódzkie) 1,53 km
Koluszki R 155 (woj. łódzkie) 2,13 km
Żakowice Południowe R 7 (woj. łódzkie) 2,48 km
Koluszki (woj. łódzkie) 3,29 km
Chrusty Nowe (woj. łódzkie) 3,90 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 elasolo@o2.pl (2021-02-20 22:55:07)
    Przebudowa stacji i peronów w Żakowicach to tragedia. Największą stanowi 5 metrowy betonowy mur oddzielający tory od zabudowań. Nie rozumiem tego pomysłu. Wychowałam się w Żakowicach, mamy działkę, która znajduje się w odległości 50 m od torów mój dziadek był kolejarzem). Dzieciństwo, głównie wakacje spędzaliśmy siedząc przy torach licząc wagony towarowe, wielu, wielu składów, które w latach 60., 70. przejeżdżały w niezliczonych ilościach, pociągi międzynarodowe, pośpieszne, zwykłe jednostki, wszystko można było zobaczyć. Nigdy nam to nie przeszkadzało, było po prostu częścią krajobrazu. Za torami rozciąga się piękny las, teraz oddzielony murem. Hałas od betonu, kurz i bariera cyrkulacji powietrza to wszystko sprawia, że działka i wypoczynek na niej straciły urok. Wychodząc na spacer czuję się jak na spacerniaku więziennym. Zapraszam pomysłodawców tego murowanego tworu na spacer ul. Kolejową w Żakowicach, cudo po prostu. Żal pięknego, choć w ostatnim czasie zaniedbanego budynku stacji, drzew, które rosły na peronach i całego klimatu dawnej stacji w Żakowicach

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Żakowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...